Katastrofa w Baltimore nie pierwsza i nie największa – zobacz inne

Katastrofa w Baltimore nie pierwsza i nie największa. Jak widać poprzednie katastrofy niczego, nikogo nie nauczyły, sytuacja się powtarza.

265

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Katastrofa w Baltimore nie pierwsza i nie największa. Jak widać poprzednie katastrofy niczego, nikogo nie nauczyły, sytuacja się powtarza.
Katastrofa w Baltimore nie pierwsza i nie największa. Jak widać poprzednie katastrofy niczego, nikogo nie nauczyły, sytuacja się powtarza.

Oczywiście, katastrofy, w których statki powodują poważne szkody w infrastrukturze, choć niezwykle rzadkie, zdarzały się na przestrzeni historii. Niestety historia po raz kolejny uczy nas że jeszcze nigdy nikogo, niczego nie nauczyła. Oto kilka innych przykładów, które pokazują, jak niszczycielskie mogą być takie zdarzenia:

1. Zderzenie statku MV Summit Venture z mostem Sunshine Skyway (1980)

Jedna z najbardziej tragicznych katastrof tego typu miała miejsce 9 maja 1980 roku. Frachtowiec MV Summit Venture zderzył się z filarami mostu Sunshine Skyway na Zatoce Tampa na Florydzie. W wyniku czego 1,2 km odcinek mostu runął do wody. W katastrofie zginęło 35 osób, a most musiał zostać odbudowany. Sunshine Skyway Bridge to najdłuższy most kablowy wykonany z betonu w USA. Rozciąga się nad zatoką Tampa na długości 8851,4 metra. Jego budowa rozpoczęła się w 1980 roku i zakończyła siedem lat później, kosztując 244 miliony dolarów.

Most, wspierany przez 21 stalowych kabli, każdy składający się z 9-calowych przewodów. Wznosi się 50 metrów nad poziomem wody, umożliwiając swobodną nawigację statków do pobliskiego portu. Dziennie korzysta z niego około 20 tysięcy samochodów. Wcześniej, w miejscu obecnego mostu, istniał inny. Zbudowany w 1954 roku, który wraz z dodanym w 1969 roku bliźniaczym mostem, oferował cztery pasy ruchu. Jednak w 1980 roku, w wyniku katastrofy spowodowanej przez frachtowiec „Summit Venture” podczas burzy, stary most został zniszczony, co doprowadziło do śmierci 35 osób. Decyzja o budowie nowego, bardziej bezpiecznego mostu zapadła dzień po tragedii, z zastosowaniem betonowych „delfinów” do ochrony przed podobnymi zdarzeniami w przyszłości. Od otwarcia w 1987 roku, Sunshine Skyway Bridge zdobył dwanaście nagród za inżynierię i projekt.

2. Katastrofa Queen Juliana Bridge w Curaçao (1967)

Przed zakończeniem budowy, w 1967 roku, część mostu Queen Juliana na Curaçao zawaliła się, gdy barka zderzyła się z jednen z filarów. Tragedia ta, choć nie spowodowała ofiar śmiertelnych, wywołała poważne opóźnienia w budowie i zwiększyła koszty projektu.

3. Katastrofa mostu Tasman Bridge w Hobart, Tasmania (1975)

5 stycznia 1975 roku, ore carrier Lake Illawarra zderzył się z mostem Tasman Bridge w Hobart, Tasmania, powodując zawalenie się części konstrukcji. W wyniku katastrofy zginęło 12 osób, a miasto Hobart zostało podzielone na dwa oddzielne obszary na kilka miesięcy, co znacząco utrudniło życie mieszkańców i transport.

Kolizja masowca MV Lake Illawarra z mostem Tasmana 5 stycznia 1975 roku, przewożącego 10 000 ton rudy cynku, skończyła się katastrofą z powodu błędnego kursu i zaniedbania kapitana. Statek, płynąc z prędkością 8 węzłów, nie zdołał uniknąć zderzenia z mostem, uderzając w jego pylony i powodując zawalenie się 127 metrów drogi. W wyniku kolizji zginęło siedmiu członków załogi oraz pięć osób w samochodach, z których dwa zawisły na krawędzi mostu. Katastrofa ta spowodowała poważne utrudnienia komunikacyjne, oddzielając wschodnią i zachodnią część Hobart, co wpłynęło na wzrost przestępczości i kradzieży samochodów na wschodnim brzegu. Odbudowa mostu Tasmana, która rozpoczęła się w październiku 1975, zakończyła się w 1977 roku, kosztując 44 miliony dolarów i wprowadzając zmiany w jego konstrukcji, w tym dodatkowy pas ruchu.

4. Katastrofa Big Bayou Canot Bridge (1993)

To zdarzenie, choć nie spowodowane bezpośrednio przez statek, również jest związane z wodną katastrofą. Pociąg pasażerski Amtrak Sunset Limited wykoleił się na moście Big Bayou Canot w Alabamie. Stało się to po tym jak barka uderzyła w filary mostu, deformując torowisko. W wyniku katastrofy zginęło 47 osób, co czyni ją najtragiczniejszym wypadkiem pociągu pasażerskiego w historii Stanów Zjednoczonych.

5. Zderzenie statku z mostem w Genui (2013)

13 sierpnia 2013 roku, kontenerowiec Jolly Nero zderzył się z wieżą kontrolną w porcie w Genui, Włochy, powodując jej zawalenie. W wypadku zginęło dziewięć osób, a infrastruktura portowa została poważnie uszkodzona. Chociaż to zdarzenie nie dotyczy mostu, pokazuje skalę zniszczeń, jakie mogą powodować statki w infrastrukturze portowej.

Każda z tych katastrof podkreśla znaczenie odpowiednich środków bezpieczeństwa i konieczność ciągłego monitorowania stanu infrastruktury. Monitorowania aby zapobiec podobnym tragediom w przyszłości.

———————-

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kaształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia