Kaleta o zarobkach w KPRM: „To nowe Bizancjum”

Poseł Sebastian Kaleta z partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) podjął inicjatywę w sprawie dochodów pracowników Kancelarii Premiera, wywołując dyskusję na temat nadmiernej płacowości w instytucji publicznej.

159

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kaleta o zarobkach w KPRM:
Kaleta o zarobkach w KPRM: "To nowe Bizancjum"

Zgodnie z danymi uzyskanymi w odpowiedzi na interpelację skierowaną przez Kaletę, od czasu objęcia władzy przez Donalda Tuska do końca lutego zatrudniono 57 nowych pracowników w Kancelarii Premiera. Blisko połowa z nich otrzymuje pensje przekraczające 10 tysięcy złotych miesięcznie. Według informacji podanych przez „Gazetę Prawną”, 29 nowo przyjętych pracowników otrzymuje pensje nie wyższe niż 10 tys. zł brutto, jednak kolejnych 10 zarabia ponad 15 tys. zł brutto. Pensje piętnastki z nich oscylują w przedziale od 10 do 15 tys. zł.

Kaleta o zarobkach w KPRM

Sebastian Kaleta komentuje sytuację jako przykład łamania przedwyborczych obietnic przez rządzących. Twierdzi, że nadmierne zatrudnienie z wynagrodzeniem powyżej 10 tysięcy złotych zwiększa atrakcyjność pracy w Kancelarii Premiera. Zdaniem posła PiS, obietnice o oszczędnościach i tanim państwie okazały się kolejnym oszustwem wyborczym, a sytuację zatrudnienia w KPRM nazywa powstaniem „nowego Bizancjum”.

„To pokazuje, że mamy do czynienia z potężnym Bizancjum rządu Donalda Tuska w sytuacji, kiedy obywatelom serwuje się drogie paliwo, podwyżki VAT za żywność, a wkrótce podwyżki cen energii. Zapowiedzi o oszczędnościach, czy tanim państwie były kolejnym oszustwem wyborczym, a teraz mamy nowe Bizancjum, bo jednak skala zatrudnienia z wynagrodzeniem powyżej 10 tys. takiej liczby osób wskazuje na to, że praca w KPRM dziś staje się bardzo atrakcyjna” – komentuje sprawę poseł PiS.

„To nowe Bizancjum”. KPRM odpowiada

W odpowiedzi na zarzuty posła Kalety, Kancelaria Premiera tłumaczy, że wysokość zarobków pracowników wynika z przepisów dotyczących wynagrodzeń osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Grzegorz Karpiński, sekretarz stanu w KPRM, podkreśla, że wynagrodzenie składa się z wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego, które są ustalane na podstawie kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej na dany rok oraz mnożników kwoty bazowej określonych w rozporządzeniu Prezydenta RP.

Analiza zatrudnienia i wynagrodzeń w KPRM (2007-2022)

Zatrudnienie:

  • W okresie rządów Prawa i Sprawiedliwości (PiS) od 2015 roku do 2022 roku liczba pracowników Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wzrosła z 555 osób do 769 osób, co oznacza wzrost o 214 pracowników, czyli o 39%.
  • Natomiast w latach 2007-2015, za rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego (PO-PSL), liczba pracowników spadła z 601 osób do 555 osób, co stanowiło spadek o 46 osób, czyli o 8%.

Wynagrodzenia:

  • W okresie rządów PiS, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto na jednego pełnozatrudnionego w Kancelarii Premiera wzrosło z 8 018 złotych do 11 738 złotych. Oznacza to wzrost o 3 720 złotych, czyli o 46%.
  • Natomiast w latach 2007-2015, za rządów PO-PSL, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto na jednego pełnozatrudnionego wzrosło z 6 115 złotych do 8 018 złotych, co stanowiło wzrost o 1 903 złote, czyli o 31%.

Krytyka pod adresem Morawieckiego

Obecna władza, zabierając się do walki o rząd, nie szczędziła krytyki pod adresem ekipy Mateusza Morawieckiego, oskarżając ją o nadmierne wydatki na utrzymanie Kancelarii Premiera. Rozrost zatrudnienia oraz rosnące koszty działalności tej instytucji budziły uzasadnione obawy. Jednak po kilku miesiącach od objęcia władzy przez nową ekipę, sytuacja zaczęła ulegać zmianie.

Kancelaria Premiera, której szeregi Mateusz Morawiecki wypełnił wieloma pełnomocnikami i różnymi działami, faktycznie zaczęła nabierać niepokojących rozmiarów. Planowane wydatki na 2024 rok przekroczyły nawet kwotę 2 mld złotych. Nowa władza podjęła kroki w celu zmniejszenia tej nadmiernie rozrosłej struktury, zapowiadając znaczną redukcję KPRM, nawet o dwie trzecie.

Należy jednak zauważyć, że nie będzie to jedynie prosta likwidacja poszczególnych komórek. Zamiast tego, planuje się przesunięcie niektórych działów do już istniejących ministerstw. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych ma trafić pod opiekę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Polski Instytut Ekonomiczny zostanie wchłonięty przez Ministerstwo Finansów, a sprawami Polonii zajmie się ponownie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Niemniej jednak, mimo zapowiedzi o odchudzaniu KPRM, okazuje się, że trwa również proces zatrudniania nowych pracowników, którym zapewnione są sute wynagrodzenia. To paradoksalne zjawisko, które może rzucać światło na rzeczywistą skuteczność planowanej przez rząd reformy.

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia