Awantura podczas miesięcznicy smoleńskiej.

Podczas miesięcznicy smoleńskiej 10 marca także pojawili się kontrmanifestanci. "Ponownie pojawił się transparent z napisem 'Kłamstwo smoleńskie', ale były także z hasłami 'Tylko tyle wam zostało' czy 'Kierunek Wronki, towarzysze'" - relacjonuje tabloid.

242

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Awantura podczas miesięcznicy smoleńskiej.
Awantura podczas miesięcznicy smoleńskiej. "Sytuację uspokoiła dopiero interwencja policji"

Od 13 lat, co miesiąc, na placu Piłsudskiego w Warszawie, odbywają się uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku. Inicjatorem i głównym uczestnikiem tych zgromadzeń jest Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości i brat zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Miesięcznice smoleńskie mają charakter patriotyczny i religijny, ale także polityczny i ideologiczny. Są okazją do wyrażania krytyki wobec poprzednich rządów, opozycji, mediów, instytucji państwowych i zagranicznych, a także do propagowania teorii spiskowych o zamachu na prezydencki samolot.

Napięcia na Placu Piłsudskiego. Kontrowersje wokół miesięczników smoleńskich

Miesięcznice smoleńskie nie cieszą się jednak powszechnym poparciem społecznym. Według sondażu CBOS z marca 2021 roku, tylko 16 procent Polaków uważa, że są one potrzebne i należy je kontynuować, a 68 procent uważa, że są one zbędne i należy je zakończyć. Miesięcznice smoleńskie budzą też sprzeciw i protesty ze strony osób, które nie zgadzają się z wersją wydarzeń przedstawianą przez PiS i uważają, że są one nadużyciem pamięci ofiar i instrumentalizacją tragedii.

Kontrmanifestanci pojawiają się na placu Piłsudskiego z transparentami z napisami takimi jak “Kłamstwo smoleńskie”, “Kierunek Wronki, towarzysze” czy “Zabiłeś brata”. Niejednokrotnie dochodziło do przepychanek, awantur i incydentów między zwolennikami i przeciwnikami miesięcznic smoleńskich.

“Kłamstwo smoleńskie”

Jednym z najgłośniejszych zdarzeń był ten z lutego 2021 roku, kiedy to Jarosław Kaczyński wyrwał z rąk jednego z kontrmanifestantów baner z napisem “Kłamstwo smoleńskie” i rzucił go na ziemię. Okazało się, że był to ten sam mężczyzna, do którego 22 lata wcześniej, podczas kampanii wyborczej, prezes PiS powiedział: “Sp***aj dziadu”. W marcu 2021 roku doszło do kolejnej szarpaniny, kiedy to poseł PiS Marek Suski próbował zabrać wieniec złożony przez aktywistów, na którym widniał napis: “Pamięci 95 ofiar Lecha Kaczyńskiego, który, ignorując wszelkie procedury, nakazał pilotom lądować w Smoleńsku w skrajnie trudnych warunkach. Spoczywajcie w pokoju. Naród Polski”.

Do wieńca podszedł też Jarosław Kaczyński, padły słowa: “znowu PiS-owskie bydło kradnie nasz wieniec”. Miesięcznice smoleńskie są więc nie tylko formą upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej, ale także polem bitwy politycznej i społecznej. Są wyrazem podziałów i konfliktów, które narosły wokół tej tragedii i jej interpretacji. Są też źródłem kontrowersji i emocji, które nie sprzyjają budowaniu wspólnej pamięci i pojednania. Pytanie, czy i jak długo będą się one odbywać, pozostaje otwarte.


Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.


Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia