Węgry skarżą Ukrainę do UE o dyskryminację mniejszości węgierskiej.

Budapeszt domaga się przywrócenia gwarancji swobodnego używania języka węgierskiego w urzędach oraz prawa do politycznej reprezentacji mniejszości na wszystkich szczeblach władzy, włączając w to miejsce w ukraińskim parlamencie. Czy to znaczy, że będzie "3 Budapeszt "?

108

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Viktor Orban
Premier Viktor Orban na obchodach rocznicy powstania narodowego .

Węgry, w stanowczym posunięciu, składają swoje żądania przed Unią Europejską, oskarżając Ukrainę o dyskryminację mniejszości węgierskiej na swoim terytorium. W liście wysłanym do pozostałych członków UE. Budapeszt stanowczo żąda przywrócenia przepisów sprzed 2015 roku, które zapewniały większe prawa dla mniejszości narodowej. W kontekście negocjacji akcesyjnych Ukrainy do UE. Węgrzy podkreślają, że ochrona praw mniejszości jest jednym z kluczowych priorytetów, których Ukraina musi przestrzegać. W szczególności, Budapeszt domaga się przywrócenia gwarancji swobodnego używania języka węgierskiego w urzędach oraz prawa do politycznej reprezentacji mniejszości na wszystkich szczeblach władzy. Włączając w to miejsce w ukraińskim parlamencie.

Dążenie do jedności czy szkodliwa polityka?

Z drugiej strony konfliktu, Ukraina broni swojej polityki wobec mniejszości narodowych. Podkreślając dążenie do jedności narodowej i integracji wszystkich grup społecznych. Trudno się z tym nie zgadzać. Pomimo argumentów ze strony Węgier, Ukraina twierdzi, że zmiany administracyjne oraz przepisy dotyczące języka w szkołach są częścią długofalowej strategii integrującej różnorodność kulturową kraju. Ukraina utrzymuje, że zapewnienie nauki w języku ukraińskim ma na celu umocnienie więzi narodowych oraz zapewnienie równych szans wszystkim obywatelom. Co więcej, Ukraina sugeruje, że żądania Węgier są bardziej związane z polityką niż troską o prawa mniejszości. Sugerując, że próba wprowadzenia swojego reprezentanta do ukraińskiego parlamentu jest krokiem na polityczną scenę, a nie konkretną walką o prawa mniejszościowe.

Konflikt między Węgrami a Ukrainą w sprawie praw mniejszościowych stanowi istotne wyzwanie dla Unii Europejskiej. Obydwie strony argumentując swoje racje, podnoszą kwestię złożoną, łączącą politykę, historię i dążenie do jedności narodowej. Dla UE, rozstrzygnięcie tego sporu będzie testem dla zasady poszanowania praw mniejszości w kontekście kandydatury Ukrainy do przystąpienia do europejskiej wspólnoty. Według najnowszego listu Węgier, Ukraina zignorowała potrzeby społeczności węgierskiej na swoim terytorium. Na przykład, w kwestii określenia przedmiotów, które mają być nauczane w języku ukraińskim w szkołach mniejszości węgierskiej, Ukraina nie uwzględniła żądań węgierskich obywateli.

Węgry nie chcą Ukrainy w Europie?

W dokumencie Węgry również skarżą się na zmiany w proporcjach ludnościowych po reformach administracyjnych na Ukrainie. Które usunęły uzasadnienie dla minimalnego progu 10% mniejszości narodowej dla praw językowych. I domagają się własnego delegata do Rady Najwyższej (ukraińskiego parlamentu).

W liście podkreślono, że bez odpowiednich zmian w prawie ukraińskim, nie można mówić o dalszym zbliżaniu Ukrainy do Unii Europejskiej. W grudniu zeszłego roku na Ukrainie weszło w życie zaktualizowane prawo dotyczące mniejszości narodowych, które uwzględniało zalecenia Komisji Weneckiej i zostało pozytywnie ocenione przez węgierskie społeczności mieszkające na Ukrainie.


Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.


Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia