Szachy na terenie Muzeum Auschwitz – przejmujące znalezisko.

Odkryj tajemnice przeszłości w Muzeum Auschwitz-Birkenau. Niezwykłe znaleziska rzucają nowe światło na historię Holocaustu.

124

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Szachy na terenie muzeum Auschwitz
Przejmujące dowody walki o godność

Podczas prac nad przygotowaniem nowej wystawy na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau, historycznego miejsca, które stało się symbolem ludzkiego cierpienia i okrucieństwa, odkryto niezwykłe artefakty. W trakcie prac przy jednym z bloków, które przeszły przemianę na przestrzeń wystawienniczą, znaleziono ukryte pod podłogą nietypowe figury szachowe.Szachy na terenie Muzeum Auschwitz – przejmujące znalezisko.

Szachy na terenie Muzeum Auschwitz – przejmujące znalezisko.

Odkrycie to, które według wszystkich prawdopodobieństw należało do byłych więźniów obozu, wzbudziło ogromne zainteresowanie i emocje w świecie nauki oraz w społeczności międzynarodowej. Znaleziono łącznie 35 kartoników różnej wielkości, na których ręcznie narysowane były figury szachowe.

To odkrycie jest nie tylko fascynującym elementem z perspektywy historycznej, ale również stanowi ważną część dziedzictwa obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Figury szachowe, ukryte przez więźniów pod podłogą, mogą stanowić symboliczny akt oporu w obliczu niewyobrażalnego cierpienia i zniewolenia.

Obecnie odkryte figury szachowe są przedmiotem intensywnych prac konserwatorskich, mających na celu ich zachowanie oraz badanie. Istnieje nadzieja, że analiza tych artefaktów dostarczy nowych informacji na temat życia codziennego w obozie. Ponadto roli, jaką grały szachy. Były sposobem na przetrwanie i wyrażenie ludzkiej godności w warunkach skrajnej degradacji.

Przejmujący ruch oporu i ślady ludzkiej godności

Na przestrzeni lat Muzeum Auschwitz-Birkenau było miejscem wielu niezwykłych odkryć, które rzucają światło na różne aspekty życia w obozie koncentracyjnym. Kilka z tych znalezisk to:

  1. Pamiętnik Dawida Szmulewskiego: W 2009 roku odkryto pamiętnik Dawida Szmulewskiego, który był więźniem obozu Auschwitz. Pamiętnik zawierał szczegółowe relacje z życia codziennego w obozie oraz dokumentował okropności, z jakimi stykały się codziennie ofiary Holocaustu.
  2. Fotografie Władysława Szumowskiego: W 2017 roku odkryto kolekcję fotografii autorstwa Władysława Szumowskiego, byłego więźnia Auschwitz-Birkenau. Fotografie te dokumentują warunki życia w obozie oraz zbrodnie popełniane przez nazistowskich oprawców.
  3. Zaginione Dzieła Sztuki: W różnych okresach odnajdywano zaginione dzieła sztuki. Zarówno te, które były skradzione przez nazistów lub ukryte przez więźniów w obozie. Te znaleziska stanowią ważne świadectwo kultury i historii europejskiej oraz są nieocenionym źródłem informacji na temat losów ludzi podczas Holocaustu.
  4. Przedmioty Osobiste: Wiele osobistych przedmiotów, takich jak buty, okulary, zegarki czy biżuteria, zostało odnalezionych w różnych częściach muzeum. Te rzeczy często stanowią symboliczne świadectwo życia i tożsamości tych, którzy zostali zamordowani w obozie.
  5. Listy i Korespondencja: Od czasu do czasu odnajdywane są listy i korespondencja, które przetrwały z czasów Holocaustu. Te dokumenty są niezwykle ważne dla badaczy, ponieważ rzucają światło na emocje, myśli i relacje międzyludzkie w obliczu ekstremalnych warunków życia w obozie.

Przestroga dla świata

Muzeum Auschwitz-Birkenau odgrywa niezwykle ważną rolę w edukowaniu światowej społeczności o okropnościach Holocaustu i konieczności zapobiegania podobnym tragediom w przyszłości. Odkrycie figurowych szachowych dodaje nowego wymiaru do już bogatej narracji tego miejsca, podkreślając zarówno determinację ludzkiego ducha, jak i konieczność pamięci i refleksji nad przeszłością.

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Ponadto niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY.  kontakt@radiobp.org  
Zapraszamy do Kulinarnej Nawigacji z Jarosławem Uścińskim

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia