Epidemia sfałszowanych leków w Polsce

W dzisiejszych czasach, bez większego trudu, można nabyć fałszywe leki w internecie, nawet bez konieczności posiadania recepty. Przez ostatnie dwa lata policja w Polsce zneutralizowała aż 12 dużych grup przestępczych, które nielegalnie wytwarzały i handlowały sfałszowanymi lekami.

176

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Walka z Fałszowaniem Leków
Prof. Zbigniew Fijałek ostrzega przed sfałszowanymi lekami.

Prof. Zbigniew Fijałek, wieloletni dyrektor Narodowego Instytutu Leków, alarmuje, że sfałszowane leki stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów. W wywiadzie udzielonym Ewie Podsiadły-Natorskiej z Wirtualnej Polski, profesor ostrzega przed rozprzestrzenianiem się farmaceutycznego przestępstwa, które w ostatnich latach osiągnęło niebezpieczny poziom.

Farmacja kryminalistyczna, będąca połączeniem nauk farmaceutycznych i prawa penalnego, to dziedzina, która powstała w odpowiedzi na dramatyczny wzrost przestępczości farmaceutycznej. Prof. Fijałek podkreśla, że farmacja kryminalistyczna jest obecnie niezbędna, biorąc pod uwagę rozwijającą się przestępczość związaną z fałszowaniem leków.

Polska na czele Europy w zwalczaniu farmaceutycznego przestępstwa

W ostatnich dwóch latach policja w Polsce zlikwidowała 12 dużych grup przestępczych zajmujących się nielegalną produkcją i handlem sfałszowanymi lekami. Prof. Fijałek zaznacza, że Polska niestety wiedzie „niechlubny prym w Europie” pod względem farmaceutycznej działalności przestępczej. Zjawisko to osiągnęło nowy poziom zintensyfikowane przez pandemię, która przeniosła znaczną część życia do internetu.

Profesor wyraża obawy związane z łatwością zakupu sfałszowanych leków w internecie, bez konieczności posiadania recepty. Internetowa przestrzeń stała się areną dla grup przestępczych, które nie tylko produkują, ale również sprzedają podrabiane leki. To zjawisko stwarza realne ryzyko dla pacjentów, którzy mogą nieświadomie stosować niebezpieczne substancje, zagrażając swojemu zdrowiu i życiu.

Brak Nadzoru nad Suplementami Diety

Prof. Fijałek podkreśla również problem nadzoru nad suplementami diety, które są powszechnie dostępne, ale nie podlegają ścisłym regulacjom. Dodatkowo, nieuczciwi producenci mogą dodawać do suplementów substancje, które nie są deklarowane na opakowaniu, co stanowi poważne naruszenie praw pacjenta.

Wywiad ujawnia trudności w odróżnieniu legalnych aptek od tych nielegalnych oraz problem kradzieży leków przewożonych TIR-ami. Przestępcy często wykorzystują różne metody, w tym zakładanie własnych hurtowni, aby wprowadzić skradzione leki z powrotem do legalnej sieci dystrybucji. Prof. Fijałek apeluje o wprowadzenie ścisłych przepisów, analogicznych do tych obowiązujących w Niemczech czy Stanach Zjednoczonych, aby skutecznie zwalczyć farmaceutyczne przestępstwa i zabezpieczyć zdrowie publiczne.


Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.


Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia