Przewodnicy Regionów: Prezydenci Miast Wojewódzkich cz. 1

Nowi prezydenci miast wojewódzkich w Polsce wzbudzają nadzieję na dynamiczny rozwój i lepszą przyszłość. Od Warszawy po Gdańsk, ci liderzy reprezentują różnorodne środowiska, doświadczenia i aspiracje.

127

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

prezydenci miast wojewódzkich
Prezydenci miast wojewódzkich to duża władza i prestiż ale też jeszcze większa odpowiedzialność.

W wyborach samorządowych 2024 roku Polacy wybrali nowych prezydentów miast wojewódzkich, którzy stanowią fundament lokalnej administracji i rozwoju. Ta elekcja odzwierciedla zmieniające się krajobrazy polityczne i społeczne, wprowadzając świeże oblicza do zarządzania kluczowymi ośrodkami regionalnymi. Nowi przywódcy mają przed sobą wyzwania adaptacji do potrzeb mieszkańców, zarządzania zasobami, jak również promocji rozwoju gospodarczego i kulturalnego. Ich decyzje będą miały wpływ na jakość życia setek tysięcy ludzi. Warto przyjrzeć się ich profilom, doświadczeniom i obietnicom wyborczym, aby zrozumieć, w jakim kierunku będą prowadzić swoje miasta. Przyszłość tych regionów zależy w dużej mierze od zdolności i determinacji nowych-starych prezydentów do skutecznego zarządzania oraz realizacji ambitnych planów rozwojowych. Oto zatem bliższy wgląd w sylwetki tych liderów oraz perspektywy, jakie przed nimi stoją. Przewodnicy Regionów: Prezydenci Miast Wojewódzkich.

Przewodnicy Regionów: Prezydenci Miast Wojewódzkich – Warszawa

Warszawa Rafał Trzaskowski 57, 41% – Rafał Kazimierz Trzaskowski, polityk i nauczyciel akademicki, urodził się 17 stycznia 1972 w Warszawie. Jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Oksfordzkiego. Specjalizuje się w sprawach europejskich i międzynarodowych.

Karierę polityczną rozpoczął w latach 90., a od 2004 był aktywny w Platformie Obywatelskiej. Pełnił funkcje eurodeputowanego, ministra administracji i cyfryzacji oraz sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Od 2018 jest prezydentem Warszawy, wybranym z ramienia KO. Jego działania skupiają się na rozwoju miasta i wsparciu społeczności LGBT+, co spotkało się z kontrowersjami.

W 2020 ubiegał się o urząd prezydenta RP z hasłem kampanii „Silny prezydent, wspólna Polska”. Jednak przegrał w drugiej turze z Andrzejem Dudą.

Po wyborach zapowiedział utworzenie ruchu obywatelskiego i założył fundację swojego imienia. Kontynuuje aktywność polityczną, angażując się w działania na rzecz społeczności lokalnych oraz w kampanie wyborcze Koalicji Obywatelskiej. Życie prywatne Trzaskowskiego obejmuje małżeństwo z Małgorzatą i dwójkę dzieci.

Białystok – Tadeusz Truskolaski (KO) 53.32%

Tadeusz Truskolaski, urodzony 10 kwietnia 1958 w Kapicach Starych, to ceniony polski ekonomista i polityk, ponadto pełniący funkcję prezydenta Białegostoku od 2006 roku.

Po ukończeniu studiów, zajął się pracą naukową, zdobywając stopnie doktora nauk ekonomicznych oraz habilitowanego. Specjalizuje się w zagospodarowaniu transportowym i pozyskiwaniu funduszy z Unii Europejskiej. W 2006 roku został wybrany na prezydenta Białegostoku z rekomendacji Platformy Obywatelskiej, a od tamtej pory trzykrotnie uzyskiwał reelekcję, ciesząc się dużym poparciem mieszkańców.

Truskolaski został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Odznaką Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego. Jego osiągnięcia zostały także docenione przez „Newsweek Polska”, który umieścił go w gronie 15 najlepszych prezydentów miast w Polsce.

Poza życiem politycznym, Truskolaski jest szczęśliwie żonaty z Ewą i ma dwoje dzieci, Emilię i Krzysztofa. Pochodzi z zasłużonego szlacheckiego rodu Truskolaskich herbu Ślepowron.

Bydgoszcz – Rafał Bruski (KO) 53.5%

Rafał Bruski, urodzony 1 lipca 1962 roku w Bydgoszczy, jest postacią wyjątkowo aktywną w polskim życiu publicznym. Jego kariera obejmuje zarówno służbę w administracji państwowej, jak i zaangażowanie w politykę lokalną.

Wykształcenie Bruskiego jest różnorodne i wszechstronne. Po ukończeniu VI Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy w 1981 roku, rozpoczął studia na Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni, zdobywając tytuł magistra inżyniera na Wydziale Nawigacyjnym. Później kontynuował swoją edukację na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, gdzie uzyskał licencjat z finansów i bankowości. Dodatkowo, odbył studia podyplomowe z zakresu rachunkowości i finansów na tej samej uczelni. Również specjalizację w prawie podatkowym Unii Europejskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2005 roku zdał egzamin państwowy uprawniający do wykonywania zawodu doradcy podatkowego.

Jego droga zawodowa zaczęła się w Polskich Liniach Oceanicznych, gdzie pracował jako oficer nawigator od 1986 do 1992 roku. Następnie przez kolejne lata, od 1994 do 2005 roku, związany był z Urzędem Kontroli Skarbowej w Bydgoszczy. Początkowo jako inspektor, a potem jako inspektor kontroli skarbowej. W międzyczasie prowadził także własną kancelarię doradztwa podatkowego.

Politycznie zaangażował się w działalność Platformy Obywatelskiej. W latach 2006–2007 był zastępcą prezydenta Bydgoszczy, gdzie odpowiedzialny był za rozwój miasta, pozyskiwanie funduszy unijnych, inwestorów, edukację i sport. 29 listopada 2007 roku został mianowany na stanowisko wojewody kujawsko-pomorskiego. Jego ambitne dążenia polityczne doprowadziły go również do kandydowania na prezydenta Bydgoszczy. Po dwóch kadencjach na tym stanowisku, w 2018 roku uzyskał reelekcję jako przedstawiciel koalicji PO i Nowoczesnej. Potwierdził swoją popularność w kolejnych wyborach w 2024 roku.

Poza sferą zawodową, Rafał Bruski, ponadto jest mężem i ojcem dwójki dzieci. Za swoją pracę i zaangażowanie został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2015 roku.

Gdańsk – Aleksandra Dulkiewicz – (KO) 57.95%

Aleksandra Maria Dulkiewicz, polska samorządowiec i prawniczka, od lat angażuje się w rozwój Gdańska. Urodzona 10 lipca 1979 roku w tym mieście, jest córką Zbigniewa Dulkiewicza i Izabeli Łoś. Jej zaangażowanie polityczne zaczęło się już w młodym wieku, kiedy zaangażowała się jako asystentka prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Po ukończeniu studiów prawniczych na Uniwersytecie Gdańskim w 2006 roku, aktywnie działała w różnych organizacjach, w tym w stowarzyszeniu Młodzi Konserwatyści i Gdańskim Areopagu. Ponadto w latach 2010 i 2014 zdobyła mandat radnej Gdańska z ramienia Platformy Obywatelskiej.

W 2019 roku, po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, Dulkiewicz przejęła jego obowiązki. Później została wybrana na stanowisko prezydenta miasta, stając się pierwszą kobietą na tym stanowisku w historii Gdańska.

Jej zaangażowanie w rozwój miasta przyniosło jej uznanie, czego dowodem są liczne nagrody, w tym nagroda „Pontifici” od Klubu Inteligencji Katolickiej i miejsce w rankingu najlepszych prezydentów miast według „Newsweek Polska”.

W 2024 roku, Dulkiewicz została ponownie wybrana na stanowisko prezydenta Gdańska, co świadczy o uznaniu społecznym i zaufaniu mieszkańców. Ponadto jej determinacja i zaangażowanie w rozwój miasta nadal inspirują wiele osób.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia