Wichury w Tatrach – TPN odradza wyjścia w góry

Silne porywy wiatru, deszcz i śnieg oraz zamknięte górskie atrakcje turystyczne

86

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

wichury w Tatrach, dolina w górach
wichury w Tatrach - TPN ostrzega turystów

Dzisiaj szaleją wichury w Tatrach. Panują ekstremalne warunki pogodowe. Silny wiatr, osiągający w porywach prędkość do 140 km/h, stwarza poważne zagrożenie dla turystów.

W Zakopanem wichura przewróciła drzewo na jadący samochód, raniąc jedną osobę. Na szlaki spadają złamane gałęzie i drzewa, co stwarza ryzyko urazów, a nawet śmierci. W nocy w Tatrach może spaść od 5 do 10 cm śniegu, a wichury nie ustąpią. We wtorek nadal będzie mocno wiać, a do tego spadnie deszcz ze śniegiem. Z powodu złej pogody Tatrzański Park Narodowy apeluje do turystów o rozsądek i rezygnację z wyjść w góry. Pracownicy TPN proszą o rozwagę i informują, że ich ostrzeżenia w prima aprilis są bardzo poważne i nie ma mowy o żartach. Na portalach społecznościowych napisali: „Wszystkich komentujących, których nie ma na miejscu, zapewniamy, że to nie jest żart”.

Wichury w Tatrach – zamknięte atrakcje turystyczne

Wstrzymano kursowanie wozów konnych do Morskiego Oka oraz kolejkę linową na Kasprowy Wierch. Turyści nie kupią także biletów do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Pracownicy TPN apelują, aby nie wychodzić na górskie szlaki. Nawet, jeśli pogoda w dolinach wydaje się dobra, w wyższych partiach gór może być ekstremalna. Dodatkowo silny wiatr łamie gałęzie i drzewa, co może stanowić zagrożenie dla turystów. Istnieje ryzyko lawin, a w schroniskach może brakować miejsc noclegowych. Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) są w ciągłej gotowości, ale w takich warunkach akcje ratunkowe są bardzo niebezpieczne.

Warto pamiętać, że zła pogoda utrudnia lub uniemożliwia orientację w terenie, co może prowadzić do zgubienia się w górach. W tej sytuacji również ewentualna akcja ratunkowa okaże się prawdziwym wyzwaniem nawet dla doświadczonych ratowników.

Dlaczego warto obserwować pogodę w górach?

Wichury w Tatrach to ważny powód, aby odłożyć górską wyprawę na inny termin. Na pogodę warto jednak zwracać uwagę każdego dnia. Warunki pogodowe w górach mogą zmieniać się błyskawicznie. Nawet, jeśli rano świeci słońce, w ciągu kilku godzin może rozpętać się burza, spaść śnieg lub gwałtownie wzrosnąć prędkość wiatru. Silne wiatry, deszcz i śnieg mogą powodować oblodzenia, lawiny i osuwiska skalne, które stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla życia. Porywy mogą utrudniać poruszanie się, a nawet zepchnąć z trasy.

Znając prognozę pogody, można odpowiednio zaplanować trasę i czas wycieczki w góry. Da się także dobrać odpowiednie ubranie i ekwipunek, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i komfort. W górach należy zwracać uwagę na oznaki pogorszenia pogody, takie jak ciemne chmury, silny wiatr, spadek temperatury. W przypadku burzy trzeba zejść ze szczytu i schować się w bezpiecznym miejscu.

Pamiętajmy, że góry to piękne, ale niebezpieczne miejsce. Zwracając uwagę na pogodę i dbając o wyposażenie, możemy zminimalizować ryzyko wypadku i cieszyć się bezpieczną wędrówką.

Przeczytaj o tym, że TPN podnosi ceny biletów.

Odwiedź też restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne. Oferuje ona pyszne jedzenie i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia