Firma Apple świadomie wprowadziła w błąd inwestorów. Czyżby kreatywna księgowość?

Producent iPhone’ów został pozwany, po odwlekaniu procesu chce ugody z Radą Hrabstwa Norfolk.

108

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Firma Apple - Na przezroczystej, szklanej elewacji domu towarowego widać ogromne, biało-podświetlone logo firmy. Ugryzione jabłko. alphabet oraz apple i meta na celowniku KE
Alphabet oraz Apple i Meta na celowniku KE

Apple zgodziło się zapłacić 490 milionów dolarów w celu załagodzenia pozwu zbiorowego, złożonego przez Radę Hrabstwa Norfolk. Pozew zbiorowy zarzucił szefowi giganta technologicznego, Timowi Cookowi, oszustwo wobec akcjonariuszy poprzez ukrywanie niższego popytu na iPhone’y w Chinach. Firma Apple

Pozew przeciwko firmie Apple

Rada Norfolk oświadczyła, że fundusz emerytalny, którym zarządzała, stracił pieniądze w wyniku działań pana Cooka. W oświadczeniu „Norfolk Pension Fund” stwierdzono, że jest “bardzo dumne z odzyskania środków dla inwestorów”. Oświadczenie kontynuowało: “Jesteśmy świadomi, że jesteśmy zarządcami emerytur, na których polega tysiące rodzin i osób indywidualnych. Gdy jest to uzasadnione, podejmiemy zdecydowane działania, aby odzyskać poniesione straty, kiedy inwestycje naszych uczestników tracą na wartości w wyniku oszustwa.” Pozew zbiorowy, skupiał się na komentarzach wygłoszonych przez dyrektora generalnego Apple, Tima Cooka. Powiedział on inwestorom 1 listopada 2018 roku, że w niektórych krajach występuje “presja sprzedażowa”. Ale: “nie zaliczyłby Chin do tej kategorii”. Jednak dwa miesiące później, 2 stycznia 2019 roku, Apple obniżyło swoją kwartalną prognozę przychodów, powołując się na napięcia między Chinami a USA, co doprowadziło do gwałtownego spadku ceny akcji Apple.

Jak do tego doszło?

W tym dwumiesięcznym okresie pojawiły się raporty, że Apple nakazało swoim głównym podwykonawcom montującym smartfony “wstrzymać plany uruchomienia dodatkowych linii produkcyjnych” dla niedawno wydanego iPhone’a XR. Powodami w tej sprawie byli wszyscy inwestorzy, którzy kupili akcje między listopadem 2018 a styczniem 2019 roku. Stwierdzili oni, że stracili pieniądze, ponieważ zostali fałszywie uspokojeni przez wygłoszone w listopadzie komentarze pana Cooka. Sprawę pierwotnie wytoczyło przeciwko Apple i panu Cookowi miasto Roseville w USA.

Rada Norfolk, która zarządza „Norfolk Pension Fund” o wartości ponad 6 miliardów dolarów, przejęła pozew jako główny powód w 2020 roku. Apple starał się odwlec proces. To wstępne porozumienie, złożone w piątek w Sądzie Okręgowym w Oakland w Kalifornii powinno oznaczać, że do procesu już nie dojdzie, jednak nadal wymaga zatwierdzenia przez sędziego. Nie wiadomo, jaka część ugody trafi do Rady Hrabstwa Norfolk. Apple osiągnęło w ostatnim roku fiskalnym, 97 miliardów dolarów zysku netto. Wypłata równa się nieco mniej, niż dwudniowemu zyskowi jednej z najbogatszych firm na świecie.

(Źródło:BBC)

**********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia