Zła wiadomość dla palaczy – ceny papierosów idą w górę

Palisz papierosy lub inne wyroby tytoniowe? - od 1 Marca zapłacisz więcej

192

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zła wiadomość dla palaczy – od 1 Marca zapłacą więcej. Wraz z początkiem w życie weszły nowe przepisy, które dopuszczają do sprzedaży jedynie papierosy z akcyzą opłaconą w 2024 roku. Oznacza to, że z półek sklepowych zniknęły produkty z zeszłoroczną akcyzą, a ceny papierosów idą w górę.

Wzrost cen jest odczuwalny. Eksperci szacują, że średnia cena paczki papierosów wzrosła o co najmniej złotówkę. Jeszcze do niedawna palacze płacili średnio około 16 złotych za paczkę, teraz muszą liczyć się z wydatkiem rzędu 17 złotych lub więcej. Droższe są zarówno popularne marki, jak i te mniej znane. Przykładowo, paczka Marlboro Gold kosztuje teraz około 18 złotych, a Winston Classic – 17,50 zł. To jednak nie koniec. Podwyżki cen wyrobów tytoniowych i alkoholu są planowane również w kolejnych latach.

Zła wiadomość dla palaczy – będzie jeszcze drożej

Niestety, to nie koniec podwyżek. W 2021 roku uchwalono ustawę, która zakłada stopniowy wzrost akcyzy na papierosy i inne wyroby tytoniowe w kolejnych latach. Ministerstwo Finansów szacuje, że ceny paczek papierosów będą podnoszone o 1,06 zł w 2024 roku, 1,15 zł w 2025 roku i 1,24 zł w 2026 roku. Oznacza to, że za paczkę popularnych papierosów palacze będą musieli wkrótce zapłacić nawet 20 złotych lub więcej.

Oprócz papierosów, podwyżki akcyzy w 2024 roku obejmą również inne wyroby tytoniowe. Wzrosną ceny:

• Tytoniu do palenia – o 5%

• Cygaretek – o 4%

• Cygar – o 3%

Wzrost akcyzy na tytoń do palenia oznacza, że droższe będą nie tylko papierosy, ale również tytoń do samodzielnego skręcania. Podwyżka akcyzy na cygaretki i cygara obejmie zarówno te produkowane w Polsce, jak i importowane.

Trzeba również pamiętać, że w 2024 roku i kolejnych latach wzrosną również ceny alkoholu. Więcej zapłacimy za piwo, wino, wódki i inne napoje alkoholowe.

Warto rzucić palenie

Zła wiadomość dla palaczy, jaką są wyższe ceny papierosów to kolejny powód do zastanowienia się nad zrezygnowaniem z tej używki. Rzucenie palenia pozwoli nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także zadbać o własne zdrowie i jakość życia. Powszechnie wiadomo, że palenie tytoniu jest główną przyczyną chorób układu oddechowego, takich jak rak płuc, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) i astma. Palenie zwiększa również ryzyko chorób serca, udaru mózgu, cukrzycy typu 2 i niektórych nowotworów.

Istnieje wiele sposobów na zerwanie z nałogiem. Można skorzystać z pomocy specjalisty, poradni antynikotynowej lub grup wsparcia. Dostępne są również różne leki i środki wspomagające rzucanie palenia.

Warto wiedzieć, że w 2023 roku w Polsce wypalono około 9 miliardów papierosów rocznie. Palenie tytoniu jest przyczyną około 100 000 zgonów rocznie tylko w naszym kraju.

Chcesz wiedzieć, co się stanie z Twoim organizmem, gdy rzucisz palenie? Obejrzyj ten film.

Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne. Zjesz w niej pyszne posiłki i zamówisz najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia