Burza po decyzji ws CPK. „Zaoranie strategicznego projektu”

162

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Burza po decyzji ws CPK.
Burza po decyzji ws CPK. "Zaoranie strategicznego projektu"

W poniedziałek rząd podjął decyzję o odłożeniu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) na rzecz rozbudowy Lotniska Chopina, co wywołało burzę dyskusji i kontrowersji wśród polityków, ekspertów oraz przedsiębiorców.

Burza po decyzji ws CPK

Decyzji rządu broniła głównie strona rządowa. Z kolei politycy opozycji, przede wszystkim z partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), ostro skrytykowali decyzję, nazywając ją „rujnowaniem Polski” i zarzucając rządowi brak ambicji w realizacji projektów.

Michał Dworczyk z PiS kategorycznie zareagował na decyzję, podkreślając, że odłożenie budowy CPK jest dramatem dla Polski. „Robią wszystko, by storpedować projekt dający Polsce szansę na dziejowy rozwój.” – napisał polityk na platformie X.

Również Radosław Fogiel z PiS wyraził niezadowolenie, odnosząc się do słów pełnomocnika ds. CPK Macieja Laska, w których ocenił, że „nasi poprzednicy próbowali zrobić wszystko, co tylko możliwe, żeby już nie można się było z tego projektu wycofać. Dopychali go kolanem”. 

Dariusz Matecki z Suwerennej Polski skrytykował rząd za preferowanie „kosmetycznej rozbudowy” Lotniska Chopina kosztem strategicznego projektu jakim jest CPK.

Warto zauważyć, że głosy sprzeciwu wobec decyzji rządu nie pochodziły jedynie z obozu politycznego PiS. Politycy partii Razem również wyrazili dezaprobatę, podkreślając potrzebę budowy CPK dla rozwoju Polski. Konrad Wiślicz-Węgorowski, rzecznik prasowy warszawskiego okręgu partii Razem, zapowiedział protesty przeciwko rozbudowie Lotniska Chopina.

Reakcje eksperckie i społeczne były równie krytyczne wobec tej decyzji. Eksperci, w tym Maciej Wilk, były dyrektor operacyjny PLL LOT i obecnie prezes Stowarzyszenia #TAKdlaCPK, nazwał decyzję „infrastrukturalnym zamachem stanu”, krytykując rząd za ignorowanie szans rozwojowych Polski.

Prezes ZPiP: Polska traci szansę na rozwój

Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Cezary Kaźmierczak, wnikliwie przeanalizował konsekwencje decyzji rządu dotyczącej odłożenia budowy (CPK) na rzecz rozbudowy Lotniska Chopina. W długim komentarzu wyraził głębokie zaniepokojenie możliwymi negatywnymi skutkami tej decyzji dla Polski i dla jego pozycji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Kaźmierczak ostrzegł, że porzucenie planów budowy CPK na rzecz rozbudowy Lotniska Chopina może skutkować utratą szansy na rozwój Polski jako centralnego hubu w regionie, a Wiedeń może zająć tę rolę. Wskazał na fakt, że obecnie Polska ma szansę stać się strategicznym punktem przesiadkowym dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej, ale zaniechanie budowy CPK może zmienić tę dynamikę.

Dodatkowo, Kaźmierczak zwrócił uwagę na utratę statusu mini-hubu przez Lotnisko Chopina w trakcie rozbudowy. Zauważył, że podróżujący z Azji czy Korei nie będą wybierali Łodzi czy Radomia jako pośredniego punktu przesiadki, ale zdecydują się na lot do zachodnich portów lotniczych, gdzie mogą wygodnie się przesiąść.

Jego obawy dotyczą również możliwych trudności związanych z lataniem z mniejszych portów jak Modlin czy Radom w czasie rozbudowy Lotniska Chopina. Wyraził obawy, że te niedogodności mogą wpłynąć negatywnie na atrakcyjność podróżowania do Polski, co może ograniczyć potencjał rozwojowy kraju.

Przedsiębiorcy apelują do Tuska. Mocne poparcie dla CPK

Najwięksi polscy przedsiębiorcy, zrzeszeni w Radzie Polskich Przedsiębiorców Globalnych, wyrazili swoje stanowisko w kwestii budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) poprzez list wysłany do premiera Donalda Tuska. W liście podkreślili, że CPK stanowi ogromną szansę dla polskiej gospodarki, nie tylko poprzez wzrost konkurencyjności na arenie globalnej, lecz również przynosząc szereg korzyści gospodarczych.

Firmy takie jak Adamed, Synthos, Maspex, Wielton czy Fakro, które należą do Rady, widzą w projekcie CPK potencjał do podniesienia globalnej konkurencyjności polskiej gospodarki oraz stworzenia nowych możliwości rozwoju dla polskich przedsiębiorstw. Zwrócili uwagę na fakt, że budowa CPK nie jest jedynie politycznym przedsięwzięciem, lecz koncepcją analizowaną i proponowaną od wielu lat.

Według przedsiębiorców, budowa CPK będzie stanowić impuls rozwojowy dla polskiego sektora lotniczego oraz innych gałęzi gospodarki. Przyczyni się do zwiększenia przepływu pasażerów i towarów, otwarcia nowych połączeń oraz stworzenia możliwości dla nowych inwestycji polskich przewoźników. Ostatecznie może to prowadzić do wzrostu globalnej konkurencyjności polskich firm z różnych branż, w tym lotniczej, transportowej i logistycznej.

List podpisali Grzegorz Piątkowski i Michał Broniewicz, prezes i wiceprezes zarządu RPPG, oraz Ryszard Florek, właściciel firmy Fakro i przewodniczący Rady Głównej RPPG. Ich stanowisko stanowi mocne poparcie dla budowy CPK oraz apel o długofalowe podejście do rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego Polski.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia