Przez Rosję płynie radioaktywne błoto. Złoża uranu zalane

Powódź na Syberii zagraża skażeniem uranem? Wodą zalane zostały złoża uranu w Rosji, co budzi obawy o skażenie pobliskiej rzeki Toboł.

113

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Przez Rosję płynie radioaktywne błoto. Złoża uranu zalane
Przez Rosję płynie radioaktywne błoto. Złoża uranu zalane

Według doniesień rosyjskiego serwisu opozycyjnego Agentstwo, woda powodziowa zalała złoża uranu eksploatowane przez państwowy koncern Rosatom w obwodzie kurgańskim na Syberii. Istnieje ryzyko, że radioaktywny uran przedostał się do rzeki Toboł, co może mieć katastrofalne skutki dla zdrowia ludzi i środowiska.

Złoża uranu zalane. Jakie jest zagrożenie?

Zagrożenie stwarza zalanie starych studni uranowych na złożu „Dobrowolnoje” w rejonie Zwierinogołowska. Ekolodzy z Fundacji Kontroli Społecznej Stanu Środowiska i Dobrobytu Ludności opublikowali nagranie, na którym widać zalane wodą powodziową tereny wokół studni.

Obawy o skażenie potęguje fakt, że zalanie starych wyrobisk może prowadzić do przedostania się rozpuszczalnych soli uranu do rzeki. Eksperci, tacy jak Andriej Ożarowski z Rosyjskiej Unii Społeczno-Ekologicznej, ostrzegają przed wzrostem zachorowań na choroby nowotworowe i inne schorzenia wywołane promieniowaniem.

„Przedostanie się uranu do organizmu człowieka wraz z wodą pitną prowadzi do napromieniowania wewnętrznego, które jest znacznie bardziej niebezpieczne niż zewnętrzne. Oczywiście woda rzeki Toboł znacznie rozcieńczy roztwór, a stężenia nie przekroczą żadnych przepisów. Ale i tak (..) ktoś zachoruje. Jest to absolutnie nieuniknione” – komentuje ekspert.

Rosatom, państwowy koncern wydobywający uran w regionie, zapewnia, że sytuacja jest pod kontrolą i woda nie zalała studni. Jednak te zapewnienia stoją w sprzeczności z nagraniami i doniesieniami niezależnych obserwatorów.

Powódź, która nawiedziła południowe regiony Syberii i północny Kazachstan w ostatnich tygodniach, przyniosła już wiele szkód. Zginęło co najmniej 12 osób, a tysiące ludzi zostało ewakuowanych. Zalanych zostało wiele miejscowości, w tym duże miasta takie jak Orsk w Rosji i Pietropawłowsk w Kazachstanie.

Obecna sytuacja na Syberii budzi poważne obawy o bezpieczeństwo mieszkańców i środowiska naturalnego. Skażenie uranem rzeki Toboł może mieć katastrofalne skutki dla zdrowia ludzi i całego ekosystemu.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia