Wybory Samorządowe 2024. Incydenty? A jakże!

Dzisiejsza pierwsza konferencja Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) w związku z wyborami samorządowymi 2024 przyniosła wiele istotnych informacji dotyczących przebiegu głosowania oraz incydentów związanych z tym wydarzeniem demokratycznym.

150

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wybory Samorządowe 2024. Na zdjęciu Sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej Minister Magdalena Pietrzak i Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sędzia Sylwester Marciniak.
Wybory Samorządowe 2024. Na zdjęciu Sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej Minister Magdalena Pietrzak i Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sędzia Sylwester Marciniak.

Szef PKW, Sylwester Marczak, podkreślił, że głosowanie przebiega spokojnie, jednakże liczne incydenty wymagają uwagi i reakcji.

Wybory Samorządowe 2024. Incydenty?

Według przedstawionych danych, odnotowano siedem przestępstw, w tym bezprawne naruszenia swobody głosowania, kradzieże oraz przypadki zniszczenia rzeczy.

Ponadto, wystąpiło aż 212 wykroczeń, takich jak naruszenia ciszy wyborczej oraz prowadzenie agitacji wyborczej. Szczególnie niepokojące są przypadki związane z alkoholem. W Białymstoku przewodniczący obwodowej komisji wyborczej był pod wpływem alkoholu (miał 0,19 mg/l.). W Płocku zaś stwierdzono ambitną obecność alkoholu w postaci 3,45 promila, u jednej z członkiń komisji.

Niestety, nie brak również prób przekupstwa i przypadków wandalizmu. W jednym z okręgów lubelskich zgłoszono, że osoba próbowała przekupić inną, oferując cztery piwa i czekoladę w zamian za oddanie głosu na określoną kandydatkę. Dodatkowo, w okręgu krakowskim doszło do zniszczenia banerów wyborczych oraz plakatu poprzez naniesienie na niego symbolu neofaszystowskiego.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego, Magdalena Pietrzak, podniosła kwestię wadliwych kart wyborczych, które mogą zakłócić prawidłowy przebieg głosowania. W Warszawie doszło do sytuacji, gdzie karta do sejmiku była źle przycięta, co wymusiło wymianę partii kart. Jednakże, zgodnie z zapewnieniem Pietrzak, procedury zostały właściwie zastosowane, a wadliwe karty zostały wycofane, zastąpione nowymi.

Niektóre incydenty, takie jak opóźnienie głosowania w Warszawie z powodu braku jednego członka komisji, mogą budzić obawy co do przebiegu wyborów. Szef PKW stanowczo podkreślił jednak, że nie wpłynie to na przedłużenie ciszy wyborczej.

Mimo zaistniałych sytuacji, PKW zapewnia, że wybory samorządowe 2024 odbywają się zgodnie z planem, a wszelkie incydenty są właściwie monitorowane i rozwiązywane zgodnie z obowiązującymi procedurami.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia