Według nieoficjalnych informacji, rekonstrukcja może przewyższyć zakres zmian związanych jedynie z wyborami do Parlamentu Europejskiego.
Rekonstrukcja rządu. Jak szeroki będzie zakres zmian?
Według źródeł należących do Koalicji Obywatelskiej (KO), największa presja narasta na dymisję Ministra Klimatu i Środowiska – Pauliny Hennig-Kloski, oraz Ministra Rolnictwa – Czesława Siekierskiego. Jednakże ich odejście nie jest pewne, ponieważ w obronę biorą ich koalicjanci.
Obecną sytuację dodatkowo komplikuje ograniczona publiczna aktywność premiera Donalda Tuska, spowodowana chorobą. Planowane rozmowy liderów koalicji rządzącej na temat rekonstrukcji rządu zostały odłożone w czasie. Donald Tusk ogłosił, iż zmiany w składzie rządu planowane są na 10 maja.
Perspektywa najbliższych dwóch tygodni wywołuje gorączkową spekulację na temat nowych ministrów oraz zakresu zmian. Z nieoficjalnych rozmów wynika, że premier Tusk nie wyklucza zmian szerszych niż jedynie wymiana ministrów startujących do PE.
Rekonstrukcja rządu. Kandydaci na nowych Ministrów
Najbardziej prawdopodobnym kandydatem na nowego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji jest Tomasz Siemoniak, który mógłby objąć resort jednocześnie nadzorując służby specjalne lub skupić się wyłącznie na MSWiA. W takim przypadku konieczne byłoby również wskazanie nowego ministra odpowiedzialnego za te służby.
W kontekście innych resortów, szef gabinetu politycznego premiera, Paweł Graś, wymieniany jest jako potencjalny kandydat na Ministra Aktywów Państwowych, zastępując Borysa Budkę. Zaś w Ministerstwie Kultury, można by spojrzeć w stronę Pawła Kowala lub Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.
Koalicja Obywatelska nie jest jedynym ugrupowaniem, które prowadzi dyskusje na temat zmian. Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) poszukuje następcy ministra rozwoju i technologii, Krzysztofa Hetmana, który powraca do Parlamentu Europejskiego. W tym kontekście jako potencjalnych kandydatów najczęściej wymienia się Krzysztofa Paszyka i Urszulę Pasławką.
Mimo że Lewica nie planuje roszad w rządzie, wiceministrowie z tego ugrupowania – Krzysztof Śmiszek i Joanna Scheuring-Wielgus – zamierzają ubiegać się o mandaty w PE.
Zmiany w MKiŚ i MRiRW?
Najbardziej prawdopodobne są przemiany w obszarze Ministerstwa Klimatu i Środowiska, obejmując minister Paulinę Hennig-Kloskę, oraz w obszarze Ministerstwa Rolnictwa, którego szefem jest Czesław Siekierski. Według doniesień źródeł, to właśnie na zmianę na tych stanowiskach istnieje obecnie największa presja.
Informacje o planowanych zmianach w rządzie spotykają się z oporem ze strony koalicjantów, co sprawia, że decyzja nie jest jeszcze definitywnie ustalona.
Szymon Hołownia, lider partii Polska 2050, potwierdził, że żaden z ministrów z jego ugrupowania nie będzie kandydował do Parlamentu Europejskiego. Podobną deklarację złożyła również sama Paulina Hennig-Kloska, podkreślając swoje mandaty partyjne jako podstawę kontynuacji pełnienia funkcji ministra.
PSL broni swojego ministra, Czesława Siekierskiego, argumentując, że ministerstwo rolnictwa należy do ich obszaru odpowiedzialności. Choć ostateczną decyzję podejmie premier, zapowiadają sprzeciw wobec ewentualnej zmiany.
W nieformalnych rozmowach politycy z Koalicji Obywatelskiej wyrażają niezadowolenie z dominacji partii Polska 2050 w obszarze resortu klimatu. Wyrażają także oczekiwania co do większej liczby projektów ustaw.
Najbliżsi współpracownicy premiera Tuska podkreślają, że żadne decyzje personalne nie zostały jeszcze podjęte.
Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org
Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org
Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż