Wybory do powtórki? Brat startował na burmistrza, siostra liczyła głosy

Wyniki niedzielnych wyborów samorządowych w Trzebnicy zostały poddane w wątpliwość ze względu na potencjalne naruszenia przepisów dotyczących składu Obwodowej Komisji Wyborczej nr 14.

133

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wybory do powtórki? Burmistrz Trzebnicy wygrał o pół głosu. Tymczasem w komisji rzekomo głosy liczyła jego siostra a kilka kart zaginęło. Na zdjęciu burmistrz Marek Długozima
Wybory do powtórki? Burmistrz Trzebnicy wygrał o pół głosu. Tymczasem w komisji rzekomo głosy liczyła jego siostra a kilka kart zaginęło. Na zdjęciu burmistrz Marek Długozima

Według doniesień medialnych, wiceprzewodniczącą tejże komisji była siostra kandydata na burmistrza, co może skutkować koniecznością powtórzenia głosowania. Burmistrz Marek Długozima wygrał o pół głosu, ale jego konkurenci – Iwona Kurowska popierana przez Platformę Obywatelską, i niezależny radny Krzysztof Śmiertka, nie zgadzają się z wynikiem. Domagają się ponownego przeliczenia głosów.

Siostra kandydata na burmistrza liczyła głosy?

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Krajowe Biuro Wyborcze, siostra Marka Długozimy, ubiegającego się o reelekcję na stanowisku burmistrza, nie ujawniła faktu, że jej brat jest kandydatem. Zgodnie z przepisami, członkostwo w komisji wygasa w momencie, gdy bliski krewny członka wyraża zgodę na kandydowanie w wyborach na danym terenie. Zatem, z chwilą zgody na kandydowanie przez brata, siostra przestała formalnie być członkiem komisji.

Wypowiedź byłego szefa PKW, Wojciecha Hermelińskiego, podkreśla, że stwierdzenie wygaśnięcia mandatu członka komisji przez komisarza wyborczego jest jedynie czynnością deklaratoryjną. Potwierdzeniem faktu jest działanie z mocy prawa. Zgodnie z jego opinią, jeśli istnieją protesty, sprawa zostanie rozpatrzona przez sąd.

W niedzielnych wyborach samorządowych burmistrz Marek Długozima odniósł zwycięstwo w pierwszej turze zaledwie o pół głosu. Wymagana granica, stanowiąca połowę ważnie oddanych głosów, wynosiła 5076,5. Długozima zebrał 5077 głosów, co dało mu minimalną przewagę w całej Trzebnicy.

Zaginione karty do głosowania

Kolejne kontrowersje wokół wygranej Długozimy dotyczą zaginionych kart do głosowania. Spośród wszystkich kart wydaje się, jakoby cztery zniknęły bez śladu, nie zostając ani wykorzystanymi, ani wydanymi wyborcom. Dodatkowo, protokół komisji wyborczej wykazał, że wydano o dwie karty więcej, niż ich liczba wyciągnięta z urn. Ta nieścisłość w liczbach tylko podgrzewa atmosferę dyskusji na temat wyników wyborów.

Iwona Kurowska, zajmująca drugie miejsce i zdobywając 25 proc. głosów, nie wyklucza dogrywki, jeśli ponowne przeliczenie głosów pokaże, że druga tura jest konieczna. W tej sytuacji, gdzie o wyniku decyduje zaledwie pół głosu, nawet najmniejszy błąd może mieć znaczący wpływ na ostateczny rezultat.

W świetle tych doniesień i analizy sytuacji przez ekspertów, pojawia się zasadne pytanie o konieczność powtórzenia głosowania w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 14.

Wybory do powtórki?

Decyzja o ewentualnym powtórzeniu głosowania leży teraz w gestii organów odpowiedzialnych za przeprowadzenie wyborów oraz w rękach sądu, który może ocenić sytuację i podjąć właściwe działania w celu zachowania integralności procesu wyborczego oraz zapewnienia uczciwości i przejrzystości procedur wyborczych.

Mimo protestów i kontrowersji, Marek Długozima pozostaje zadowolony ze swojego zwycięstwa. W swoim oświadczeniu na Facebooku podkreślił, że „siła tkwi w demokracji, liczy się każdy głos”, a wyborcze zwycięstwo nazwał „palcem Bożym”. W rozmowie z lokalnymi mediami zapowiedział kontynuację swojej pracy na rzecz rozwoju Trzebnicy. Burmistrz Marek Długozima rządzi miastem od 2006 roku.

O dalszych ustaleniach w tej sprawie będziemy informować na bieżąco.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia