Nauczyciel V LO w Białymstoku to „predator seksualny”. Jedna z ofiar nie skończyła 15 lat

Nauczyciel V Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku został oskarżony przez prokuraturę o zmuszanie czterech nieletnich uczennic do poddania się "innym czynnościom seksualnym".

182

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Prokuratura oskarżyła nauczyciela V Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku o dopuszczenie się czynów seksualnych na czterech nieletnich uczennicach
Prokuratura oskarżyła nauczyciela V Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku o dopuszczenie się czynów seksualnych na czterech nieletnich uczennicach

Prokuratura oskarżyła nauczyciela V Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku o dopuszczenie się czynów seksualnych na czterech nieletnich uczennicach. Jedna z pokrzywdzonych nie ukończyła nawet 15 lat. Zarzuty usłyszał również dyrektor placówki, który miał wiedzieć o jednym z przypadków molestowania i nie podjąć żadnych kroków.

Nauczyciel V LO w Białymstoku to „predator seksualny”

Sprawa wyszła na jaw w marcu 2023 roku, kiedy to uczniowie liceum wystosowali do dyrekcji petycję z żądaniem zwolnienia nauczyciela. W liście otwartym opisali oni nieodpowiednie zachowanie pedagoga, podkreślając, że od lat miał on złą opinię i był nazywany „predatorem seksualnym”.

„Napastliwe komentarze, prowokowanie niechcianego kontaktu fizycznego. Czujemy obrzydzenie i strach” – napisali w liście otwartym uczniowie. Pod petycją podpisało się około 150 osób.

Po otrzymaniu listu dyrektor powiadomił o sprawie policję i kuratorium oświaty, a nauczyciela zawiesił w czynnościach służbowych. Od tamtej pory mężczyzna nie wrócił do pracy z młodzieżą. Rzecznik kuratorium i dyrektor szkoły informują, że nauczyciel przebywa na urlopie zdrowotnym, który potrwa do końca sierpnia tego roku.

Śledztwo trwało prawie rok

Śledztwo prokuratorskie trwało około roku. W tym czasie przesłuchano około 100 świadków, w tym byłych i obecnych uczniów V LO. Prokuratura analizowała również dokumentację, a także zabezpieczone nośniki elektroniczne, komputery i laptopy.

Nauczycielowi grozi teraz kara od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia. Zarzut niedopełnienia obowiązków służbowych usłyszał również dyrektor liceum. Prokurator tłumaczy, że dyrektor wiedział o jednym z przypadków molestowania, ale nie zawiadomił o nim organów śledczych ani nie podjął innych kroków, aby zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości.

FOTO: Internauta

Nauczyciel podejrzany o molestowanie seksualne ma orzeczony dozór policji, zakaz zbliżania i kontaktowania się z pokrzywdzonymi.

Sprawa jest bulwersująca i budzi wiele pytań o bezpieczeństwo uczniów w polskich szkołach. Należy zwrócić uwagę na to, że dyrektor placówki, który miał obowiązek chronić swoich podopiecznych, nie zareagował odpowiednio wcześnie na sygnał o molestowaniu. To niedopuszczalne zaniedbanie, które musi zostać surowo ukarane.

Ważne jest również, aby uczniowie, którzy doświadczają molestowania lub innych form przemocy, nie bali się mówić o tym głośno. Mogą oni zwrócić się o pomoc do pedagoga szkolnego, psychologa, nauczyciela lub innego zaufanego dorosłego. Mogą również zawiadomić o sprawie policję lub skorzystać z pomocy organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną dzieci.

Nie wahaj się reagować! Tylko zdecydowana reakcja i natychmiastowa interwencja mogą zapobiec dalszym krzywdom i ukarać sprawcę.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia