Kto będzie następnym liderem PIS ?

Sondaż IBRiS wyłania Mateusza Morawieckiego jako najczęściej wskazywanego kandydata na ewentualnego następcę Jarosława Kaczyńskiego na stanowisku prezesa PiS.

143

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kto zastąpi Jarosława Kaczyńskiego jako prezes PiS? Czy Mateusz Morawiecki jest faworytem?


Wbrew temu, co sugerują niektóre doniesienia medialne, Jarosław Kaczyński nie planuje jeszcze wycofać się z polityki. Prezes PiS niedawno ogłosił, że zamierza ponownie kandydować na stanowisko szefa partii. Jego decyzja jest częściowo rezultatem osiągnięcia pierwszego miejsca w ogólnokrajowym poparciu w wyborach samorządowych 2024, co sprawiło, że perspektywa zmiany władzy na Nowogrodzkiej wydaje się być odległa.

Morawiecki potencjalnym następcą?

W sondażu przeprowadzonym przez IBRiS, większość ankietowanych wskazała Mateusza Morawieckiego jako potencjalnego następcę Jarosława Kaczyńskiego na stanowisku prezesa partii. Odpowiedź tę wybrało 21 proc. respondentów. Na drugim miejscu znalazł się prezydent Andrzej Duda, który uzyskał poparcie 11,6 proc. badanych. Jednakże, choć Morawiecki zdaje się być liderem w wyobrażeniach części społeczeństwa, istnieje również znaczna liczba osób, które nie potrafią wskazać jednoznacznego następcy. To oznacza, że mimo faworyzowania Morawieckiego, istnieje pewna niepewność co do przyszłego kierownictwa partii.

Drugim w kolejności, według sondażu, jest prezydent Andrzej Duda. Jego poparcie wyniosło 11,6 proc. badanych. Duda, będąc jednym z kluczowych polityków w obozie rządzącym, również wzbudza zainteresowanie jako potencjalny następca Kaczyńskiego. Perspektywa zmiany władzy na Nowogrodzkiej zdaje się być na razie oddalona, szczególnie biorąc pod uwagę sukces PiS w wyborach samorządowych 2024. Zwycięstwo to dodatkowo umocniło pozycję Kaczyńskiego w partii oraz przesunęło dalej możliwość ewentualnej zmiany na stanowisku prezesa.

Mateusz Morawiecki – 21 proc.
Andrzej Duda – 11,6 proc.
Przemysław Czarnek – 8,4 proc.
Beata Szydło – 3,7 proc.
Mariusz Błaszczak – 2,9 proc.
Elżbieta Witek – 0,9 proc.
Ktoś inny – 16,4 proc.
Nie wiem/Trudno powiedzieć – 35,1 proc.


Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.
Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia