Polskie schrony cywilne w opłakanym stanie. Druzgoczący raport NIK

124

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Polskie schrony cywilne
Polskie schrony cywilne: strach się bać

W ostatnich latach nieco ulotnił się zapach zimnej wojny w Europie Wschodniej. To sytuacja na Ukrainie, będąca przyczyną jednego z największych konfliktów na naszym kontynencie od czasów zimnej wojny, pozostawia wiele kwestii do przemyślenia również dla Polski. Alarmujące dane, które właśnie ujawniła Najwyższa Izba Kontroli (NIK), rzucają światło na poważny problem związany z bezpieczeństwem cywilnym w naszym kraju. Polskie schrony cywilne w opłakanym stanie. Druzgoczący raport NIK

Polskie schrony cywilne w opłakanym stanie. Druzgoczący raport NIK

Według najnowszego raportu NIK-u, który obejmuje okres dwa lata po wybuchu wojny na Ukrainie, tylko niecałe 4% mieszkańców Polski ma zapewnione miejsce w schronach lub ukryciach w przypadku zagrożenia. To zatrważający fakt, który rzuca cień na rzeczywisty stan obrony cywilnej w kraju. Co więcej, obywatele nie mają pewności, gdzie mogliby się schronić, gdyby nagle zagrożenie stało się rzeczywistością.

Szef NIK, Marian Banaś, zwraca uwagę na brak danych dotyczących liczby i stanu istniejących schronów cywilnych. Okazuje się, że wiele z tych miejsc nie spełnia nawet minimalnych standardów bezpieczeństwa. To poważne zaniedbanie, które może mieć tragiczne konsekwencje w przypadku rzeczywistego zagrożeni

Kolejnym problemem, który ujawnia raport NIK-u, jest brak odpowiednich przepisów dotyczących zarządzania schronami cywilnymi. Bez jasno określonych regulacji trudno będzie efektywnie zarządzać tymi obiektami w przypadku nagłej potrzeby.

Pod gołym niebem w lubuskim.

Z analizy danych wynika również, że sytuacja jest zróżnicowana w poszczególnych regionach Polski. Województwo śląskie ma największą liczbę budynków, które mogą pełnić funkcję schronów, podczas gdy województwo lubuskie ma ich najmniej. Ta nierównomierność może prowadzić do poważnych problemów w przypadku równomiernego rozkładu zagrożenia na terenie całego kraju.

W obliczu tych niepokojących danych, niezbędne są natychmiastowe działania. Polska nie może pozwolić sobie na zlekceważenie kwestii obrony cywilnej. Konieczne jest pilne przeanalizowanie stanu istniejących schronów oraz wprowadzenie skutecznych przepisów regulujących zarządzanie nimi. Ponadto, należy podjąć działania mające na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat sposobów postępowania w przypadku zagrożenia oraz lokalizacji najbliższych schronów.

Bez skutecznych działań na tym polu, Polska pozostanie narażona na poważne ryzyko w obliczu potencjalnych zagrożeń. Obywatele mają prawo do poczucia bezpieczeństwa, a państwo ma obowiązek zapewnić im odpowiednią ochronę. Działania na rzecz poprawy stanu obrony cywilnej powinny być priorytetem dla wszystkich odpowiedzialnych instytucji.

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Ponadto niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY.  kontakt@radiobp.org  
Zapraszamy do Kulinarnej Nawigacji z Jarosławem Uścińskim

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia