Znany dziennikarz miał załatwiać u Obajtka pracę dla żony. Szokujące nagrania.

Prawicowy dziennikarz Piotr Nisztor miał zabiegać u Daniela Obajtka o pracę dla swojej żony. "My o nią zadbamy i się zaopiekujemy. Tak samo z ojcem" — miał odpowiedzieć ówczesny szef Orlenu. Onet ma nagrania ich rozmowy, fragmenty zamieszczamy poniżej w artykule.

109

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

taśmy obajtka
Daniel Obajtek


Krótko po objęciu stanowiska szefa Orlenu w lutym 2018 r., Daniel Obajtek znalazł się w centrum uwagi ze względu na nietypowe odkrycie w swoim gabinecie – podsłuch. Według źródeł Onetu, pluskwa ta miała być częścią nieoficjalnej operacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które miało na celu gromadzenie operacyjnych materiałów na temat Obajtka. W trakcie podsłuchu zarejestrowano spotkania, w których obecny był również prawicowy dziennikarz Piotr Nisztor. W trakcie tych rozmów Nisztor rzekomo prosił Obajtka o pomoc w znalezieniu pracy dla swojej żony i ojca. Co więcej, ujawnił, że dysponuje informacjami dotyczącymi afery finansowej GetBack, które mogłyby być kłopotliwe dla partii rządzącej, Prawa i Sprawiedliwości.

Według doniesień mediów, miało dojść do aż 72 spotkań między Piotrem Nisztor a ówczesnym prezesem Orlenu, Danielem Obajtkiem, w latach 2018-2024, co budzi poważne pytania co do charakteru tych relacji. Szczególnie kontrowersyjny jest incydent z czerwca 2018 roku, kiedy Nisztor rzekomo prosił Obajtka o pracę dla swojej żony w Orlenie.

„Będzie się rozwijać, nie bój się. Zadbamy o nią. 

Jak sugerują nagrane rozmowy, Obajtek miał zapewnić Nisztorowi, że „o nią zadbają i się zaopiekują”. Ten fakt wzbudza poważne wątpliwości co do przejrzystości procedur rekrutacyjnych oraz wpływu osobistych powiązań na te decyzje. Nawet jeśli żona Nisztor spełniała wymagania, zatrudnienie jej w Orlenie tuż po spotkaniu z prezesem stawia pod znakiem zapytania przejrzystość procedur rekrutacyjnych. Jak powiedział Nisztor w jednej z rozmów, „to będzie dla nas świetna okazja”. Ten cytat podkreśla potencjalne niejasności w procesie zatrudnienia.

Dodatkowo, fakt zatrudnienia ojca dziennikarza w firmie związaną z Orlenem budzi obawy . Jak stwierdził Nisztor w jednym z wywiadów, „to tylko pokazuje, że wszędzie w życiu potrzebujesz znajomości”. Te słowa mogą być interpretowane jako przyznanie się do wykorzystywania osobistych koneksji w celu osiągnięcia korzyści zawodowych. Nie bez znaczenia jest również kwestia informacji na temat afery finansowej GetBack, które miały być w posiadaniu Nisztor. Ich ewentualne ujawnienie mogłoby wpłynąć na sytuację polityczną, co stawia pod znakiem zapytania etykę działań dziennikarza i cele, jakie chciałby osiągnąć ich wykorzystując

Niedługo po odbytej rozmowie żona dziennikarza Aleksandra Dołhan znalazła zatrudnienie w Orlenie, a ojciec został prokurentem w należącej do koncernu spółce Energa-Operator.

Źródła Onetu twierdzą, że podsłuch został zamontowany w gabinecie Obajtka krótko po tym, jak w lutym 2018 r. został on szefem Orlenu. 

Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.


Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia