Głębokość bieżnika w oponach jest podstawą bezpieczeństwa dla opon letnich, zimowych i całorocznych. Dotyczy to ich zachowania na nawierzchni mokrej oraz dla opon zimowych na śniegu. Do tej pory producenci opon umieszczają na nich wskaźnik TWI, wskazujący stopień zużycia ogumienia. Nowym rozwiązaniem po raz pierwszy wprowadzonym na oponach marki Nokian jest alternatywny wskaźnik grubości bieżnika. Są to cyfry umieszczone na powierzchni opony stykającej się z podłożem. Każda cyfra odpowiada określonej głębokości, a podczas zużywania bieżnika kolejna cyfra znika. Najmniejszą cyfrą jest 4. Gdy bieżnik osiągnie grubość 4 mm nie gwarantuje odpowiednich właściwości opon, tak zimowej jak i letniej. Opona wciąż może być użytkowana, lecz jest to sygnał o zakupie nowych. Gdy czwórka się zetrze, to czas na ich wymianę. Nokian Tyres wprowadził dodatkowo wskaźnik Driving Safety Indicator na oponach zimowych. Gdy symbol płatka śniegu na bieżniku się wytrze, oznacza to czas na zakup nowych opon
Głębokość bieżnika w oponach – Wskaźnik TWI
Cały czas stosowany jest powszechnie wskaźnik TWI (Tread Wear Indicator) – wyznacznik zużycia opony. Znacznik występuje najczęściej w formie zgrubienia znajdującego się w sześciu miejscach bieżnika. TWI informuje on o dopuszczalnym wytarciu warstwy gumy, czyli do poziomu wynoszącego w Polsce 1,6 mm.
Jak zmierzyć wysokość bieżnika opony za pomocą miernika do opon
3P to nie tylko głębokość bieżnika w oponach
Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) promuje zasadę 3P, która obejmuje:
1. porządne opony,
2. profesjonalny serwis,
3. prawidłowe ciśnienie.
Jeżeli chodzi o ciśnienie to zbyt niskie, jak też zbyt wysokie ciśnienie w oponach mogą prowadzić do niekorzystnych konsekwencji. Należą do nich zwiększony hałas, dłuższa droga hamowania czy zwiększone spalanie. Z badań wynika, że około 58 procent kierowców zapomina o regularnym sprawdzaniu ciśnienia w oponach.
PZPO zwraca uwagę, że niewielki ubytek ciśnienia, w wysokości 0,5 bara, może wydłużyć drogę hamowania o 4 metry i skrócić żywotność bieżnika o 30 procent. Jest to spowodowane większym odkształceniem opony podczas jazdy i wyższą temperaturą pracy. Patrząc w drugą stronę zbyt wysokie ciśnienie powoduje zmniejszenie powierzchni styku opony z nawierzchnią, co skutkuje pogorszeniem przyczepności. Zalecane jest sprawdzanie ciśnienia w oponach co najmniej raz w miesiącu, najlepiej gdy przejechały tylko krótki odcinek i są jeszcze zimne. W zasadzie na każdej stacji paliw można skorzystać z kompresora.
Jeżeli chodzi o wartość ciśnienia to taką informację możemy sprawdzić w instrukcji obsługi samochodu lub na naklejce umieszczonej na nadwoziu. W przypadku czujników ciśnienia i opon typu run-flat, ciśnienie powinniśmy sprawdzać ręcznie raz w miesiącu. Uszkodzenie czujnika ciśnienia i grube ściany boczne opon mogą ukryć niedobór powietrza.
Głębokość bieżnika w oponach to nie jedyny powód do mandatu
Co sprawdza policjant podczas kontroli opon? Zużyte lub niewłaściwe opony to wykroczenie, za które można dostać mandat do 3 tysięcy zł. Policjant zwraca uwagę na kilka kluczowych aspektów. Do najważniejszych należą rozmiar i wzór bieżnika i bądźmy pewni, że na nie policjant zwraca uwagę. Powszechnie wiadomo że opony na jednej osi muszą być identyczne. Wyjątek stanowi sytuacja awaryjna, gdy przebijemy oponę i zajdzie potrzeba zjechania do najbliższego warsztatu z uszkodzonym kołem. W tym wypadku tzw. zapas nie zawsze pasuje do pozostałych lub jest kołem dojazdowym. Podczas ewentualnej kontroli, musimy być w stanie pokazać policjantowi przebitą oponę w bagażniku.
Głębokość rowków bieżnika i wskaźnik zużycia (TWI) to kolejne elementy, na które zwraca uwagę policjant. Głębokość bieżnika nie może być niższa niż 1,6 mm, ale jeśli opona jest już zużyta do wskaźnika, to i tak – nawet jeśli bieżnik ma prawidłową wartość – należy ją wymienić, ponieważ nie jest już bezpieczna do jazdy.
Stan gumy to kolejny aspekt, na który zwraca uwagę policjant. Jeśli zauważy, że opony są mocno spękane, uszkodzone, a guma się kruszy, może nawet zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu. Jest to zgodne z art. 132.1 ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Policjant, funkcjonariusz Straży Granicznej albo funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd:
a. zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy,
b. zagraża porządkowi ruchu,
c. narusza wymagania ochrony środowiska […].
Na koniec zachęcam do lektury – Sposób na głośne opony
Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy!
I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.
Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników imprez motoryzacyjnych do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org