Napięcie w rządzie Tuska. Możliwe zmiany w składzie gabinetu po 100 dniach.

Mimo że od utworzenia rządu minęło zaledwie 100 dni, wydaje się, że wkrótce może dojść do zmian w składzie gabinetu, dotykając kilku ministrów.

163

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kaleta o zarobkach w KPRM:
Kaleta o zarobkach w KPRM: "To nowe Bizancjum"


Donald Tusk stracił cierpliwość z niektórymi członkami swojego rządu, sugerując możliwe zmiany w składzie gabinetu po zaledwie 100 dniach od jego powołania. Informacje ze środowiska premiera wskazują, że niektórzy ministrowie drażnią szefa rządu, co może prowadzić do ich dymisji. Jednakże planowane zmiany mogą napotkać opór ze strony koalicjantów, którzy zapowiadają obronę swoich reprezentantów w gabinecie.

Według źródeł bliskich premierowi, zmiany w składzie rządu są nieuniknione, ponieważ premier stracił cierpliwość wobec pewnych kwestii. Jednakże koalicjanci obecnie nie są skłonni rozważać rekonstrukcji gabinetu. Dodatkowo, według informacji Onetu, przyszłe zmiany mogą być również rezultatem dążenia do zmniejszenia liczby członków rządu, który obecnie jest jednym z największych w historii.

Wypowiedź jednego z wiceministrów sugeruje, że obecny rząd był początkowo planowany jako zespół gotowy na starcie z dziedzictwem pozostawionym przez poprzednią administrację. Z tego wynika, że wkrótce może dojść do zmian w składzie gabinetu. Donald Tusk, pytany o ewentualną rekonstrukcję rządu, unika jednoznacznych odpowiedzi. Podczas konferencji prasowej stwierdził, że wymiana ministrów jest nieunikniona, zważywszy na jego polityczne doświadczenie.

Donald Tusk rozważa rekonstrukcję po pierwszych 100 dniach

Premier podkreślił, że w każdym rządzie zawsze znajdą się osoby, które radzą sobie gorzej lub lepiej. Co w końcu prowadzi do potrzeby rekonstrukcji. Rekonstrukcja rządu, zwana tu „Odyseją”, jest dla każdej administracji sposobem na odwrócenie uwagi od aktualnych problemów. To nie jest nowa sytuacja – podobne kroki podejmowano za rządów Donalda Tuska. Jak i podczas okresu rządów Prawa i Sprawiedliwości, kiedy toczono stałe spory wewnątrz koalicji.

Jeden z współpracowników Donalda Tuska sugeruje, że niektórzy członkowie rządu zdołali już zirytować premiera. Co może prowadzić do zmian w składzie gabinetu. Donald Tusk, podsumowując pierwsze 100 dni swojego rządu, wyraża chęć szybszego i bardziej efektywnego działania. To sugeruje, że odejście niektórych ministrów do Parlamentu Europejskiego nie będzie jedynym powodem do ich wymiany.

Według informacji, minister rozwoju Krzysztof Hetman z PSL planuje startować w wyborach do Parlamentu Europejskieg. Mimo wcześniejszych rozważań o kandydowaniu na prezydenta Lublina. Jednak minister rolnictwa Czesław Siekierski, który boryka się z poważnym kryzysem związanym z protestami rolników, prawdopodobnie nie będzie kandydował do PE.

Projekt wiatrakowy pod lupą: Minister klimatu pod ostrzałem, czy odejdzie?

Chociaż w kuluarach pojawiają się pogłoski o niechęci premiera do Siekierskiego. Jego ewentualna wymiana w obliczu protestów rolniczych mogłaby być odebrana jako przyznanie się do błędów. Narracja obozu władzy sugeruje, że protesty są wynikiem polityki PiS, a obecny rząd musi teraz naprawiać sytuację.

Relacje między premierem a ministrem klimatu, Pauliną Hennig-Kloską, nie są idealne. Zwłaszcza po wpadce związanej z projektem ustawy wiatrakowej, który wywołał kontrowersje jeszcze przed wejściem polityka do rządu. Donald Tusk podjął decyzję o wycofaniu projektu i jego ponownym przedstawieniu jako inicjatywa rządowa. Co postawiło Hennig-Kloską pod ostrzałem już na samym początku jej kadencji. Mimo to, niektórzy członkowie jej partii uważają, że jest skuteczną i wartościową pracowniczką.

Jednakże koalicjanci obecnie nie są skłonni rozważać rekonstrukcji rządu. Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia publicznie deklarują brak rozmów na ten temat i brak potrzeby zmian. Niemniej jednak wyniki nadchodzących wyborów samorządowych będą miały wpływ na pozycję koalicjantów. Jeśli Koalicji Obywatelskiej uda się samodzielnie pokonać PiS, a wynik Trzeciej Drogi okaże się poniżej oczekiwań, PSL i Polska 2050 mogą mieć mniejszy wpływ na decyzje dotyczące utrzymania obecnego składu rządu.


Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia