Rolnicy okupowali ministerstwo przez całą noc. Żądają spotkania z Premierem

Grupa kilkunastu rolników z Solidarności Rolników Indywidualnych (SRI) okupuje od wtorku, 2 kwietnia siedzibę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie.

161

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Gwałtowny spadek poparcia dla KO: Analiza Sondażu CBOS
Gwałtowny spadek poparcia dla KO: Analiza Sondażu CBOS

Domagają się spotkania z Premierem Donaldem Tuskiem w celu omówienia realizacji porozumienia podpisanego w marcu w Jasionce. Porozumienie owe podpisał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Czesław Siekierski z przedstawicielami SRI, a dotyczyło ono relacji gospodarczych z Ukrainą.

Okupowali ministerstwo przez całą noc. Zarzucają rządowi opieszałość

Protestujący zarzucają rządowi brak działań na rzecz polskich rolników i opieszałość w realizacji postulatów zawartych w porozumieniu. Wśród nich jest m.in. Embargo na import ukraińskiego zboża, utrzymanie podatku rolnego na poziomie 2023 roku oraz wypłata odszkodowań za straty spowodowane suszą.

Rozmowy z Ministrem Rolnictwa Czesławem Siekierskim i Wiceministrem rolnictwa, Michałem Kołodziejczakiem nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Według szefa NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” Tomasza Obszańskiego, Minister Siekierski jest „postawiony pod ścianą”, a premier Tusk „jest obojętny na głos rolników”.

Tomasz Obszański wyraził opinię, że odpowiedzialność za realizację postulatów jest przerzucana pomiędzy Premierem a Ministerstwem Rolnictwa.

„Donald Tusk jest niechętny osobom, które zarabiają na życie dzięki rolnictwu. Odbieramy to jako uderzenie w rolników. Uderzenie w cały sektor rolny, który ma ogromne problemy, a strona rządowa nie robi z tym zupełnie nic” – stwierdził Obszański.

Ministerstwo Rolnictwa w oficjalnym komunikacie zapewnia, że od momentu podpisania porozumienia w Jasionce „w znaczącym zakresie” zrealizowano jego postulaty. Podkreślono m.in. wprowadzenie embarga na import ukraińskiego zboża, prace nad utrzymaniem podatku rolnego na poziomie 2023 roku oraz zapowiedź strony ukraińskiej o ograniczeniu tranzytu swoich produktów rolnych przez Polskę.

Minister Czesław Siekierski zaznaczył, że realizacja różnych działań potrzebuje licznych ustaleń pomiędzy różnymi Ministerstwami oraz stosowania się do konkretnych procedur, co prowadzi do opóźnień w wykonaniu uzgodnień.

Mimo tych zapewnień protestujący nie ustępują i domagają się spotkania z premierem Tuskiem. Okupacja Ministerstwa ma trwać „dopóki nie powstaną odpowiednie rozporządzenia”.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia