Oszałamiające zdjęcia zaćmienia słońca, które zachwyciły Amerykę Północną. FOTO

Całkowite zaćmienie Słońca widoczne było w poniedziałek nad częścią Ameryki Północnej i Środkowej. Na kilka minut niebo zrobiło się ciemniejsze, a zamiast tarczy Słońca widoczna była jedynie jego rozżarzona korona. Zjawisko obserwowały miliony ludzi, w tym wielu miłośników astronomii z całego świata.

136

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Częściowe zaćmienie widoczne w Meksyku, kiedy w Polsce było po godz. 19

W poniedziałek miliony ludzi w Meksyku, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie spojrzały w niebo, aby być świadkami całkowitego zaćmienia słońca, które rysuje wąską ścieżkę ciemności na całym kontynencie.

Zaćmienie przeszło przez granicę ze Stanami Zjednoczonymi i sprowadziło ciemność na duże obszary Teksasu, w tym na miasta Austin i Dallas. Całkowite zaćmienia Słońca zdarzają się mniej więcej co 18 miesięcy, ale często mają miejsce na obszarach niezamieszkanych lub odległych, podczas gdy to dotyczyło kilku dużych miast w trzech krajach.

Przebieg Zaćmienia Słońca nad USA i Kanadą

Wielu obserwujących było świadkami zapierającego dech w piersiach pokazu zewnętrznej atmosfery Słońca, czyli korony, która zwykle jest zasłonięta przez jego własny, intensywny blask.

Niektórzy mieli nawet szczęście zaobserwować zjawisko zwane protuberancjami słonecznymi rozciągającymi się od Słońca, gdy znajdowało się ono za Księżycem. Obserwatorzy gwiazd w Kanadzie jako ostatni dostrzegli to niesamowite wydarzenie, zanim zaćmienie przedostało się do Oceanu Atlantyckiego i zniknęło z pola widzenia.

Zaćmienie spektakularne

Karol Wójcicki, ekspert w dziedzinie astronomii i autor popularnego bloga „Z głową w gwiazdach”, podzielił się swoimi obserwacjami dotyczącymi zaćmienia Słońca na antenie TVN24 BiS. Opowiadał o niezwykłych zmianach, które zauważył podczas zaćmienia. Zamiast jasnego słońca na niebie pojawił się czarny krąg otoczony świetlistą obwódką, a błękitne niebo zamieniło się w głęboką granatową ciemność, na której widoczne były gwiazdy oraz planety, takie jak Wenus, Jowisz i Syriusz. Wójcicki opisał również, jak przed zaćmieniem kolory stopniowo blakły, temperatura spadała, a dźwięki natury zmieniały się, sprawiając wrażenie, jakby nastał zmierzch. To dla niego już piąte całkowite zaćmienie Słońca, które miał okazję obserwować, jednak każde z nich pozostawiało go z fascynacją i zdumieniem.

Całkowite zaćmienie Słońca miało miejsce nad różnymi stanami USA, włączając Teksas, Oklahoma, Arkansas, Missouri, Kentucky, Illinois, Indianę, Ohio, Pensylwanię, Nowy Jork, Vermont i Maine. Później pas zaćmienia przesunął się wzdłuż granicy z Kanadą, przechodząc przez Ontario, Quebec, Nowy Brunszwik, Nową Szkocję, Nową Fundlandię i Wyspę Księcia Edwarda.

Czas trwania fazy całkowitego zaćmienia różnił się w zależności od lokalizacji geograficznej. W Meksyku trwało ono około 4,5 minuty, w USA było nieco krótsze, a w Kanadzie skracało się, wynosząc 3,5 minuty. Zjawisko zakończyło się kilka minut przed godziną 22 czasu polskiego nad północną częścią Oceanu Atlantyckiego.

W tygodniu poprzedzającym zaćmienie Słońca, w Niagara Falls w Kanadzie, jednym z najbardziej popularnych miejsc turystycznych, wprowadzono stan wyjątkowy. Media donosiły o nietypowym wydarzeniu, gdy rekord Guinnessa został pobity podczas specjalnej akcji przebierania się za Słońce. W sumie 309 osób wzięło w nim udział, przewyższając poprzedni rekord z Chin, który wynosił 287 osób i został ustanowiony w 2020 roku.

Michael Zeiler z Nowego Jorku, pasjonat astronomii, który miał okazję obserwować 11 całkowitych zaćmień Słońca na różnych kontynentach, podkreślał wcześniej, że osoby, które doświadczą tego zjawiska po raz pierwszy, będą głęboko poruszone widokiem. Zeiler był jednym z tych, którzy mieli okazję podziwiać to wyjątkowe zjawisko w poniedziałek, kiedy zaćmienie miało miejsce w mieście Fredericksburg w środkowym Teksasie.

Mateusz Krymski/PAP


Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia