Atak Iranu na Izrael. UE organizuje nadzwyczajną naradę oraz rozpatruje sankcje.

Unia Europejska szybko reaguje na atak Iranu na Izrael. W najbliższy wtorek odbędzie się specjalna wideokonferencja ministrów spraw zagranicznych, natomiast pojutrze sytuacja na Bliskim Wschodzie będzie omawiana podczas unijnego szczytu.

126

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Potępiam rażący i nieuzasadniony atak na Izrael w możliwie najostrzejszych słowach. Wzywam Iran i jego sojuszników do natychmiastowego zaprzestania tych ataków" - napisała von der Leyen.

Atak Iranu na Izrael wywołał natychmiastową reakcję Unii Europejskiej, która szybko zorganizowała nadzwyczajne narady oraz szczyt, gdzie grożono sankcjami. Unijni liderzy wyrazili potępienie dla ataku, który obejmował ponad trzysta dronów, rakiet i pocisków manewrujących. Ministerstwo spraw zagranicznych UE zwołało naradę, mając na celu zapewnienie bezpieczeństwa oraz uniknięcie eskalacji konfliktu.

Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji, podkreślił konieczność zapobieżenia spiralnej eskalacji przemocy. Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, także ostrzegła przed ryzykiem niekontrolowanej eskalacji w regionie, apelując jednocześnie do Iranu i jego sojuszników o wstrzymanie ataków oraz zachowanie maksymalnej wstrzemięźliwości. Groźba sankcji dotyczyła m.in. programów produkcji dronów i rakiet.

Sytuacja na Bliskim Wschodzie głównym tematem unijnego szczytu


Szef Rady Europejskiej, Charles Michel, ogłosił, że sytuacja na Bliskim Wschodzie będzie omawiana na rozpoczynającym się pojutrze unijnym szczycie. W swoim wpisie na portalu X, przewodniczący Rady zadeklarował kontynuację wszelkich wysiłków w celu zmniejszenia napięcia w regionie.

Cameron: Wielka Brytania rozważa dalsze sankcje wobec Iranu

W niedawnej wypowiedzi były premier Wielkiej Brytanii, David Cameron, potwierdził zainteresowanie kraju dalszymi krokami w zakresie sankcji wobec Iranu. Jego słowa padły w kontekście rosnącego nacisku ze strony opozycyjnej Partii Pracy, która domaga się zaostrzenia sankcji na Iran. Cameron przyznał, że Partia Pracy postuluje wprowadzenie surowszych środków, a rząd Wielkiej Brytanii już nałożył ponad 400 sankcji na Iran. Podkreślił również, że pod koniec ubiegłego roku wprowadzono zupełnie nowy system sankcji, obejmujący sankcje na całość irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC).

„Będziemy nadal zastanawiać się, jakie dalsze kroki możemy podjąć” – zaznaczył Cameron, podkreślając skuteczność wspólnego działania państw w reakcji na destabilizujące działania Iranu. Określił Iran jako „złośliwego gracza w regionie” i zaapelował o współpracę międzynarodową w reagowaniu na jego zachowanie. Jednym z istotnych punktów jego wypowiedzi był również apel do Izraela o rozważenie swojej reakcji „głową, a nie sercem”. Cameron zaznaczył, że Wielka Brytania nie powinna angażować się w działania eskalacyjne i zalecił unikanie działań odwetowych.


Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia