Kobiety uzyskają lepszy dostęp do antykoncepcji awaryjnej już od 1 Maja. Co prawda pigułki dzień po nie będzie można kupić bez recepty, jednak cała procedura zostanie znacznie uproszczona.
Od 1 maja 2024 roku kobiety w Polsce zyskają ułatwiony dostęp do antykoncepcji awaryjnej, czyli tzw. pigułki „dzień po”. Choć pierwotna ustawa zakładała sprzedaż bez recepty, prezydenckie weto zmusiło Ministerstwo Zdrowia do modyfikacji planów. Resort nie składa jednak broni i wprowadza alternatywne rozwiązanie. Pacjentka zgłaszająca się do apteki z prośbą o pigułkę „dzień po” będzie musiała odbyć krótki wywiad edukacyjny z farmaceutą. Farmaceuta przeprowadzi rozmowę, aby ustalić m.in. przyczynę konieczności sięgnięcia po antykoncepcję awaryjną, a także wykluczyć ewentualne przeciwwskazania medyczne. Jak zaznacza mgr farm. Paulina Front: „Dotychczas już wiele razy wystawiałam recepty farmaceutyczne na antykoncepcję awaryjną, która była poprzedzona odpowiednim wywiadem, ponieważ oprócz przeciwwskazań medycznych bardzo istotny jest również czas, który upłynął od stosunku.”.
Lepszy dostęp do antykoncepcji awaryjnej – recepty farmaceutyczne
Na podstawie przeprowadzonego wywiadu farmaceuta zdecyduje, czy wydać receptę na pigułkę „dzień po”. Warto pamiętać, że jest ona pełnopłatna. Dodatkowo pacjentka będzie mogła skorzystać z niej nie częściej niż raz na 30 dni. Procedura zakupu pigułki „dzień po” z receptą farmaceutyczną nie wymaga zgody rodzica, nawet w przypadku osób niepełnoletnich. Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że wystawienie recepty na antykoncepcję awaryjną stanowi usługę farmaceutyczną, a nie świadczenie zdrowotne. Wyklucza to zastosowanie przepisów dotyczących świadczeń finansowanych ze środków publicznych.
Ponadto resort zapewnia, że w rozporządzeniu znajdą się zapisy gwarantujące prawną ochronę farmaceutom wystawiającym recepty na antykoncepcję awaryjną. Pigułka „dzień po” będzie dostępna od 1 maja tylko w aptekach, które przystąpią do programu Ministerstwa Zdrowia i podpiszą umowę z NFZ. Mimo tych ograniczeń nowy system jest pozytywnie oceniany przez ekspertów.
Co mówią specjaliści?
Eksperci podkreślają, że nowy system jest krokiem w dobrym kierunku, ale nadal pozostawia pewne kwestie otwarte. Choć pacjentki mają lepszy dostęp do antykoncepcji awaryjnej, to jednak pigułkę „dzień po” trudniej będzie kupić w mniejszych miejscowościach. Tam liczba aptek biorących udział w programie może być ograniczona. Specjaliści podkreślają również wagę edukacyjnej roli farmaceutów. Powinni oni informować kobiety, jak stosować pigułkę „dzień po” i kiedy jest ona rzeczywiście potrzebna. Nowy system budzi mieszane uczucia. Z jednej strony ułatwia on kobietom lepszy dostęp do antykoncepcji awaryjnej, z drugiej – wprowadza dodatkowe bariery w postaci wywiadu i płatnej recepty.
Warto pamiętać, że pigułka „dzień po” jest skuteczna tylko wtedy, gdy zostanie zastosowana w ciągu 72 godzin od stosunku. Nie chroni także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących antykoncepcji awaryjnej należy skonsultować się z lekarzem.
Przeczytaj także, co farmaceuci sądzą o pigułce dzień po dla niepełnoletnich.
Odwiedź restaurację Zdrówko oferującą smaczne jedzenie i najlepszy catering w Legionowie.