Pierwszy wzbogacony uran, made in USA

Ku zaskoczeniu, jednym z dotychczasowych dostawców paliwa jądrowego do Stanów Zjednoczonych jest Rosja.

107

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

wzbogacony uran - na betonowej ścianie, namalowany symbol promieniowania. W żółtym kole z czarną obwódką, umieszczony jest trzy-ramienny wiatrak w kolorze czarnym. Jedno z jego ramion jest skierowane pionowo w dół.

Świat obiegła wręcz sensacyjna wiadomość o tym, że Stany Zjednoczone wyprodukowały pierwsze 90 kg, własnego, wzbogaconego uranu, a ponoć do końca roku będą go posiadać już 1000 kg. W ten sposób USA chcą skończyć z dotychczasowym importem wzbogaconego uranu z Rosji. Wzbogacony uran

W USA, 20% wzbogaconego uranu pochodzi z Rosji

W sobotę 20 kwietnia, prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden W trakcie swego wystąpienia powiedział – ”Dziś mogę ogłosić, że fabryka w południowym Ohio wyprodukowała już pierwsze 200 funtów wzbogaconego uranu o dużej mocy, pierwszego wyprodukowanego w Ameryce. Do końca roku fabryka wyprodukuje blisko tonę”. Według słów amerykańskiego prezydenta wyprodukowana ilość wzbogaconego uranu, pozwoli zasilić energią elektryczną około 100 000 domów. Joe Biden zauważa również, że wzbogacanie uranu we własnym zakresie pozwoli Stanom Zjednoczonym zmniejszyć import uranu z Rosji.

Szefowa działu energii jądrowej USA w Departamencie Energii Catherine Huff, już w styczniu poinformowała o planach produkcji niskowzbogaconego uranu. Będzie to kooperacja z sojusznikami USA, a łańcuch dostaw będzie tworzony w porozumieniu z Francją, Kanadą, Japonią oraz Wielką Brytanią. Według posiadanych przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych danych, 20% paliwa jądrowego do zasilania amerykańskich siłowni dostarczanych jest przez Rosatom. Oznacza to że rosyjski wzbogacony uran zasila ponad 90 reaktorów na terenie Stanów Zjednoczonych. 

W grudniu 2023 roku Izba reprezentantów USA zatwierdziła projekt ustawy, która zakazuje importu  niskowzbogaconego uranu z Rosji. Przy czym zakaz ma obowiązywać do 2040 roku. Naturalnie amerykańscy ustawodawcy musieli zostawić sobie furtkę na wypadek niedostępności nisko wzbogaconego uranu na rynkach alternatywnych, wtedy zakaz może zostać zniesiony. 

Wieści z Waszyngtonu wzbudziły w Rosji wiele obaw i sprzeciwu. I jak to Rosjanie mają w zwyczaju, próbują straszyć Stany Zjednoczone różnego typu reperkusjami, wynikającymi z podejmowanych przez USA działań.

Mogło ci umknąć: Mordercza taktyka Rosjan “ podwójnego uderzenia” zabija cywilów i ich ratowników

********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia