Unikaj mandatu, głębokość bieżnika w oponach – nowy pomysł na sprawdzenie

Głębokość bieżnika w oponach to do tej pory wskaźnik TWI. Pojawił się nowy pomysł na sprawdzenie tego wpływającego na bezpieczeństwo parametru, PZPO promuje zasadę 3P

215

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Głębokość bieżnika w oponach nowy pomysł na sprawdzenie - Driving Safety Indicator w oponach Nokian Tyres Snowproof
Głębokość bieżnika w oponach nowy pomysł na sprawdzenie - Driving Safety Indicator w oponach Nokian Tyres Snowproof

Głębokość bieżnika w oponach jest podstawą bezpieczeństwa dla opon letnich, zimowych i całorocznych. Dotyczy to ich zachowania na nawierzchni mokrej oraz dla opon zimowych na śniegu. Do tej pory producenci opon umieszczają na nich wskaźnik TWI, wskazujący stopień zużycia ogumienia. Nowym rozwiązaniem po raz pierwszy wprowadzonym na oponach marki Nokian jest alternatywny wskaźnik grubości bieżnika. Są to cyfry umieszczone na powierzchni opony stykającej się z podłożem. Każda cyfra odpowiada określonej głębokości, a podczas zużywania bieżnika kolejna cyfra znika. Najmniejszą cyfrą jest 4. Gdy bieżnik osiągnie grubość 4 mm nie gwarantuje odpowiednich właściwości opon, tak zimowej jak i letniej. Opona wciąż może być użytkowana, lecz jest to sygnał o zakupie nowych. Gdy czwórka się zetrze, to czas na ich wymianę. Nokian Tyres wprowadził dodatkowo wskaźnik Driving Safety Indicator na oponach zimowych. Gdy symbol płatka śniegu na bieżniku się wytrze, oznacza to czas na zakup nowych opon

Głębokość bieżnika w oponach – Wskaźnik TWI

Cały czas stosowany jest powszechnie wskaźnik TWI (Tread Wear Indicator) – wyznacznik zużycia opony. Znacznik występuje najczęściej w formie zgrubienia znajdującego się w sześciu miejscach bieżnika. TWI informuje on o dopuszczalnym wytarciu warstwy gumy, czyli do poziomu wynoszącego w Polsce 1,6 mm.

Jak zmierzyć wysokość bieżnika opony za pomocą miernika do opon 

3P to nie tylko głębokość bieżnika w oponach

Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) promuje zasadę 3P, która obejmuje:

1. porządne opony,

2. profesjonalny serwis,

3. prawidłowe ciśnienie.

Jeżeli chodzi o ciśnienie to zbyt niskie, jak też zbyt wysokie ciśnienie w oponach mogą prowadzić do niekorzystnych konsekwencji. Należą do nich zwiększony hałas, dłuższa droga hamowania czy zwiększone spalanie. Z badań wynika, że około 58 procent kierowców zapomina o regularnym sprawdzaniu ciśnienia w oponach.

PZPO zwraca uwagę, że niewielki ubytek ciśnienia, w wysokości 0,5 bara, może wydłużyć drogę hamowania o 4 metry i skrócić żywotność bieżnika o 30 procent. Jest to spowodowane większym odkształceniem opony podczas jazdy i wyższą temperaturą pracy. Patrząc w drugą stronę zbyt wysokie ciśnienie powoduje zmniejszenie powierzchni styku opony z nawierzchnią, co skutkuje pogorszeniem przyczepności. Zalecane jest sprawdzanie ciśnienia w oponach co najmniej raz w miesiącu, najlepiej gdy przejechały tylko krótki odcinek i są jeszcze zimne. W zasadzie na każdej stacji paliw można skorzystać z kompresora.

Jeżeli chodzi o wartość ciśnienia to taką informację możemy sprawdzić w instrukcji obsługi samochodu lub na naklejce umieszczonej na nadwoziu. W przypadku czujników ciśnienia i opon typu run-flat, ciśnienie powinniśmy sprawdzać ręcznie raz w miesiącu. Uszkodzenie czujnika ciśnienia i grube ściany boczne opon mogą ukryć niedobór powietrza.

sprawdź ciśnienie w oponach, Głębokość bieżnika w oponach nowy pomysł na sprawdzenie
Głębokość bieżnika w oponach nowy pomysł na sprawdzenie, sprawdź też sprawdź ciśnienie w oponach

Głębokość bieżnika w oponach to nie jedyny powód do mandatu

Co sprawdza policjant podczas kontroli opon? Zużyte lub niewłaściwe opony to wykroczenie, za które można dostać mandat do 3 tysięcy zł. Policjant zwraca uwagę na kilka kluczowych aspektów. Do najważniejszych należą rozmiar i wzór bieżnika i bądźmy pewni, że na nie policjant zwraca uwagę. Powszechnie wiadomo że opony na jednej osi muszą być identyczne. Wyjątek stanowi sytuacja awaryjna, gdy przebijemy oponę i zajdzie potrzeba zjechania do najbliższego warsztatu z uszkodzonym kołem. W tym wypadku tzw. zapas nie zawsze pasuje do pozostałych lub jest kołem dojazdowym. Podczas ewentualnej kontroli, musimy być w stanie pokazać policjantowi przebitą oponę w bagażniku.

Głębokość rowków bieżnika i wskaźnik zużycia (TWI) to kolejne elementy, na które zwraca uwagę policjant. Głębokość bieżnika nie może być niższa niż 1,6 mm, ale jeśli opona jest już zużyta do wskaźnika, to i tak – nawet jeśli bieżnik ma prawidłową wartość – należy ją wymienić, ponieważ nie jest już bezpieczna do jazdy.

Stan gumy to kolejny aspekt, na który zwraca uwagę policjant. Jeśli zauważy, że opony są mocno spękane, uszkodzone, a guma się kruszy, może nawet zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu. Jest to zgodne z art. 132.1 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Policjant, funkcjonariusz Straży Granicznej albo funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd:

a. zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy,

b. zagraża porządkowi ruchu,

c. narusza wymagania ochrony środowiska […].

Na koniec zachęcam do lektury – Sposób na głośne opony

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy! 

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników imprez motoryzacyjnych do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org 

redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia