Data wyborów do Parlamentu Europejskiego. Prezydent podpisał postanowienie

W dniu 11 marca br. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda, podpisał postanowienie w sprawie zarządzenia wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego

154

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Data wyborów do Parlamentu Europejskiego. Prezydent podpisał postanowienie
Data wyborów do Parlamentu Europejskiego. Prezydent podpisał postanowienie

Zgodnie z tym dokumentem, głosowanie odbędzie się w Polsce w niedzielę, 9 czerwca 2024 roku. Decyzja ta została podjęta zgodnie z Kodeksem Wyborczym, który przewiduje, że wybory do Parlamentu Europejskiego muszą być zarządzone przez głowę państwa nie później niż na 90 dni przed ich datą.

Data wyborów do Parlamentu Europejskiego. Kalendarz wyborczy

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się w różnych państwach Unii Europejskiej w dniach 6-9 czerwca 2024 roku. W Polsce zostanie wybranych 53 posłów do Parlamentu Europejskiego. Dokładne terminy wyborczych procedur są określone w kalendarzu wyborczym stanowiącym załącznik do postanowienia Prezydenta.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym, do 22 kwietnia 2024 roku należy zawiadomić Państwową Komisję Wyborczą o utworzeniu komitetów wyborczych. Do tego czasu należy również powołać okręgowe i rejonowe komisje wyborcze. W dniach od 26 kwietnia do 6 czerwca wyborcy będą mogli składać wnioski o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. A także, o zmianę miejsca głosowania, jeżeli takowe następuje.

Do 1 maja 2024 roku, do godziny 16:00, listy kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego muszą być zgłoszone. Natomiast do dnia 27 maja wyborcy z niepełnosprawnościami oraz ci, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat, muszą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego. W tym samym terminie uprawnieni wyborcy powinni również zadeklarować chęć skorzystania z prawa do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego lub transportu powrotnego.

Kampania wyborcza oficjalnie zakończy się o godzinie 24:00 w dniu 7 czerwca 2024 roku.

Wszelkie szczegóły dotyczące wyborów do Parlamentu Europejskiego oraz terminów związanych z procedurami wyborczymi można znaleźć w kalendarzu wyborczym. A także, na stronach odpowiednich instytucji odpowiedzialnych za organizację wyborów.

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kaształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia