Europejskie TAK dla energetyki jądrowej, padło na Szczycie Energii Jądrowej w Bruseli

Wspólna deklaracja 11 państw UE, może przyspieszyć walkę z kryzysem energetycznym.

154

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

energetyka jądrowa - widok z daleka na scenę ze stojącymi flagami 11 państw UE. Po lewej z mównicy przemawia przewodnicząca w łososiowym żakiecie. Na ogromnym telebimie widok Ziemi z kosmosu oraz napis z tytułem konferencji.

Wczoraj w Brukseli, w trakcie Szczytu Energii Jądrowej, miała miejsce konferencja z udziałem przywódców 11 państw UE: Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Finlandii, Francji, Węgier, Włoch, Holandii, Polski oraz Szwecji. Wszyscy oni zadeklarowali poparcie dla rozwoju energetyki jądrowej, omawiano możliwości pozyskiwania wsparcia ze strony banków rozwoju, dla finansowania budowy nowych oraz utrzymania funkcjonujących już elektrowni. Energetyka jądrowa

Temat wiodący to rozwój energetyki jądrowej

Biorący w spotkaniu przywódcy, wezwali w swej deklaracji organy regulacyjne do „pełnego odblokowania” potencjału energetyki jądrowej i „umożliwienia warunków finansowania” oraz wspieranie wydłużenia funcjonowania istniejących reaktorów jądrowych. W deklaracji znajdziemy również słowa – „Wzywamy do większego włączenia energii jądrowej do polityk środowiskowych, społecznych i zarządzania (ESG) w międzynarodowym systemie finansowym, biorąc pod uwagę, że jest to jedno z zeroemisyjnych źródeł wytwarzania energii”.

W brukselskiej hali EXPO, poza przywódcami państw, w wydarzeniu wzięło udział ponad 400 naukowców, przedsiębiorców, dyrektorów generalnych. Gospodarzami wydarzenia byli belgijski premier Alexander De Croo oraz generał Rafael Mariano Grossi dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Oczywiście w konferencji nie wzięli udziału przedstawiciele państw przeciwnych energetyce atomowej. W deklaracji, sygnatariusze zobowiązali się do „zacieśnienia współpracy, aby umożliwić terminowe rozmieszczenie zaawansowanych reaktorów”, włącznie z małymi reaktorami modułowymi (SMR), a także zobowiązali się do „skoordynowanej współpracy w zakresie dostaw paliwa jądrowego, produkcji sprzętu i bezpieczeństwa zasobów”, aby zapewnić stabilność przemysłu energii jądrowej i łańcuchy dostaw.

Jak stwierdziła przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen – „ponowne zainteresowanie” energią jądrową nastąpiło w „kluczowym momencie” dla osiągnięcia celów klimatycznych UE, w szczególności w zakresie „zabezpieczenia bezpieczeństwa energetycznego i konkurencyjności”.

Kryzys energetyczny przyspiesza rozwój energetyki jądrowej

Przyczyną większego zainteresowania energetyką jądrową, jest oczywiście narastający kryzys energetyczny oraz uzależnienie od dostaw paliw energetycznych z innych krajów.

Ursula von der Leyen oznajmiła również zebranym, że – „Inwestycje muszą przyspieszyć”, a „rządy muszą zwiększyć wsparcie, aby zapewnić dostępność finansowania” i dodała, że przyszłość energetyki jądrowej – „zależy od zdolności branży do terminowej realizacji dostaw w ramach budżetu”.

Z kolei premier Szwecji Ulf Kristersson powiedział – „Jedną z głównych barier jest zabezpieczenie finansowania” i „Konieczne jest, aby rządy dzieliły ryzyko finansowe i zapewniały zachęty, a także aby przyłączyły się międzynarodowe banki rozwoju”.

Prezydent Rumunii Klaus Ioannis, prezydent Rumunii zaapelował o podjęcie wspólnych działań, gdyż – „finansowanie publiczne i prywatne” jest „kluczowe”, a także „rozszerzenie inwestycji w badania nad materiałami jądrowymi”.

Według słów premiera Chorwacji Andreja Plenkovica, państwo zainwestowało 300 mln euro w utrzymanie funkcjonowania elektrowni jądrowych do 2043 r. i wezwał Europejski Bank Inwestycyjny i „inne odpowiednie instytucje finansowe” do podjęcia działań. Jego zdaniem państwa UE, powinny opracować strategię rozwoju syntezy jądrowej, co zapewniłoby całemu blokowi , pozycję lidera energii termojądrowej.

**********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację – Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Wesprzyj nas

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia