W Legionowie od niepamiętnych czasów rządził Roman Smogorzewski, teraz nowym prezydentem został Bogdan Kiełbasiński. Jak ułoży się współpraca nowego prezydenta z Urzędem zbudowanym przez Smogorzewskiego? W wielu miejscach ci nowi będą mieli trudne zadanie by nie powielać błędów zaniechania i złej woli. Czy środowisko niepełnosprawnych może liczyć na zmianę?
Oto wyniki wyborów samorządowych w największych miastach Polski gdzie były dogrywki:
- Kraków: Wyścig o prezydenturę Krakowa był niezwykle zacięty. Aleksander Miszalski, poseł Platformy Obywatelskiej, zdobył 51,04% głosów, pokonując Łukasza Gibałę, który otrzymał 48,96% głosów. Różnica między kandydatami wyniosła 5 434 głosy.
- Rzeszów: Konrad Fijołek, urzędujący prezydent Rzeszowa, został ponownie wybrany, zdobywając 54,90% głosów, przeciwko 45,10% głosów dla jego rywala, Waldemara Szumnego z PiS.
- Wrocław: Jacek Sutryk uzyskał reelekcję na prezydenta Wrocławia z wynikiem 68,29%, pokonując Izabelę Bodnar z Trzeciej Drogi, która zdobyła 31,71% głosów.
- Poznań: Jacek Jaśkowiak (KO) kontynuuje prezydenturę w Poznaniu po zdobyciu 70,67% głosów. Jego kontrkandydat, Zbigniew Czerwiński z Zjednoczonej Prawicy, uzyskał 29,33% poparcia.
- Olsztyn: Robert Szewczyk (KO) wygrał wybory na prezydenta Olsztyna, zdobywając 53,45% głosów, podczas gdy jego rywal, Czesław Małkowski, otrzymał 46,55% głosów.
- Zielona Góra: Marcin Pabierowski z Koalicji Obywatelskiej zwyciężył w wyborach na prezydenta Zielonej Góry, zdobywając 57,46% głosów, pokonując urzędującego prezydenta Jana Kubickiego, który zdobył 42,54% głosów.
- Gdynia: Aleksandra Kosiorek została wybrana prezydentem Gdyni, zdobywając 62,49% głosów. Tadeusz Szemiot z Koalicji Obywatelskiej uzyskał 37,51% głosów.
- Gorzów Wielkopolski: Jacek Wójcicki uzyskał reelekcję, zdobywając 61,23% głosów, przeciwko 38,77% głosów dla Piotra Wilczewskiego z Koalicji Obywatelskiej.
- Gliwice: Katarzyna Kuczyńska-Budka została pierwszą kobietą na stanowisku prezydenta Gliwic, pokonując Mariusza Śpiewoka różnicą zaledwie 540 głosów. Otrzymała 50,56% poparcia.
- Bełchatów: Patryk Marjan z Nowej Nadziei (Konfederacja) został nowym prezydentem Bełchatowa, zdobywając 62,89% głosów i pokonując urzędującą prezydent Mariolę Czechowską.
- Toruń: Paweł Gulewski z KO został nowym prezydentem Torunia, zdobywając 65% głosów i zakończył 22-letnie rządy Michała Zaleskiego, który uzyskał 35% głosów.
Te wyniki pokazują, że zarówno kandydaci z dużym doświadczeniem politycznym, jak i nowi gracze zdobyli zaufanie wyborców w swoich miastach. Frekwencja wyborcza wahała się, ale generalnie wyniosła około 45%, co świadczy o umiarkowanym zaangażowaniu społecznym w procesie wyborczym.
———————-
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Nasi czytelnicy dają nam wiarę w sens tego co robimy.
Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami
Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i kształtowania osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org
Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński