Chińczycy szpiegują bez opamiętania

Chiny nadal mają wiernych przyjaciół w Unii Europejskiej, szczególnie na Węgrzech. Ale Europa, jak powiedziała pani Karaskova, przeszła od stanu „całkowitego zaprzeczenia” w niektórych kręgach co do zagrożenia ze strony chińskiego szpiegostwa i operacji wpływu

86

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

flaga Chin Chińczycy szpiegują Unię Europejską od wielu lat, przejmują technologie oraz dane strategiczne i współpracują z Rosją
w co grają Chiny Chińczycy szpiegują Unię Europejską od wielu lat, przejmują technologie oraz dane strategiczne i współpracują z Rosją

Nagle chińscy szpiedzy zdają się pojawiać wszędzie w Europie. Fala aresztowań w tym tygodniu odzwierciedla zaostrzoną reakcję kontynentu na działania szpiegowskie Pekinu i polityczne ingerencje. Jeden z mężczyzn, młody Brytyjczyk o jastrzębich poglądach na Chiny, pracował jako asystent wpływowego członka brytyjskiego parlamentu. Inny, obywatel Niemiec chińskiego pochodzenia, był asystentem członka Parlamentu Europejskiego reprezentującego niemiecką skrajną prawicę. Nie tylko Chińczycy szpiegują dla Chin.

pochodzą z różnych krajów i mają różne motywacje, nie tylko Chińczycy szpiegują dla Chin

Mimo różnych krajów pochodzenia i pozornie odmiennych tle i poglądach, obaj mężczyźni zostali oskarżeni o szpiegostwo na rzecz Chin. W sumie, sześć osób w trzech odrębnych sprawach zostało oskarżonych w tym tygodniu w Europie. Oskarżeni o szpiegostwo na rzecz Chin: dwie w Wielkiej Brytanii i cztery w Niemczech. W piątek, gdy dwóch Brytyjczyków po raz pierwszy stawiło się przed sądem w Londynie, sekretarz stanu USA, Antony J. Blinken, spotkał się w Pekinie z chińskim liderem, Xi Jinpingiem. Sprawy szpiegowskie w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Pierwsze tego rodzaju w dwóch krajach, które kiedyś pielęgnowały ciepłe stosunki z Pekinem. One posłużyły jako spektakularne wykrzykniki w długim, często bolesnym rozstaniu Europy z Chinami.

Brytyjscy i niemieccy urzędnicy ogłosili, że sześciu ich obywateli zostało oskarżonych o szpiegostwo. Zaraz po tym holenderskie i polskie władze przeszukały biura chińskiego dostawcy sprzętu bezpieczeństwa. Było to pierwsze takie działanie wykonawczej ręki Unii Europejskiej, Komisji Europejskiej. Ona to pierwszy raz użyła nowego prawa przeciwko zagranicznym dotacjom, aby nakazać nalot na chińską firmę.

Szwedzi się nie patyczkują

Na początku kwietnia Szwecja wydaliła chińskiego dziennikarza, który mieszkał w kraju od dwóch dekad. Twierdzi, że reporter stanowił zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Po latach regularnych potyczek handlowych, po których następowało pojednanie, Europa „straciła cierpliwość do Chin”, powiedziała Ivana Karaskova, czeska badaczka z Association for International Affairs.

Chiny nadal mają wiernych przyjaciół w Unii Europejskiej, szczególnie na Węgrzech. Ale Europa, jak powiedziała pani Karaskova, przeszła od stanu „całkowitego zaprzeczenia” w niektórych kręgach co do zagrożenia ze strony chińskiego szpiegostwa i operacji wpływu. Przeszła do „mniej naiwnego spojrzenia i chęci obrony europejskich interesów wobec Chin”.

Chiny używały szpiegów, aby penetrować i wpływać na proces demokratyczny w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Jednak według ekspertów od Chin, te oskarżenia i fala zarzutów w tym tygodniu wskazują nie tyle na to, że Pekin zintensyfikował szpiegostwo, ile na to, że kraje europejskie zintensyfikowały swoją odpowiedź.

Kiedy Europa zrozumie że Chiny nie są przyjaciółmi tak jak Rosja

„Kraje zostały zmuszone do przyjęcia realistycznej postawy”, powiedział Martin Thorley, brytyjski ekspert ds. Chin. „Złota era” jest szeroko wyśmiewana jako „złoty błąd”. Pan Cameron, który obecnie jest brytyjskim ministrem spraw zagranicznych, stał się w ostatnich miesiącach zdecydowanym krytykiem Chin. „Wiele faktów się zmieniło”, powiedział podczas wizyty w Waszyngtonie w grudniu, ogłaszając, że Chiny stały się „wyzwaniem epokowym”.

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Nasi czytelnicy dają nam wiarę w sens tego co robimy.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i kształtowania osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia