Tragiczny bilans przemocy w USA na rok 2023: 82 strzelaniny w szkołach

W 2023 roku Stany Zjednoczone doświadczyły alarmującego wzrostu przypadków przemocy związanej ze strzelaninami w placówkach edukacyjnych, co stworzyło pilną potrzebę reakcji i działania ze strony społeczeństwa oraz instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne.

93

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Tragiczny bilans przemocy w USA na rok 2023
Tragiczny bilans przemocy w USA na rok 2023

Według danych dostarczonych przez różne agencje śledcze oraz instytucje badawcze, w 2023 roku odnotowano aż 82 przypadki strzelanin na terenie placówek edukacyjnych. Statystyki te stanowią alarmujący wzrost w porównaniu do lat poprzednich.

Tragiczny bilans przemocy w USA: 15 – latek dokonał masakry w szkole

Jednym z najbardziej wstrząsających incydentów ostatnich lat był atak z listopada 2021 roku, kiedy to 15-letni Ethan Crumbley zastrzelił czworo swoich kolegów. Ranił przy tym sześć innych osób w szkole w okolicy Detroit. Ten brutalny akt przemocy doprowadził do śmierci czterech niewinnych uczniów i zmusił społeczność do zastanowienia się nad poważnymi brakami w systemie bezpieczeństwa.

Sprawa Crumbleyów stała się symbolem problemu, który sięga znacznie głębiej niż sam akt przemocy. Prokuratura podczas procesu zaznaczyła, że rodzice Ethana ponoszą część odpowiedzialności za tragedię, gdyż nie tylko dali swojemu synowi dostęp do broni, lecz także zignorowali wyraźne sygnały problemów psychicznych, z którymi zmagał się nastolatek.

Kilka godzin przed tragicznym incydentem, administracja szkoły wezwała rodziców chłopca do placówki, po tym jak ich syn stworzył rysunek przedstawiający postać postrzelonego człowieka. Pod rysunkiem widniało przesłanie: „Te myśli nie mają końca. Moje życie nie ma sensu”. Rodzice zignorowali problem. Makabryczny obrazek był jednym z wielu alarmujących sygnałów, które zostały przeoczone.

Tragiczny bilans przemocy w USA. Jak temu zapobiec?

Zgodnie z postanowieniami sądu, Ethan Crumbley został skazany na dożywocie bez możliwości wcześniejszego zwolnienia, jednak dla jego rodziców sprawa nie dobiegła jeszcze końca. James Crumbley, ojciec chłopaka, stanął przed sądem i został skazany za nieumyślne spowodowanie śmierci. Grozi mu maksymalna kara 15 lat pozbawienia wolności, podobnie jak jego żonie. Wymiar kary zostanie zasądzony w osobnej rozprawie 9 kwietnia. 

Tragedia Crumbleyów to tylko jeden z wielu przykładów alarmującej sytuacji, z którą boryka się amerykańska społeczność edukacyjna. Liczba strzelanin w szkołach i na uczelniach w 2023 roku jest nie tylko przerażająca, ale także wskazuje na pilną potrzebę kompleksowego podejścia do bezpieczeństwa w placówkach edukacyjnych.

Eksperci ds. bezpieczeństwa podkreślają, że konieczne jest wzmocnienie środków zapobiegawczych. W tym przede wszystkim: lepsza kontrola dostępu do broni i ścisła współpraca z organami ścigania w zakresie monitorowania osób z zaburzeniami psychicznymi. A także – zwiększenie inwestycji w programy profilaktyczne i wsparcie psychologiczne dla uczniów.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia