Szok w Japonii – kobieta została szefową Japońskich Linii Lotniczych

Od wieków w Japonii, osobami stojącymi najwyżej w hierarchii urzędów i firm byli mężczyźni. Nie dziwi więc zamieszanie, spowodowane wyborem nowej szefowej JAL

99

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

japońskie linie lotnicze - Na białym, okrągłym kartoniku znajduje się logo czyli japoński żuraw w kolorze czerwonym. Poniżej czarny napis Japan Air Lines.

Niemałe zamieszanie w mediach, wzbudził wybór pani Mitsuko Tottori na stanowisko szefowej Japan Airlines. Sytuacja bardzo nietypowa gdyż dotychczas japoński przewoźnik był kierowany wyłącznie przez mężczyzn. Środowisko korporacyjne było wręcz w szoku. Japońskie Linie Lotnicze

Niespotykany wybór w Japońskich Liniach Lotniczych

Pani Tottori jest związana z lotnictwem od 39 lat, a swoją karierę rozpoczynała w niedużej linii lotniczej Japan Air System, jako stewardessa. Później tę linię kupił narodowy potentat, Japan Air Lines. Kolorytu całej sprawie dodaje fakt, iż nowa szefowa JAL jest absolwentką „jedynie” niezbyt prestiżowej uczelni dla kobiet. Więc nie należała do elitarnego grona biznesmenów, spośród których przewoźnik zwyczajowo wybierał kandydata na swoje najwyższe stanowisko. Z ostatnich dziesięciu mężczyzn, piastujących najwyższe stanowisko w JAL, siedmiu kształciło się na najlepszym uniwersytecie w kraju. Nominując Mitsuko Tottori na tak eksponowane stanowisko, Japońskie Linie Lotnicze, dołączyły do grona mniej niż 1% najlepszych japońskich firm kierowanych przez kobiety. Nowa szefowa mocno dziwi się całemu zamieszaniu i zdaje sobie sprawę, że zarówno pracownicy lotniczego operatora jak i opinia publiczna mogą być sceptycznie do niej nastawieni. W mediach pojawiły się nawet określenia, że pani Tottori jest „obcym ciałem” oraz „mutantem”, co wzbudziło rozbawienie adresatki.

Personel pokładowy Japońskich Linii Lotniczych

Nominacja Mitsuko Tottori miała miejsce dwa tygodnie po zderzeniu samolotu należącego do JAL z lądującą maszyną japońskiej straży przybrzeżnej. W wyniku zdarzenia Airbus A350-900 w barwach JAL, stanął w płomieniach na pasie startowym lotniska Haneda w Tokio. O zdarzeniu stało się głośno, kiedy okazało się, że fantastycznie przeszkolony personel pokładowy w ciągu kilku minut, bezpiecznie ewakuował wszystkie 379 osób obecnych na pokładzie. Niestety pięciu z sześciu członków załogi samolotu straży przybrzeżnej zginęło, a kapitan został ranny. Pani Tottori jako była stewardessa, doskonale wie jak ważne jest rygorystyczne szkolenie stewardów. Kiedy w 1985 roku rozpoczynała swoją, życiową przygodę z lotnictwem, w Japan Air Lines doszło do najtragiczniejszego w historii lotnictwa wypadku, pojedynczego samolotu, wtedy przewożący samolot z 520 osobami na pokładzie, rozbił się o zbocze góry Osutaka. Wszyscy zginęli.

Japoński rząd od niemal dekady stara się zwiększyć liczbę kobiet-szefów w kraju. Obecnie pragnie, aby do 2030 roku jedna trzecia stanowisk kierowniczych w dużych firmach, objęły kobiety.

Jak mówi nowa szefowa Japan Air Lines, Mitsuko Tottori – „Nie chodzi tylko o sposób myślenia liderów przedsiębiorstw, ale ważne jest również, aby kobiety były pewne siebie i pragnęły zostać menedżerem”.

Mogłeś przeoczyć: Zawyją syreny alarmowe – to przegląd nie wojna

********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy ponieważ umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia