Najszczęśliwsze kraje świata według ONZ – jak jest w Polsce?

Sprawdźcie, gdzie na świecie żyje się najlepiej i dlaczego

113

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

najszczęśliwsze kraje świata, fińska chatka w lesie
najszczęśliwsze kraje świata - Finlandia świeci przykładem

Dzisiaj kolejny raz ukazał się raport ONZ, dzięki któremu możemy poznać najszczęśliwsze kraje świata. Według opublikowanego właśnie zestawienia „World Happiness Report” Finlandia po raz kolejny udowadnia, że żyje się tam najlepiej. To już siódmy rok z rzędu, kiedy to nordyckie państwo okupuje szczyt tej prestiżowej listy.

Sprawdźmy, w czym tkwi sekret fińskiego szczęścia. Badacze wskazują na wiele czynników, które składają się na poczucie szczęścia mieszkańców tego kraju.

• Bliskość natury: Finowie mają głęboki szacunek dla przyrody i spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu.

• Równowaga między pracą a życiem prywatnym: Finowie cenią sobie czas wolny i dbają o to, by mieć go wystarczająco dużo.

• Zaufanie do instytucji państwowych,

• Niski poziom korupcji: Finlandia jest jednym z krajów o najniższym poziomie korupcji na świecie.

• Dostępność ochrony zdrowia i edukacji: W Finlandii każdy obywatel ma dostęp do bezpłatnej i wysokiej jakości opieki zdrowotnej oraz edukacji.

• Poczucie wolności i autonomii. W społeczeństwie fińskim panuje atmosfera tolerancji i wzajemnego szacunku.

Najszczęśliwsze kraje świata – jak wypada Polska?

W tegorocznym rankingu „World Happiness Report” Polska zajęła 35. miejsce, co oznacza spadek o jedną pozycję w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wśród krajów Europy Środkowej i Bałkanów wyprzedziły nas Czechy (18. miejsce), Litwa (19. miejsce), Słowenia (21. miejsce), Kosowo (29. miejsce) i Rumunia (32. miejsce). Po raz pierwszy od ponad 10 lat w pierwszej dwudziestce nie znalazły się Stany Zjednoczone (23. miejsce) i Niemcy (24. miejsce). W pierwszej dwudziestce rankingu nie ma żadnego z najbardziej zaludnionych krajów świata. Wśród krajów rozwijających się najwyżej uplasowała się Kostaryka (12. miejsce). Na szarym końcu zestawienia wylądował Afganistan.

Z raportu ONZ wynika, że szczęście niekoniecznie idzie w parze z bogactwem i materialnym dobrobytem. Ważne są natomiast czynniki takie jak bliskość natury, równowaga między pracą a życiem prywatnym, zaufanie do instytucji publicznych oraz poczucie wolności. Finlandia pokazuje, że możliwe jest stworzenie społeczeństwa, w którym ludzie czują się szczęśliwi i spełnieni.

Czemu służy World Happiness Report?

Pierwszy raport określający najszczęśliwsze kraje świata opublikowano w 2012 roku z okazji Światowego Dnia Szczęścia, który obchodzony jest 20 marca. Został zainicjowany przez Jeffrey’a Sachsa, dyrektora Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Columbia, oraz specjalnego doradcę Sekretarza Generalnego ONZ ds. Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Celem dokumentu jest zwrócenie uwagi na znaczenie szczęścia i dobrobytu w rozwoju społecznym oraz gospodarczym. Jego zadanie to także promowanie polityk publicznych, które sprzyjają zadowoleniu ludzi z życia w danym państwie. Raport zawiera pytania o subiektywne poczucie szczęścia i kilka ważnych czynników:

• PKB per capita

• Długość życia w zdrowiu

• Wsparcie społeczne

• Postrzegana swoboda podejmowania decyzji życiowych

• Szczodrość

• Poziom postrzeganej korupcji

Zestawienie „World Happiness Report” jest ważnym narzędziem do pomiaru szczęścia i dobrobytu na świecie. Z pełną treścią raportu można zapoznać się pod tym linkiem.

Poznaj gorszą stronę rzeczywistości i sprawdź, jakie są najbardziej niebezpieczne miasta. świata


Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby z niepełnosprawnościami. Oferuje ona pyszne posiłki i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia