Rewolucja w alercie RCB – co się zmieni?

Już wkrótce dostaniemy więcej szczegółowych wiadomości o zagrożeniach pogodowych

114

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

rewolucja w alercie RCB, pioruny i logo RCB na czerwonym tle
rewolucja w alercie RCB - więcej szczegółowych wiadomości

W niedalekiej przyszłości czeka nas rewolucja w alercie RCB. Przypomnijmy, że jest to rządowy system ostrzegania o niebezpiecznych zjawiskach pogodowych oraz innych zagrożeniach. Co zatem może się zmienić.

Polacy mogą spodziewać się znacznego wzrostu liczby SMS-ów z alertami RCB, wysyłanych już od pierwszego stopnia zagrożenia. Ta zmiana to reakcja na tragiczne wydarzenia na Podhalu, gdzie silny wiatr doprowadził do śmierci pięciu osób. Mieszkańcy dostawali powiadomienia za późno lub w ogóle ich nie otrzymali. Nowe alerty RCB będą nie tylko częstsze, ale też bardziej rozbudowane i precyzyjne. Oprócz informacji o przewidywanych zjawiskach pogodowych, takich jak burze, ulewy, gradobicie czy silny wiatr, RCB dostarczy praktyczne wskazówki, jak zachować się w danej sytuacji. Przykładowo, alerty o silnym wietrze mogą zawierać informacje o jego prędkości, potencjalnych zagrożeniach i zaleceniach pozwalających na uniknięcie niebezpieczeństwa. Takie działania pozwolą na minimalizowanie tragedii i szkód materialnych powodowanych groźnymi zjawiskami meteorologicznymi.

Rewolucja w alercie RCB – dlaczego jest potrzebna?

Celem zmian jest zwiększenie świadomości i poziomu przygotowania mieszkańców Polski do różnego rodzaju zagrożeń pogodowych. Szybsze i bardziej szczegółowe alerty mogą uratować wiele istnień ludzkich, a także zminimalizować straty materialne. Zmiany w systemie ostrzegania to pokłosie tragedii na Podhalu. Rząd chce wyciągnąć wnioski z tego zdarzenia i proaktywnie ostrzegać Polaków przed niebezpiecznymi warunkami atmosferycznymi. W najbliższym czasie ministrowie spraw wewnętrznych i administracji omówią szczegóły nowych procedur bezpieczeństwa.

Oprócz częstszych i bardziej szczegółowych alertów RCB, planowane są również inne zmiany. Rozważane jest m.in. wykorzystanie nowych kanałów komunikacji do dystrybucji informacji o zagrożeniach. Ważne jest, aby dotrzeć z ostrzeżeniami do jak największej liczby osób, w tym do tych, które nie posiadają smartfonów. Zwiększona częstotliwość, precyzja i szczegółowość alertów, w połączeniu z wykorzystaniem różnych kanałów komunikacji, mogą przygotować społeczeństwo na zagrożenia pogodowe.

Jak mogą wyglądać powiadomienia?

Wygląda na to, że rewolucja w alercie RCB przyniesie zmiany na korzyść. Będziemy lepiej znać zagrożenie i jego skalę. Dowiemy się również, co robić w konkretnej niebezpiecznej sytuacji. Oto kilka przykładów:

• Alert o silnym wietrze:

◦ Prędkość wiatru: do 100 km/h,

◦ Możliwe zagrożenia: łamanie drzew, zrywanie dachów,

◦ Zalecenia:

■ Zabezpiecz przedmioty na zewnątrz,

■ Unikaj przebywania pod drzewami,

■ Zaparkuj samochód w bezpiecznym miejscu.

• Alert o upałach:

◦ Temperatura: do 35°C

◦ Zalecenia:

■ Pij dużo wody (minimum 2 litry dziennie),

■ Unikaj wysiłku fizycznego w godzinach południowych,

■ Noś przewiewne ubrania,

■ Chroń się przed słońcem.

Ekstremalnych i groźnych zjawisk pogodowych przybywa z każdym rokiem. Gwałtowne burze z gradem czy silne wiatry nie dziwią już nikogo. Zmienione alerty RCB mogą zatem pomóc w uniknięciu niepotrzebnych ofiar i strat materialnych.

Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne. Zjesz w niej pyszne posiłki i zamówisz najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia