Zawieszenie ceł importowych i kontyngentów na ukraiński eksport produktów rolnych do Unii Europejskiej będzie przedłużone na kolejny rok. Co na to unijni rolnicy?

Czy nadal będzie tolerowany, lewy import towarów z Ukrainy do Polski? Ten proceder powinien być szczególnie, dotkliwie rozliczony.

214

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Ukraiński eksport produktów rolnych - zbliżenie na złociste łany przenicy. W centrum widoczna miska z ziarnami zboża trzymana przez dziewczęce dłonie.

Jak donoszą media, wczoraj to jest w poniedziałek 8 kwietnia, Parlament Europejski wraz z Radą Unii Europejskiej porozumiały się wstępnie w kwestii przedłużenia liberalizacji handlu z Ukrainą. Jednocześnie w porozumieniu umieszczono ewentualne środki zaradcze, które mają ochronić interesy rolników z UE, szczególnie mają one dotyczyć takich produktów jak drób, cukier, owies, jaja, kukurydza, kasza oraz miód. Ukraiński eksport produktów rolnych

Czy ukraiński eksport produktów rolnych zagrozi polskim rolnikom?

Jeśli na terenie jednego lub kilku krajów Unii Europejskiej wystąpią zakłócenia rynkowe spowodowane importem z Ukrainy, projekt rozporządzenia gwarantuje podjęcie natychmiastowych działań ochronnych. Na przykład ponowne nałożenie ceł. Co nastąpi gdy przywóz produktów wymienionych w projekcie przekroczy średnią wielkość odnotowaną w drugiej połowie 2021 roku a także w całym 2022 i 2023 roku. 

Aby osiągnięte porozumienie zaczęło obowiązywać,  musi ono zostać formalnie zatwierdzone przez Parlament UE, oraz Radę Unii Europejskiej, co może mieć miejsce jeszcze w kwietniu. Zawieszenie ceł importowych oraz kontyngentów na ukraiński eksport produktów rolnych ma zostać przedłużone do 5 czerwca 2025 roku.

Czy objęcie szczególnym nadzorem wymienionych produktów czyli drobiu, jaj, cukru, owsa, kaszy, kukurydzy i miodu, wystarczająco ochroni żywotne interesy unijnych rolników? Czy proponowane środki zaradcze, okażą się wystarczająco skuteczne? Ciężko w tym momencie wyrokować. Niewykluczone, że jeszcze w tym roku możemy spodziewać się kolejnej fali rolniczych protestów.

**********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia