Kto weźmie sejmiki – urzędy marszałkowskie to największa władza samorządowa. Najnowszy sondaż zaskakuje? PiS na prowadzeniu

Prawo i Sprawiedliwość, partia rządząca, nadal utrzymuje pozycję lidera, lecz z wynikiem 29,4%, co jest spadkiem w porównaniu do poprzednich wyborów samorządowych w 2018 roku, kiedy to uzyskała 34,13% głosów.

153

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

wybory samorządowe 2024 najnowszy ranking partii PiS prowadzi
wybory samorządowe 2024 najnowszy ranking partii PiS prowadzi

Analizując sytuację wyborczą w Polsce przed nadchodzącymi wyborami do sejmików, obserwujemy interesującą dynamikę, która odbiega od wcześniejszych oczekiwań i trendów. Wyniki sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski wskazują na zmiany w preferencjach wyborczych Polaków. Mogą mieć istotne konsekwencje dla krajowej sceny politycznej. Jeśli najnowszy sondaż się potwierdzi będzie ciekawie.

PiS nadal zwycięża

PartiaPoparcie (%)
Prawo i Sprawiedliwość29,4
Koalicja Obywatelska27,4
Trzecia Droga (Polska 2050 i PSL)10,5
Lewica8,4
Konfederacja wraz z Bezpartyjnymi Samorządowcami7,5
Komitet związany z Robertem Raczyńskim4,5
Inne regionalne komitety2,8
Niezdecydowani9,5

Prawo i Sprawiedliwość, partia rządząca w sejmikach(w większości), nadal utrzymuje pozycję lidera, lecz z wynikiem 29,4%. To jest ze spadkiem w porównaniu do poprzednich wyborów samorządowych w 2018 roku, kiedy to uzyskała 34,13% głosów. Ta tendencja wskazuje na potencjalne zmęczenie lub niezadowolenie wyborców z dotychczasowej polityki partii. Zwłaszcza w kontekście konfliktów politycznych i demograficznych wyzwań, na które PiS tradycyjnie opiera swoje poparcie.

Z kolei Koalicja Obywatelska, główna siła opozycyjna, zyskuje 27,4% poparcia, co jest nieznacznym spadkiem w stosunku do poprzedniego pomiaru. Mimo to, stabilność poparcia dla KO może wskazywać na solidną bazę wyborczą. Ona to w kontekście spadku poparcia dla PiS może oznaczać względne „zyski” dla koalicji.

Trzecia droga wygranym?

Znaczący wzrost zanotowała Trzeciej Drogi (sojusz Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego). Której to poparcie wzrosło do 10,5% z 7,9% w poprzednim sondażu. Ten wzrost może jednak nie spełniać oczekiwań, zwłaszcza w kontekście ambicji i popularności Szymona Hołowni, lidera Polski 2050. Wskazuje to na potencjalne wyzwania dla sojuszu w utrzymaniu momentum i budowaniu szerszego poparcia na poziomie krajowym.

Lewica z kolei odnotowuje wzrost poparcia do 8,4%. To może być interpretowane jako sukces i dowód na skuteczność konsekwentnych poglądów partii. Ta pozycja może jednak nie wystarczyć do przełomu na szerszą skalę, zwłaszcza w kontekście ograniczonego poparcia w niektórych regionach kraju.

Konfederacja, łącząca siły z Bezpartyjnymi Samorządowcami, notuje 7,5% poparcia, co może wskazywać na trudności w rozszerzeniu swojej bazy wyborczej w warunkach samorządowych, gdzie lokalne zagadnienia i potrzeby odgrywają kluczową rolę. Najnowszy sondaż może się jeszcze zmienić?

Języczkiem u wagi są niezdecydowani

Dodatkowo, występuje grupa niezdecydowanych wyborców (9,5%), co podkreśla, że kampania wyborcza i nadchodzące tygodnie mogą przynieść znaczące zmiany w preferencjach wyborczych.

Podsumowując, ta niecodzienna sytuacja wyborcza w Polsce rysuje obraz politycznej mozaiki, gdzie żadna z partii nie może być pewna swojego miejsca ani wyniku. Wyborcy wydają się poszukiwać nowych rozwiązań i alternatyw, co może prowadzić do nieprzewidywalnych i potencjalnie przełomowych rezultatów w nadchodzących wyborach do sejmików.

————————-

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kaształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia