Unijna Rewolucja. Budynki bez emisji to przyszłość domów?

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, zwane "dyrektywą budynkową", które mają na celu promowanie budynków bezemisyjnych w Unii Europejskiej. Zgodnie z nowymi zasadami, od 2040 roku jedynym akceptowanym standardem będzie korzystanie z pomp ciepła, zastępując tradycyjne piece opalane węglem i gazem.

128

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Parlament Europejski
Parlament Europejski/Nowe regulacje dla sektoru budownictwa w UE

Parlament Europejski właśnie przegłosował rewolucyjną dyrektywę budynkową, która ma wprowadzić zerową emisję w sektorze budownictwa na terenie Unii Europejskiej. Nowe regulacje stawiają przed właścicielami domów i instytucji publicznych wyzwania związane z modernizacją budynków, a jednocześnie mają zdecydowany wpływ na cele klimatyczne, zmniejszając emisję gazów cieplarnianych.

Plan na budynki 0 emisyjne

Głównym celem dyrektywy budynkowej jest osiągnięcie zerowej emisji z budynków do 2040 roku. Kluczowym narzędziem w realizacji tego celu jest promowanie pomp ciepła jako zamiennika dla tradycyjnych pieców opalanych węglem czy gazem. Wprowadzenie zmian rozpocznie się już od 2025 roku, zobowiązując właścicieli do przeprowadzenia remontów budynków, aby spełnić nowe standardy.

Dyrektywa zakłada, że od 2030 roku nowe budynki w Unii Europejskiej mają być zeroemisyjne. A dla budynków używanych przez władze publiczne lub będących ich własnością, ten termin przyspiesza do 2028 roku. Państwa członkowskie będą zobowiązane do remontowania budynków o niskiej efektywności energetycznej, a do 2030 roku muszą zrealizować 16% remontów w przypadku budynków niemieszkalnych.

Słoneczne rozwiązania i koniec dla kotłów na węgiel i gaz ?

Jednym z kluczowych elementów dyrektywy jest obowiązek instalowania systemów słonecznych na budynkach publicznych i niemieszkalnych. Wprowadzenie tej nowości ma przyczynić się do zwiększenia wykorzystania energii odnawialnej, a jednocześnie zmniejszenia zależności od paliw kopalnych.

W ramach dyrektywy, Unia Europejska dąży do całkowitego wycofania kotłów opalanych węglem i gazem do 2040 roku. Już od 2025 roku nie będzie możliwe dotowanie niezależnych kotłów na paliwa kopalne. Zamiast tego, zachęty finansowe zostaną skierowane w stronę hybrydowych systemów grzewczych. Takich jak połączenie kotła z instalacją cieplną wykorzystującą energię słoneczną lub pompą ciepła. Dyrektywa uwzględnia pewne wyjątki, takie jak brak obowiązku stosowania nowych przepisów do budynków rolniczych, zabytkowych. Czy budynków chronionych ze względu na ich walory architektoniczne lub historyczne.


Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.


Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia