Wstrzymano ogromną wypłatę dla Collegium Humanum – ministerstwo zdecydowało

Owiane złą sławą Collegium Humanum nie dostanie pieniędzy na stypendia dla studentów

458

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

wstrzymano ogromną wypłatę dla Collegium Humanum, rektor uczelni
wstrzymano ogromną wypłatę dla Collegium Humanum - ministerstwo nie wierzy uczelni

Dzisiaj zapadła bezprecedensowa decyzja – wstrzymano ogromną wypłatę dla Collegium Humanum. Chodzi aż o 18 milionów zł na stypendia dla prawdziwych bądź rzekomych studentów tej uczelni.

W poniedziałek 8 Kwietnia 2024 roku minister nauki i szkolnictwa wyższego, Dariusz Wieczorek, poinformował o wstrzymaniu wypłaty 18 milionów złotych na stypendia dla Collegium Humanum. Decyzja ta jest efektem narastających kontrowersji wokół uczelni, w tym poważnych zarzutów o nielegalny handel dyplomami MBA. Minister Wieczorek podkreślił, że środki na stypendia są dzielone pomiędzy uczelnie na podstawie liczby studentów. Według danych z 1 stycznia 2024 roku w Collegium Humanum studiowało 28 tysięcy osób, w tym tysiąc studentów dziennych i dwa tysiące studentów zagranicznych. Jednak ministerstwo wyraziło poważne wątpliwości co do rzeczywistej liczby studentów, sugerując, że liczba ta może być sztucznie zawyżona.

Wstrzymano ogromną wypłatę dla Collegium Humanum – wątpliwości ministerstwa

W związku z tymi wątpliwościami Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zdecydowało się wstrzymać wypłatę stypendiów do czasu, aż uczelnia przedstawi rzetelne dane i dowody na liczbę studentów. Wieczorek zaznaczył, że pieniądze nie zostaną utracone przez studentów, ale będą wypłacone dopiero po weryfikacji i potwierdzeniu ich statusu. Dariusz Wieczorek wyraźnie zaznaczył: „Wolę dmuchać na zimne i powiedzieć dzisiaj: tych środków nie dajemy, bo może być sytuacja taka, że nie dość, że studenci ich nie dostaną na stypendia, to my ich nie zobaczymy już więcej. W trosce o pieniądze budżetu państwa, podjąłem taką decyzję.”. Decyzja ministerstwa jest bezprecedensowa i stanowi poważny krok w odpowiedzi na liczne nieprawidłowości w Collegium Humanum. Uczelnia jest przedmiotem postępowania Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA), a zarzuty o nielegalny handel dyplomami MBA mogą mieć poważne konsekwencje dla jej dalszego funkcjonowania.

Błyskawiczne kursy i fałszywe dyplomy MBA

Dla osób śledzących całą sytuację fakt, że wstrzymano ogromną wypłatę dla Collegium Humanum, nie jest niczym niezwykłym. Dziennikarze „Newsweeka” ujawnili, że uczelnia oferowała „błyskawiczne kursy”, umożliwiające uzyskanie dyplomu MBA w krótkim czasie. Takie dyplomy często wykorzystywane były jako przepustka do lukratywnych stanowisk w spółkach Skarbu Państwa, budząc pytania o korupcję i nepotyzm. Wśród absolwentów Collegium Humanum znajdują się m.in. politycy, prezesi i członkowie zarządów spółek Skarbu Państwa, oficerowie służb specjalnych i dowódcy wojskowi. Fakt, że osoby te zdobyły dyplomy w niejasnych i kontrowersyjnych okolicznościach, rzuca cień na ich kompetencje i wiarygodność.

Sytuacja Collegium Humanum jest przykładem nadużyć w systemie szkolnictwa wyższego i pokazuje, jak ważne okazuje się rzetelne kontrolowanie uczelni i weryfikowanie informacji o przyznawanych dyplomach.

Przeczytaj, jak zaczęła się historia Collegium Humanum.

Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne. Zjesz w niej pyszne posiłki i zamówisz najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia