Departament Sprawiedliwości USA pozywa firmę Apple. Kolejne problemy giganta z Cupertino

Zarzut działań monopolistycznych jest niezwykle poważny i może przynieść firmie srogie konsekwencje.

74

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

problemy giganta z Cupertino - konferencja prokuratora generalnego USA. Siwy pan w garniturze, błękitnej koszuli i bordowym krawacie. Za jego plecami niebieska ścianka ze znakiem Białego Domu.

USA oskarża giganta technologicznego o monopolizację rynku smartfonów i złożyły przełomowy pozew przeciwko Apple. Oskarżają giganta technologicznego o monopolizację rynku smartfonów i ograniczanie konkurencji. Departament Sprawiedliwości zarzuca firmie nadużywanie kontroli nad sklepem z aplikacjami na iPhone’a (App Store), by utrudnić działania niepożądane działania klientów oraz deweloperów. Oskarża Apple’a o podejmowanie nielegalnych kroków w celu udaremnienia korzystania z konkurencyjnych aplikacji. Problemy giganta z Cupertino

Powody złożonego pozwu

Apple niejednokrotnie w swojej historii był oskarżany o nielegalne praktyki, jednak obecny pozew złożony w federalnym sądzie w New Jersey, z udziałem 16 stanowych prokuratorów generalnych, będzie dla firmy nie lada wyzwaniem. Jak powiedział podczas konferencji prasowej, informującej o pozwie, prokurator generalny Merrick Garland – “Apple utrzymało monopolistyczną moc na rynku smartfonów nie tylko dzięki wyprzedzaniu konkurencji na zasadach merytorycznych, ale także naruszając federalne prawo antymonopolowe”. 88-stronicowa skarga koncentruje się na pięciu obszarach, w których Apple rzekomo nadużyło swojej władzy. Na przykład, USA zarzucają, że Apple wykorzystało swój proces przeglądu aplikacji, aby udaremnić rozwój tzw. super aplikacji i aplikacji streamingowych, gdyż obawiało się, że takie aplikacje zniechęcą klientów do pozostania przy iPhone’ach.

Mówi się również, że Apple utrudniało połączenie iPhone’ów z inteligentnymi zegarkami produkowanymi przez konkurentów, a także blokowało bankom oraz innym firmom finansowym dostęp do swojej technologii płatności zbliżeniowych. Dzięki temu Apple mogło zarabiać miliardy na opłatach za przetwarzanie transakcji Apple Pay. Skarga koncentruje się również na sposobie, w jaki Apple traktuje wiadomości wysyłane z telefonów konkurencji, odróżniając je zielonymi bąbelkami i ograniczając wideo oraz inne funkcje. Firma Apple stwierdziła, że klienci są lojalni, ponieważ są zadowoleni, oraz że na mocy prawa amerykańskiego firma ma prawo wybierać swoich partnerów biznesowych. Swoje zasady działania uzasadnia obawami o prywatność i bezpieczeństwo. Firma będzie walczyć o oddalenie pozwu.

To nie pierwsze problemy giganta z Cupertino

Obecny pozew jest trzecim złożonym przez rząd USA przeciwko firmie Apple od 2009 roku. Natomiast pierwszym pozwem antymonopolowym wniesionym przeciwko firmie za administracji prezydenta Joe Bidena. Jeśli rząd wygra sprawę, może zmusić Apple do przebudowy obecnych kontraktów i praktyk – a nawet doprowadzić do podziału firmy. Profesor Rebecca Allensworth z Vanderbilt University nazwała sprawę “przełomową” po innych pozwach, które departament sprawiedliwości wniósł przeciwko głównym gigantom technologicznym. Google, Meta i Amazon również stoją w obliczu podobnych pozwów. Powiedziała, że sednem sprawy jest zwiększenie funkcjonalności między smartfonami i uczynienie technologii oraz oprogramowania bardziej dostępnymi dla konsumentów oraz innych firm.

Apple zmaga się z rosnącym prawnym sprzeciwem wobec swojego ekosystemu iOS oraz praktyk biznesowych. Firma jest zaangażowana w długotrwałą batalię prawną z Epic Games, twórcy platformy gamingowej Fortnite. W zeszłym miesiącu została ukarana grzywną w wysokości 1,8 miliarda euro przez UE za naruszenie przepisów antymonopolowych dotyczących streamingu muzyki. Według Komisji Europejskiej, firma uniemożliwiła usługom strumieniowania, informowania użytkowników o opcjach płatności poza sklepem z aplikacjami Apple. Komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager powiedziała, że Apple nadużyło swojej dominującej pozycji na rynku przez dekadę i nakazała gigantowi technologicznemu usunięcie wszystkich ograniczeń. Apple powiedziało, że odwoła się od decyzji. Problemy giganta z Cupertino

Według departamentu sprawiedliwości, udział Apple w amerykańskim rynku smartfonów przekracza 70%, a jego udział w globalnym rynku smartfonów przekracza 65%.

**********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację – Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Wesprzyj nas

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia