Egipt boryka się z problemami finansowymi. Dochody z Kanału Sueskiego drastycznie spadły

Egipt zmaga się z poważnymi problemami finansowymi, a główną przyczyną jest gwałtowny spadek dochodów z Kanału Sueskiego.

106

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Egipt boryka się z problemami finansowymi. Stopa inflacji w styczniu 2024 roku wyniosła aż 31%.
Egipt boryka się z problemami finansowymi. Stopa inflacji w styczniu 2024 roku wyniosła aż 31%.

Premier Egiptu, Mustafa Madbuli, podczas spotkania z delegacją Kongresu USA w Kairze, podał alarmujące dane. Dochody Kanału Sueskiego spadły o ponad 50 proc.

Dochody z Kanału Sueskiego drastycznie spadły – dlaczego?

Jak podaje portal Ahram Online, załamanie się wpływów z Kanału Sueskiego jest rezultatem ataków rebeliantów Huti. Rebelianci atakują statki pływające przez Zatokę Adeńską i Morze Czerwone. Dochody z Kanału, obok turystyki, stanowią jedno z kluczowych źródeł waluty obcej dla Egiptu.

Przed wybuchem pandemii COVID-19, wojną rosyjsko-ukraińską i konfliktem w Strefie Gazy, Egipt notował imponujące wskaźniki w kwestii dochodów z Kanału Sueskiego. Na przełomie 2022 i 2023 roku osiągnęły one rekordowy poziom 9,4 miliarda dolarów.

Niestety, ataki rebeliantów Huti, wspieranych przez Iran, drastycznie obniżyły wpływy z Kanału. Rebelianci od listopada 2023 roku atakują statki na Morzu Czerwonym i sąsiednich akwenach, w geście wsparcia dla palestyńskiej organizacji Hamas walczącej z Izraelem.

W odpowiedzi na te ataki, lotnictwo USA i Wielkiej Brytanii przeprowadza naloty na obiekty militarne rebeliantów. Unia Europejska zaś, zorganizowała morską misję, mającą na celu ochronę żeglugi na Morzu Czerwonym.

Dotkliwe skutki spadku dochodów

Sytuacja staje się coraz bardziej napięta, a Egipt odczuwa dotkliwe skutki spadku dochodów. W ubiegłym roku egipski bank centralny podniósł stopy procentowe o 600 punktów bazowych i zdecydował się na redukcję wydatków na infrastrukturę.

Stopa inflacji w styczniu 2024 roku wyniosła 31%, a cena niesubsydiowanego chleba wzrosła w ciągu 12 miesięcy o 100%.

Dodatkowo, konflikt w Strefie Gazy negatywnie wpłynął na turystykę, która jest kolejną ważną gałęzią egipskiej gospodarki. Aż 60% ludności Egiptu żyje poniżej lub blisko progu ubóstwa, co potęguje problemy z jakimi boryka się kraj.

Premier Madbuli poinformował podczas spotkania z amerykańską delegacją, że Egipt planuje eksportować energię elektryczną i paliwo wodorowe do krajów sąsiadujących, w tym do państw Unii Europejskiej.

Sytuacja Egiptu jest coraz bardziej skomplikowana i wymaga zdecydowanych działań. Spadek dochodów z Kanału Sueskiego, wysoka inflacja i ubóstwo stanowią poważne wyzwania dla władz kraju.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia