Chevrolet Corvette C8 – ósma generacja

W ósmej generacji znajdziemy Stingray'a, szybkiego Z06 oraz hybrydowego E-Ray'a.

139

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Chevrolet Corvette C8 - niski i szeroki, samochód sportowy, zaparkowany w bocznej uliczce. Cały jest krwisto-czerwony.
Centralnie umieszczony silnik, poprawił charakterystykę trakcyjną samochodu.

Tak naprawdę C8 to super-Corvette, dlaczego? Otóż obecnie produkowanej, ósmej generacji Corvetty jest zdecydowanie bliżej do europejskich supersamochodów, niż wszystkich poprzednich pokoleń Vetty. Zaprezentowany w 2020 roku Chevrolet Corvette C8, to całkowicie nowa konstrukcja z silnikiem umieszczonym centralnie, zaraz za plecami pasażerów. O zamiarze produkcji kolejne, ósmej generacji Corvette, GM ogłosił w kwietniu 2019 roku, oficjalna prezentacja odmiany coupe miała miejsce 18 lipca 2019 roku w kalifornijskim Tustin. Z okazji 50 rocznicy misji Apollo 11, w Kennedy Space Center zadebiutowała C8 kabriolet. Z powodu strajku w zakładach General Motors, produkcja nowego Chevroleta Corvette wystartowała dopiero 3 lutego 2020 roku. Chevrolet Corvette C8

Supercar – Corvette C8

Po kilku eksperymentalnych prototypach pojazdów CERV, C8 jest pierwszym, produkcyjnym, sportowym samochodem General Motors z centralnie położonym silnikiem, od czasu zaprzestania produkcji Pontiaca Fiero. Już na pierwszy rzut oka widać, że nadwozie Corvette C8 nabrało jeszcze bardziej sportowego charakteru, z całkowicie nową aluminiową architekturą oraz sprężynami śrubowymi zamiast resorów piórowych, używanych w poprzednich modelach. Zewnętrzna część samochodu cechuje się bardziej agresywną aerodynamiką, w tym większymi wlotami powietrza oraz wyraźnymi wlotami bocznymi. W tylnej części znajduje się niewielki bagażnik (można w nim schować zdemontowany hardtop), z przodu wygospodarowano dodatkową przestrzenią bagażową. Choć tego nie widać, zapewniają one łącznie 370 dm³ przestrzeni ładunkowej, czyli o 57 dm³ mniej niż w modelu C7.

W wyniku zastosowania układu z silnikiem położonym centralnie, kabina pasażerska została przesunięta do przodu o 420 mm. Ergonomicznie zaplanowany kokpit, jest całkowicie podporządkowany wygodzie kierowcy, na konsoli środkowej, w zasięgu jego ręki umieszczono liczne sterowniki. Pojawiła się również multifunkcyjna, sześciokątna kierownica. W miejscu zestawu zegarów, znajduje się 12-calowy, cyfrowy ekran, odzwierciedlający jeden z sześciu wybranych trybów jazdy. Kierowca ma również do dyspozycji multimedialny, 8-calowy ekran dotykowy. W standardowym wyposażeniu znajdują się łączność Bluetooth, hotspot 4G oraz Android Auto i Apple CarPlay. Wyższe wersje wyposażone są w 14-głośnikowy system audio Bose i opcje nawigacji. Po lewej stronie kierownicy zamontowany jest również specjalny przycisk „Z” (to hołd dla Zory Arkus-Duntova “Ojca Corvette”), który może szybko aktywować dostosowanie ustawień wydajności.

Chevrolet Corvette C8 Stingray

C8 Stingray jest dostępny w wersjach wyposażenia: 1LT, 2LT i 3LT, uzupełnionych o trzy zestawy zawieszenia: FE1, FE3 i FE4, które odpowiadają dwóm pakietom wydajności Z51. Ponadto dostępne są również trzy opcje siedzeń: GT1 – zwykłe fotele, łączące komfort i dobre trzymanie w zakrętach; GT2 – wyglądają jak wyścigowe, ale nadają się idealnie do dalekich podróży. Wyposażone w podgrzewanie i wentylację; Competition Sport – zaprojektowane na tor. Wnętrze jest tapicerowane skórą, mikrozamszem lub tekstyliami oraz wzbogacone elementami z włókna węglowego lub aluminium. Opcjonalnie dostępne jest wsteczne lusterko z funkcją ekranu, kamery cofania.

Chevrolet Corvette C8 - widok dwuosobowego kokpitu. Wszystkie elementy obszyte skórą, wzbogacone elementami z karbonu. Sześciokątna , wielofunkcyjna kierownica oraz dwa ekrany LCD.
Wszystkie elementy kokpitu są w zasięgu kierowcy.

Silnik Stingray to nowa wersja Small Block’a GM opartego na LS, pochodzącego z LT1 Stingraya C7, teraz nazywanego LT2. Nowy, wolnossący silnik V8 o pojemności 6,2 L ma moc 490 KM przy 6450 obr./min oraz moment obrotowy 630 Nm przy 5150 obr./min. To oznacza to wzrost o 40 KM i 14 Nm w porównaniu do poprzednika, czyli Corvette Stingray C7. Silnik posiada tzw. suchą miskę olejową. Podobnie jak w C7, Corvette C8 wyposażony jest w Active Fuel Management, czyli dezaktywację cylindrów podczas jazdy z mniejszym obciążeniem, na przykład na autostradzie.

Silnik jest wyposażony w dwie chłodnice, natomiast Pakiet Z51 obejmuje trzecią chłodnicę, chłodnicę woda-woda i woda-olej po stronie kierowcy z tyłu. Chłodzi ona zarówno olej silnikowy, jak i smar przekładniowy, pobierając powietrze przez otwór w tylnym nadkolu. Opcjonalny system wydechowy NPP sport zwiększa całkowitą moc wyjściową do 495 KM i moment obrotowy do 637 Nm. Według Chevroleta C8 może przyspieszyć do 97 km/h w 2,9 sekundy, z opcjonalnym pakietem Z51.

Stingray napęd i zawieszenie

Za przekazanie napędu na tylne koła odpowiada 8-biegowa skrzynia DCT, z podwójnym sprzęgłem firmy Tremec oraz łopatkami zmiany biegów na kierownicy. Opcja manualnej skrzyni biegów nie jest dostępna. Innymi latami modelowymi, gdy nie oferowano manualnej skrzyni biegów, były C1 z lat 1953÷1954 oraz C3 z 1982 roku.

Zawieszenie podstawowego modelu Stingraya jest oparte na amortyzatorach monotube. Samochód może być wyposażony w system zawieszenia z regulowaną wysokością podnoszenia przedniej osi, który może dodać 40 mm prześwitu przy prędkościach poniżej 40 km/h. Pakiet Z51 dodaje regulowane zawieszenie o zwiększonej wydajności z wyższymi współczynnikami sprężyn przednich i tylnych oraz twardszymi amortyzatorami. Przednie amortyzatory, w pojazdach bez hydraulicznego podnoszenia przedniego, i tylne amortyzatory, posiadają regulację napięcia sprężyn śrubowych. Magnetic Selective Ride Control jest dostępną opcją we wszystkich wersjach i poziomach wyposażenia.

W Corvette’ach wyposażonych w pakiet Z51, Magnetic Selective Ride Control obejmuje Performance Traction Management i elektroniczny mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu (eLSD). Chevrolet Corvette C8 Stingray jest wyposażony w 19-calowe felgi aluminiowe z przodu oraz 20-calowe z tyłu wraz z oponami Michelin Pilot Sport ALS. W podstawowych modelach używane są opony całosezonowe. Wymiary opon to 245/35ZR-19 z przodu i 305/30ZR-20 z tyłu. Standardowe hamulce to wentylowane tarcze Brembo z czterema tłokami o średnicach 320 mm z przodu i 345 mm z tyłu.

Z06 stworzony by się ścigać

Chevrolet Corvette C8 - na środku parkingu otoczonego przez zielone drzewa, stoi czerwony Chevrolet Z06, niski, dwudrzwiowy samochód osobowy.
Chevrolet Corvette C8 / Z06

Wersję Corvette Z06, zaprezentowano 26 października 2021 roku i weszła do produkcji w roku modelowym 2023. Silnik Z06 korzysta z wolnossącego silnika V8 o pojemności 5,5 L, generującego 670 KM przy 8400 obr./min. Oraz 624 Nm momentu obrotowego przy 6300 obr./min, którego maksymalne obroty wynoszą 8600 obr./min. Ten silnik, nazwany LT6, posiada podwójny wałek rozrządu w głowicy (DOHC) oraz płaski wał korbowy. Ta jednostka napędowa jest najmocniejszym, seryjnym, wolnossącym silnikiem V8. Od 2019 roku, zmodyfikowana wersja tego silnika napędza Chevrolet Corvette C8.R. Blok silnika LT6 jest odlany z aluminium, podwójne sprężyny zaworowe wspierają tytanowe zawory dolotowe. Posiada tłoki z kutego aluminium kute, kute korby z tytanu, aktywny rozdzielacz dolotowy z podwójnymi przepustnicami o średnicy 87 mm, poczwórny wydech ze stali nierdzewnej i system suchej jiski olejowej.

Zastosowana w Z06 skrzynia biegów pochodzi z modelu Stingray, ale z krótszym stosunkiem przekładni końcowej 5.56:1 dla lepszej przyspieszenia. Chevrolet twierdzi, że pozwala to Z06 przyspieszyć 0÷97 km/h w 2,6 sekundy.

Zawieszenie Z06 ma taki sam podstawowy układ jak Stingray, tyle że elektroniczny mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu oraz system adaptacyjnego zawieszenia z magnetyczną regulacją są teraz standardem we wszystkich wersjach Z06. Pakiet Z07 Performance Package zawiera układ zawieszenia FE7 nastawiony na tor.

Koła w Z06

Nadwozie Z06 poszerzono, aby pomieścić większe koła i grubsze opony. Przednie koła 20 cali oraz 21 cali z tyłu, są dostępne ze standardowymi felgami aluminiowymi lub opcjonalnymi obręczami z włókna węglowego. Opony mają wymiary 275/30ZR20 z przodu i 345/25ZR21 z tyłu, a pakiet Z07 Performance Package standardowo zawiera opony wydajnościowe Michelin Cup 2 R ZP. Chevrolet twierdzi, że opcjonalne koła z włókna węglowego, dostarczane przez australijskiego producenta Carbon Revolution, redukują masę nieresorowaną o 19 kg.

Podstawową wersję Z06 wyposażono w przedni splitter oraz tylny spojler. Pod splitterem znajdują się „Gurney flaps” do redukcji oporu. W zestawie ze spojlerem tylnym jest stały „Gurney flap”, który po zamontowaniu generuje dodatkowe 166 kg docisku przy prędkości 300 km/h.

Chevrolet Corvette E-Ray

Chevrolet Corvette C8 - szeroki i niski samochód sportowy w kolorze szaro-popielatym, wystawiony na wystawie. To hybrydowy E-Ray
Chevrolet E-Ray, najlepiej przyspieszająca wersja Corvette.

Najnowsze dziecko ze stajni General Motors łączy w sobie tradycję samochodów sportowych z nowoczesną technologią hybrydową. Nadwozie ma wymiary 4699 mm długości, 2025 mm szerokości oraz 1235 mm wysokości. Sercem E-Ray’a jest silnik V8 6.2 l, który w parze z zaawansowaną jednostką elektryczną, dostarcza łączną moc 655 koni mechanicznych. Sam silnik spalinowy ma moc 495 KM i maksymalny moment obrotowy 637 Nm. Co prawda to mniej niż w wersji Z06, ale dzięki hybrydowemu napędowi, E-Ray przyspiesza od 0 do 60 mil/h w zaledwie 2,5 sekundy. To czyni go najszybszym Corvette w historii. Napęd jest przekazywany na obie osie.

Napęd hybrydowy E-Ray’a to nie tylko kwestia mocy, to także efektywność i wszechstronność. Dzięki akumulatorowi o pojemności 1,9 kWh, Corvette może poruszać się wyłącznie na energii elektrycznej, jest to tryb jazdy Stealth. A gdy przy mniejszym obciążeniu, nie potrzeba pełnej mocy, system odłącza połowę cylindrów co zapewnia optymalne wykorzystanie paliwa.

Nowy Corvette E-Ray to nie tylko osiągi, ale również design i najwyższej klasy technologia. Karbonowo-ceramiczne tarcze hamulcowe Brembo, aktywne zawieszenie oraz opcjonalne obręcze z włókien węglowych to tylko niektóre z elementów, które podnoszą ten model na wyższy poziom.

Ciekawy materiał wideo: How The 2023 Corvette C8 Z06 Is Made

Może cię również zainteresować: Chevrolet Corvette C7 – siódma generacja

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia