St. post. Magdalena Kozłowska i sierż. szt. Rafał Kozłowski to nie tylko małżeństwo policjantów z Częstochowy, ale również duet nieustraszonych stróżów prawa. Dowodem tego są liczne udane interwencje, również te po służbie.
W marcu 2024 roku st. post. Magdalena Kozłowska i sierż. szt. Rafał Kozłowscy, podczas zakupów w jednym z częstochowskich marketów, zauważyli mężczyznę, który skradł kilka artykułów i próbował opuścić sklep bez płacenia. Pomimo braku munduru, natychmiast zareagowali i zatrzymali złodzieja. 63-letni mieszkaniec Częstochowy został ukarany mandatem, a skradziony towar wrócił do sklepu.
To nie pierwszy raz, kiedy para policjantów udaremniła przestępstwo po godzinach służby. W październiku 2023 roku, podczas zakupów w innym sklepie, rozpoznali kobietę podejrzaną o serię kradzieży. Zauważona początkowo negowała zarzuty, ale po interwencji mundurowych przyznała się do winy.
Małżeństwo policjantów z Częstochowy po służbie
Postawa st. post. Magdaleny Kozłowskiej i sierż. szt. Rafała Kozłowskiego pokazuje, że prawdziwe zaangażowanie w służbę i troska o bezpieczeństwo mieszkańców nie kończą się wraz z dzwonkiem kończącym służbę. Ich czujność i zdecydowanie stanowią wzór do naśladowania nie tylko dla innych funkcjonariuszy, ale także dla wszystkich obywateli.
Państwo Kozłowscy są pasjonatami sportu, co pomaga im być w dobrej formie fizycznej, niezbędnej w pracy policjanta. Nie spoczywają na laurach i zarówno w godzinach pracy, jak i poza nimi, chcą dbać o bezpieczeństwo mieszkańców miasta. Dodatkowo stanowią wspaniały i dobrze zgrany zespół. Jest tak, gdyż wspierają się nawzajem w życiu prywatnym i zawodowym. Działania pary policjantów zwróciły szczególną uwagę ich przełożonych, ponieważ były podejmowane wspólnie, spontanicznie i po służbie. Dlatego Śląska policja postanowiła pochwalić się nimi na swojej stronie internetowej.
Gdy widzisz kradzież sklepową – co robisz?
Małżeństwo policjantów z Częstochowy ujęło złodziei na gorącym uczynku. Nie każdy jednak jest stróżem prawa i musi interweniować w takiej sytuacji. Nie oznacza to jednak, że „zwykły obywatel” nie może nic zrobić. Bierność osób postronnych jedynie zachęca sprawców przestępstw do kontynuowania czynu. Co zatem możesz zrobić?
1. Zachowaj spokój i obserwuj. Nie podejmuj żadnych działań, które mogą narazić Ciebie lub innych na niebezpieczeństwo. Zauważ szczegóły dotyczące wyglądu złodzieja i jego sposobu działania, np. co ukradł, jak się ubrał, w jakim kierunku się udał.
2. Dyskretnie powiadom personel sklepu.
3. Wezwij policję. Jeśli jesteś świadkiem kradzieży na gorącym uczynku, masz prawo i obowiązek wezwać policję. Możesz to zrobić, dzwoniąc na numer alarmowy 112.
4. Zbierz dowody. Jeśli to możliwe, spróbuj sfotografować lub nagrać wideo złodzieja lub jego działania. Możesz również zapisać numery rejestracyjne jego samochodu, jeśli nim uciekał. Pamiętaj jedynie, aby nie zostać zauważonym przez przestępcę i nie narażać w ten sposób swojego bezpieczeństwa.
Przeczytaj, jak robić bezpieczne zakupy w Internecie.
Zajrzyj też do restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Lokal oferuje pyszne posiłki i najlepszy catering w Legionowie.