Stanisław Piotrowicz musi przeprosić prof. Gersdorf i sędziego Rączkę. Prawomocny wyrok

Sąd Najwyższy oddalił skargi kasacyjne Stanisława Piotrowicza, byłego posła PiS, a obecnie sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

221

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Stanisław Piotrowicz, polski polityk, prokurator, aktualnie sędzia Trybunału Konstytucyjnego
Stanisław Piotrowicz, polski polityk, prokurator, aktualnie sędzia Trybunału Konstytucyjnego

Oznacza to, że Stanisław Piotrowicz musi przeprosić byłą pierwszą prezes SN Małgorzatę Gersdorf oraz sędziego SN Krzysztofa Rączkę. Sprawa dotyczy słów Piotrowicza, który stwierdził, że pisowskie zmiany w sądownictwie dotyczą sędziów, którzy „są zwykłymi złodziejami”.

Stanisław Piotrowicz musi przeprosić – za co?

Sprawa rozpoczęła się w sierpniu 2018 roku. Podczas obrad Krajowej Rady Sądownictwa, gdy rozpatrywano kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego, przed budynkiem protestowali członkowie ruchu Obywatele RP. Poseł PiS Stanisław Piotrowicz, komentując protest, stwierdził, że niedopuszczalne jest, aby „garstka niezadowolonych z utraty przywilejów sędziów blokowała prace organu konstytucyjnego”. Dopytywany o te „przywileje”, Piotrowicz oświadczył, że chodzi m.in. o to, by „sędziowie, którzy są zwykłymi złodziejami, nie orzekali dalej”.

Słowa Stanisława Piotrowicza wywołały silne reakcje w środowisku prawniczym. W szczególności poczuli się nimi urażeni ówczesna Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf oraz sędzia SN Krzysztof Rączka z Izby Pracy. W odpowiedzi na te sformułowania, wytoczyli oni Piotrowiczowi proces o ochronę dóbr osobistych. Domagali się publicznych przeprosin ze strony byłego posła oraz wpłaty 50 tys. zł zadośćuczynienia na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce.

W styczniu 2020 roku Sąd Okręgowy w Warszawie uznał powództwo za zasadne i nakazał Piotrowiczowi przeprosiny w mediach. Dodatkowo, Sąd nakazał wpłatę w kwocie 20 tys. zł na cele społeczne. Piotrowicz odwołał się od wyroku, ale w grudniu 2021 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił jego apelację.Piotrowicz i Prokurator Regionalny w Warszawie złożyli skargi kasacyjne do Sądu Najwyższego, jednak SN odmówił ich przyjęcia. Oznacza to, że wyrok nakazujący Piotrowiczowi przeprosiny jest prawomocny.

Sędzia Krzysztof Rączka w rozmowie z mediami wyraził satysfakcję z wyroku SN. Podkreślił, że gdyby nie zmiana przepisów dotycząca przeprosin w sprawach cywilnych, wprowadzona za rządów PiS, Piotrowicz musiałby zapłacić znacznie więcej.

Wyrok SN jest prawomocny i Stanisław Piotrowicz jest zobowiązany do przeproszenia prof. Gersdorf i sędziego Rączki za swoje słowa.

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia