W Krakowie drogowcy zgubili niebezpieczne urządzenie

W Krakowie drogowcy zgubili defektoskop - urządzenie zawierające materiał promieniotwórczy

122

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

drogowcy zgubili niebezpieczne urządzenie, symbol radioaktywności
drogowcy zgubili niebezpieczne urządzenie - w razie znalezienia zachowaj ostrożność

W Krakowie, na trasie S7 w Nowej Hucie, doszło do niepokojącego zdarzenia. Prowadzący prace drogowcy zgubili niebezpieczne urządzenie. Chodzi o defektoskop, czyli sprzęt zawierający promieniotwórczy selen.

Zaginięcie odnotowano w nocy z 21 na 22 marca. Defektoskop to urządzenie wykorzystywane do badania materiałów i konstrukcji pod kątem wad i uszkodzeń. W tym przypadku zawiera ono promieniotwórczy selen, który emituje promieniowanie gamma. Kontakt z nim, nawet krótkotrwały, może powodować poważne problemy zdrowotne tj.:

• oparzenia skóry,

• nudności i wymioty,

• wypadanie włosów,

• osłabienie organizmu,

• a w skrajnych przypadkach nawet śmierć.

Urządzenie to waży około 6-8 kg i ma wymiary 30 cm x 20 cm x 15 cm. Jest to metalowa skrzynka z uchwytem, na której znajduje się etykieta z wyraźnym ostrzeżeniem o promieniotwórczości.

Drogowcy zgubili niebezpieczne urządzenie – jeśli je znajdziesz?

Państwowa Agencja Atomistyki ostrzega, by pod żadnym pozorem nie otwierać ani nie rozcinać defektoskopu. Jeśli urządzenie zostanie znalezione, należy natychmiast skontaktować się z:

• Policją (numery alarmowe 112 i 997),

• Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie (tel.: 987 lub 12 39 21 300),

• Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych Państwowej Agencji Atomistyki (tel.: 22 19 430).

Zagubiony defektoskop to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej go odnaleźć. Apelujemy do wszystkich o ostrożność i rozwagę. Jeśli znajdziecie podejrzany przedmiot, nie dotykajcie go i natychmiast powiadomcie służby.

Na stronie internetowej Państwowej Agencji Atomistyki można znaleźć więcej informacji o defektoskopach i zagrożeniach związanych z promieniowaniem jonizującym. Zagubienia urządzeń z materiałem promieniotwórczym zdarzają się bardzo rzadko. Ponadto służby ratunkowe i Państwowa Agencja Atomistyki posiadają odpowiednie procedury postępowania w takich sytuacjach.

Incydenty promieniotwórcze na świecie

Fakt, że drogowcy zgubili niebezpieczne urządzenie zawierające materiał promieniotwórczy jest jednym z incydentów, do jakich co jakiś czas dochodzi na całym świecie. Do jednej z największych tragedii doszło w 1987 roku w Goiânii w Brazylii. Z dawnego instytutu radiologii skradziono pojemnik z radioaktywnym materiałem, co doprowadziło do skażenia tysięcy ludzi i śmierci czterech osób, a 20 kolejnych wymagało hospitalizacji. 13 września 1987 roku dwaj złomiarze, Roberto dos Santos Alves i Devair Ferreira da Silva, włamali się do opuszczonego instytutu radioterapii w Goiânii. Wśród złomu natrafili na ciężki pojemnik, który błyszczał na niebiesko w ciemności. Nie wiedząc, co to jest, zabrali go ze sobą.

Przez następne dwa tygodnie pojemnik krążył z rąk do rąk. Zaintrygowani niebieskim światłem ludzie otwierali go, pokazując znajomym i rodzinie. Dopiero 29 września, gdy do szpitala trafiły osoby z objawami choroby popromiennej, władze zorientowały się, co się stało. Skradziony pojemnik zawierał chlorek cezu-137, niezwykle niebezpiecznego radioaktywnego izotopu. Tragedia w Goiânii jest przestrogą dla całego świata. Pokazuje ona, jak niebezpieczne mogą być radioaktywne materiały w nieodpowiedzialnych rękach.  

Przeczytaj o postępowaniu po wybuchu bomby atomowej.

Zajrzyj też do restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Lokal oferuje pyszne posiłki i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia