jak przetrwać świat bez aplikacji Tik Tok – to uzależniający wytwór chińskich służb

Amerykańscy ustawodawcy obawiają się, że aplikacja może służyć Pekinowi jako narzędzie do szerzenia propagandy, dezinformacji czy wywierania wpływu na Amerykanów.

195

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

świat bez aplikacji Tik Tok - Indie zakazały
świat bez aplikacji Tik Tok - Indie zakazały USA kolejne?

Fani TikToka w Stanach Zjednoczonych martwią się o utratę dostępu do popularnej aplikacji społecznościowej. Dawno udowodniono że przez tą aplikację chińskie służby włamują się do telefonów. Dlatego w USA i UE urzędnicy nie mogą instalować w służbowych telefonach tej aplikacji. Mogą jednak wyciągnąć wnioski z doświadczeń kraju po drugiej stronie globu – ti Indie. Tik Tok – bum

Ameryka przygotowuje BAN na TIK TOKA

W środę amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła ustawę, która może doprowadzić do ogólnokrajowego zakazu TikToka. Choć chińska aplikacja nie zniknie z amerykańskich telefonów w najbliższym czasie, wielu z jej 170 milionów użytkowników w USA jest głęboko zaniepokojonych.

Ale oto, co powinni wiedzieć: można przetrwać i odnieść sukces w świecie bez TikToka. Wystarczy zapytać najludniejszy kraj świata. W czerwcu 2020 roku, po brutalnym starciu na granicy indyjsko-chińskiej, w którym zginęło co najmniej 20 indyjskich żołnierzy, rząd w New Delhi niespodziewanie zakazał TikToka i kilku innych znanych chińskich aplikacji.

„Warto pamiętać, że kiedy Indie zakazały TikToka i wielu chińskich aplikacji, USA jako pierwsze pochwaliły tę decyzję” – powiedział Nikhil Pahwa, założyciel strony technologicznej MediaNama, działającej w Delhi. „Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo przyjął ten zakaz z zadowoleniem, mówiąc, że 'wzmocni on suwerenność Indii'”.

Są inne aplikacje, precz z ChRL

Chociaż nagła decyzja Indii zszokowała 200 milionów użytkowników TikToka w tym kraju, w ciągu kolejnych czterech lat wielu z nich znalazło inne, odpowiednie alternatywy. „Zakaz TikToka doprowadził do powstania wielomiliardowej szansy biznesowej… 200 milionów użytkowników musiało gdzieś pójść”, powiedział Pahwa, dodając, że to właśnie amerykańskie firmy technologiczne wykorzystały tę okazję.

Zakaz nie obył się bez bólu. Indyjscy TikTokerzy musieli zmagać się z zamętem, a nawet rozpaczą w kolejnych dniach i miesiącach. Do 2020 roku TikTok stał się niezwykle popularny wśród Hindusów szukających wytchnienia od presji związanej z surowymi blokadami Covid. „Wszyscy w Indiach chcą być gwiazdą Bollywood, a TikTok to umożliwił, czyniąc ludzi, w tym tych z małych miasteczek, gwiazdami z dnia na dzień” – powiedział Saptarshi Ray, szef produktu w Viralo, platformie marketingu influencerskiego z siedzibą w Bengaluru. Tik Tok umarł

Luką wypełniły aplikacje amerykańskie ale i rodzime, indyjskie

Nie minęło jednak dużo czasu, a pojawiły się inne szanse kreatywności dla przedsięwzięć komercyjnych. Wywiązała się zacięta walka pomiędzy amerykańskimi gigantami technologicznymi a krajowymi startupami o wypełnienie tej luki. W ciągu tygodnia od zakazu, należący do Mety Instagram zarobił na wprowadzeniu swojego klona TikToka, Instagram Reels w Indiach. Google wprowadził własną ofertę krótkich filmów, YouTube Shorts.

Również rodzime alternatywy, takie jak MX Taka Tak i Moj, zaczęły zyskiwać na popularności i napływie funduszy. Jednak lokalne startupy szybko wygasły, niezdolne dorównać zasięgiem i siłą finansową amerykańskim firmom, które kwitną.

A co z bezpieczeństwem? to było powodem zamknięcia aplikacji w Indiach

Amerykańscy urzędnicy i ustawodawcy od dawna wyrażają obawy, że chiński rząd mógłby zmusić macierzystą firmę TikTok, ByteDance, do przekazania danych zebranych od amerykańskich użytkowników. Eksperci od cyberbezpieczeństwa twierdzą, że obawy dotyczące bezpieczeństwa narodowego związane z TikTokiem pozostają w dużej mierze hipotetyczne. Zdaniem indyjskich ekspertów, usunięcie aplikacji z narodowego życia cyfrowego nie zaowocowało bezpieczniejszą przestrzenią.

Amerykańscy ustawodawcy obawiają się także, że aplikacja może służyć Pekinowi jako narzędzie do szerzenia propagandy, dezinformacji czy wywierania wpływu na Amerykanów. Usunięcie TikToka nie uchroniło Hindusów przed tymi zagrożeniami. Tik Tok – pa.

————————

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kaształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia