Przełom w technologii silników: Chińczycy biją rekord sprawności diesla!

Skoncentrowani na osiągnięciu celu konstruktorzy, nie wynaleźli na nowo silnika wysokoprężnego, lecz znacznie poprawili jego osiągi.

204

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Rekord sprawności Diesla - na niebieskim tle stoi nowy i lśniący metalicznie silnik Diesla.
(foto:Weichai Power Co., Ltd)

Wszyscy śledzący rynek silników do pojazdów ciężarowych oraz ciężkiego sprzętu, pamiętają jak współpracujące ze sobą od 2003 roku firmy Bosch oraz Weichai, zapowiadały że podniosą znacznie sprawność silników diesla nawet do 50%. Dzięki temu eksploatujące go firmy osiągną wymierne oszczędności finansowe, ale dodatkowo ich pojazdy będą zdecydowanie przyjaźniejsze dla środowiska. Zgodnie z planami obu firm efektem prac miał być silnik wysokoprężny o pojemności 12,9 litra osiągający sprawność 50%. Rekord sprawności Diesla

Ta nowa jednostka napędowa spełnia normy emisji spalin China 6,  która przewyższa swymi wymaganiami nasze Euro 6. Ową rekordową sprawność zapewnia między innymi udoskonalony układ wtryskowy Common Rail, pracujący pod ciśnieniem od 1800 do 2500 bar. Autorzy nowej konstrukcji zapewniają, że silnik ten bez problemu wytrzyma przebieg rzędu półtora miliona kilometrów co więcej, możliwe będzie doposażenie go w silnik elektryczny tworząc napęd hybrydowy.

Jak pobito rekord sprawności Diesla

Minęło kilka lat i na Światowym Kongresie Silników Spalinowych w chińskim Tianjin, chiński producent silników Weichai Power zaprezentował pierwszy na świecie silnik wysokoprężny o sprawności cieplnej 53,09%. Zaangażowani wynalazcy nie wynaleźli na nowo silnika wysokoprężnego, ale znacznie poprawili jego osiągi. Konwencjonalne czterosuwowe silniki wysokoprężne osiągają wartość około 43%. Sprawność cieplna mówi coś o sprawności silnika, im wyższa, tym lepsza. Chińczycy z wartością 53,09%. pobili rekord świata, co potwierdzają TÜV SÜD North Asia i China Automotive Technology Research Center, profesjonalny instytut testujący silniki spalinowe.

Van Ward, dyrektor generalny TÜV SÜD North Asia, pogratulował wynalazcom i dodał – „Oczekujemy, że to osiągnięcie technologiczne przyczyni się do osiągnięcia celu, jakim jest rozwój niskoemisyjny i przyjazny dla środowiska, a także zrównoważony rozwój światowego przemysłu, oszczędność energii i redukcja emisji”.

Ekonomia spotkała ekologię

Według Weichai Power zwiększona efektywność nowego napędu, mogłaby w samych Chinach zaoszczędzić około 31 milionów ton oleju napędowego rocznie i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 97 milionów ton. Przy przebiegu wynoszącym 250 000 kilometrów rocznie, ciężki ciągnik mógłby zaoszczędzić około 12 000 litrów oleju napędowego rocznie, w Niemczech oznaczałoby to oszczędności rzędu 20 000 euro, przy zastosowaniu tylko jednego modelu silnika.

Zdaniem firmy, oprócz sektora transportowego, silniki mogą w przyszłości znaleźć także zastosowanie w maszynach budowlanych, sprzęcie rolniczym, statkach, elektrowniach oraz innych obszarach.

Mogłeś przegapić: Co drugi samochód elektryczny na świecie pochodzi z Chin

********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy ponieważ umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia