Lista miliarderów „Forbesa” 2024: Nowe nazwiska, nowe bogactwa

Odkryj listę miliarderów Forbesa 2024: nowe nazwiska, rekordowe bogactwa i wzrost wartości majątków.

114

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Lista miliarderów Forbesa 2024
Lista miliarderów Forbesa 2024

Magazyn „Forbes” ogłosił nową listę miliarderów, a liczba pozycji na niej sięga aż 2781, co stanowi wzrost o 141 w porównaniu z rokiem poprzednim. Wśród osób, których majątek oszacowany jest na co najmniej miliard dolarów, znajduje się również ośmiu przedstawicieli z Polski. Zajmują oni różne pozycje od 398. do 1945. Lista miliarderów „Forbesa” 2024: Nowe nazwiska, nowe bogactwa.

Lista miliarderów „Forbesa” 2024: Nowe nazwiska, nowe bogactwa

Tegoroczna lista „Forbesa” nie tylko jest rekordowo długa, ale również potwierdza, że miliarderzy stają się coraz bogatsi. Łączna wartość ich zasobów sięga niewyobrażalnych 14,2 bilionów dolarów, co oznacza wzrost o 2 biliony więcej niż rok wcześniej. Co więcej, 20 najbogatszych ludzi świata dołożyło do swoich majątków aż 700 miliardów dolarów.

Najliczniejszą grupą na liście są Amerykanie, którzy zajmują łącznie 813 miejsc. Za nimi plasują się Chiny z 473 miejscami (wliczając Hongkong) oraz Indie. Te ostatnie po raz pierwszy przyczyniły się do aż 200 miliarderów na liście. To nie tylko rekordowy wynik dla Indii, ale także potwierdzenie ich rosnącej roli w globalnej elicie bogactwa.

Na szczycie listy nie ma nowicjuszy. Numerem jeden jest szef francuskiej firmy LVMH, Bernard Arnault, z majątkiem szacowanym na 233 miliardy dolarów. Drugą pozycję zajmuje zdetronizowany Elon Musk, założyciel Tesli, a trzecią Jeff Bezos, założyciel Amazona.

Warto zwrócić uwagę na nowe nazwiska, które pojawiły się na liście, takie jak założyciel telewizji Fox, Rupert Murdoch, czy celebrytka Kim Kardashian. Jednak jednym z najbardziej zauważalnych nowych dodatków jest Taylor Swift. To jedyna artystka muzyczna, której majątek „pochodzi wyłącznie z wykonywanych utworów i tras koncertowych”.

Również Polacy mają swoich przedstawicieli na liście, w tym Michała Sołowowa, Tomasza Biernackiego. Lista uwzględnia też majątki Jerzego Staraka, Pawła Marchewkę, Zygmunta Solorza, Dominikę Kulczyk, Zbigniewa Juroszka i Sebastiana Kulczyka. To pokazuje, że polska przedsiębiorczość ma swoje miejsce w globalnej arenie finansowej.

Taylor Swift i Sam Altman dołączają do grona miliarderów według „Forbes”

Amerykańska gwiazda muzyki pop, Taylor Swift, oraz twórca ChatGPT, Sam Altman, wzbogacili się do tego stopnia, że znaleźli się na liście najbogatszych ludzi świata według magazynu „Forbes”. To dla Swift pierwsze wejście na tę prestiżową listę, która w 2024 roku obejmuje rekordową liczbę 2781 miliarderów.

Swift, znana ze swoich przebojowych utworów i charakterystycznego stylu, osiągnęła majątek oszacowany na 1,1 miliarda dolarów, co umieściło ją na 2546. pozycji rankingu. Natomiast Sam Altman, znany ze swoich innowacyjnych przedsięwzięć w dziedzinie sztucznej inteligencji, zgromadził fortunę w wysokości miliarda dolarów.

Mimo że Swift i Altman z pewnością osiągnęli znaczący sukces finansowy, to wciąż znajdują się daleko w tyle za liderami listy. Mam tu na myśli choćby klan Bernarda Arnaulta, którego majątek szacowany jest na olbrzymie 233 miliardy dolarów. Należy także zwrócić uwagę na dynamiczną karierę Taylora Swift poza sferą finansową. Jej trasa koncertowa Eras Tour przyciąga tłumy na całym świecie, a Swift została uznana przez „Time” za Człowieka Roku 2023. Podkreśla to też jej wpływ nie tylko w branży muzycznej, ale także społecznej i kulturowej.

Polacy na liście

Warto zauważyć, że również Polska ma swoich przedstawicieli na liście miliarderów „Forbesa”. Ośmiu Polaków osiągnęło majątek przekraczający miliard dolarów, a najbogatszy z nich, Michał Sołowow, zajmuje 398. pozycję z majątkiem wycenianym na 6,8 miliarda dolarów.

Tomasz Biernacki, twórca sieci handlowej Dino Polska, Jerzy Starak zaangażowany w przemysł farmaceutyczny oraz Paweł Marchewka, założyciel Techlandu, również znaleźli się na liście, demonstrując różnorodność polskiej przedsiębiorczości.

Globalna dominacja: Amerykanie na czele, ale Indie wchodzą do gry

W 2024 roku lista miliarderów „Forbesa” notuje rekordową liczbę, co świadczy o rosnącej koncentracji bogactwa na świecie. Majątek najbogatszych ludzi szacowany jest na niewyobrażalne 14,2 biliona dolarów, a najbogatsi z nich są o 255 proc. bogatsi niż dekadę temu. Pod względem geograficznym Stany Zjednoczone pozostają liderem, z największą liczbą miliarderów na liście, jednak Chiny i Indie także odgrywają coraz większą rolę w tworzeniu globalnej elity bogactwa.

Nie można również pominąć sytuacji w Rosji, gdzie również notuje się dynamiczne zmiany w sferze finansowej. Według najnowszego rankingu magazynu „Forbes”, najbogatszym Rosjaninem jest Wagit Alekperow, były prezes koncernu Łukoil. Jego majątek wzrósł do 28,6 mld dolarów z 20,5 mld dolarów w zeszłym roku. Łączny majątek 125 rosyjskich miliarderów to 577 miliardów dolarów. W ciągu ostatniego roku najbogatsi ludzie w Rosji powiększyli swoje fortuny o 72 miliardy dolarów.

Rosyjska gospodarka korzysta na exodusie.

Rosyjska gospodarka, dysponująca ogromnymi zasobami naturalnymi, gwałtownie odbiła się od załamania w 2022 roku. Wzrost gospodarczy opiera się jednak w dużej mierze na finansowanej przez państwo produkcji broni i amunicji na potrzeby wojny na Ukrainie. To maskuje problemy utrudniające poprawę standardów życia Rosjan.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) spodziewa się w tym roku wzrostu PKB Rosji o 2,6 proc. Rosyjscy przedsiębiorcy szczególnie skorzystali na exodusie zachodnich korporacji, gdyż dziesiątki firm tanio sprzedały swoje aktywa lub przejęto ich rosyjskie oddziały i zatrudniono lokalnych menedżerów.


Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia