Katastrofa na Morzu Czerwonym. Statek Rubymar tonie na fali konfliktu. FILM

Statek RubyMar, który został zatopiony w Zatoce Adeńskiej w wyniku ostrzału separatystów Huti z Jemenu, stwarza zagrożenie dla ekosystemu Morza Czerwonego. Wraz z nim na dno zatonęło 21 tysięcy ton sztucznych nawozów. Nagranie, które zostało opublikowane przez media, dokumentuje tragiczne zatonięcie statku.

187

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Rubymar został trafiony rakietą Huti 18 lutego (EAST_NEWS, KHALED ZIAD)
Rubymar został trafiony rakietą Huti 18 lutego (EAST_NEWS, KHALED ZIAD)

W dniu 18 lutego 2024 roku, statek handlowy Rubymar stał się areną brutalnego ataku. Jemeńscy separatystyczni rebelianci Huti trafili go rakietą, prowadząc do jego zatonięcia w Zatoce Adeńskiej. Jednak to nie koniec historii. Wraz z Rubymarem na dno poszło 21 tysięcy ton nawozów sztucznych, a także znaczne ilości paliwa. Co to oznacza dla Morza Czerwonego i jego ekosystemu?

Zagrożenie dla Środowiska

Po zatonięciu Rubymara na wodach Morza Czerwonego utworzyła się plama ropy o długości ponad 40 kilometrów. To nie tylko estetyczny problem, ale także poważne zagrożenie dla fauny i flory morskiej. Strona internetowa Tanker Trackers ostrzega, że wyciek paliwa spowoduje “katastrofę ekologiczną na (jemeńskich) wodach terytorialnych i w Morzu Czerwonym”. To może mieć długotrwałe skutki dla ekosystemu. Ian Ralby, założyciel firmy I.R. Consilium, wskazuje na wyjątkowe cechy Morza Czerwonego. W zimie woda przemieszcza się na północ, w kierunku Kanału Sueskiego, a latem na zewnątrz – do Zatoki Adeńskiej. To sprawia, że substancje wylane w Morzu Czerwonym pozostają tam na dłużej.

Skutki Społeczne i Gospodarcze

Morze Czerwone jest ważnym źródłem owoców morza, szczególnie w Jemenie. Przed obecną wojną domową rybołówstwo było drugą po ropie branżą eksportową. Zanieczyszczenie ropy może zaszkodzić lokalnym społecznościom i gospodarce. Arabia Saudyjska od dziesięcioleci odsala wodę morską czerpaną z Morza Czerwonego. Wylane paliwo może zatykać instalacje odsalające, co wpłynie na dostęp do wody pitnej.


Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia