Wszyscy śledzący rynek silników do pojazdów ciężarowych oraz ciężkiego sprzętu, pamiętają jak współpracujące ze sobą od 2003 roku firmy Bosch oraz Weichai, zapowiadały że podniosą znacznie sprawność silników diesla nawet do 50%. Dzięki temu eksploatujące go firmy osiągną wymierne oszczędności finansowe, ale dodatkowo ich pojazdy będą zdecydowanie przyjaźniejsze dla środowiska. Zgodnie z planami obu firm efektem prac miał być silnik wysokoprężny o pojemności 12,9 litra osiągający sprawność 50%. Rekord sprawności Diesla
Ta nowa jednostka napędowa spełnia normy emisji spalin China 6, która przewyższa swymi wymaganiami nasze Euro 6. Ową rekordową sprawność zapewnia między innymi udoskonalony układ wtryskowy Common Rail, pracujący pod ciśnieniem od 1800 do 2500 bar. Autorzy nowej konstrukcji zapewniają, że silnik ten bez problemu wytrzyma przebieg rzędu półtora miliona kilometrów co więcej, możliwe będzie doposażenie go w silnik elektryczny tworząc napęd hybrydowy.
Jak pobito rekord sprawności Diesla
Minęło kilka lat i na Światowym Kongresie Silników Spalinowych w chińskim Tianjin, chiński producent silników Weichai Power zaprezentował pierwszy na świecie silnik wysokoprężny o sprawności cieplnej 53,09%. Zaangażowani wynalazcy nie wynaleźli na nowo silnika wysokoprężnego, ale znacznie poprawili jego osiągi. Konwencjonalne czterosuwowe silniki wysokoprężne osiągają wartość około 43%. Sprawność cieplna mówi coś o sprawności silnika, im wyższa, tym lepsza. Chińczycy z wartością 53,09%. pobili rekord świata, co potwierdzają TÜV SÜD North Asia i China Automotive Technology Research Center, profesjonalny instytut testujący silniki spalinowe.
Van Ward, dyrektor generalny TÜV SÜD North Asia, pogratulował wynalazcom i dodał – „Oczekujemy, że to osiągnięcie technologiczne przyczyni się do osiągnięcia celu, jakim jest rozwój niskoemisyjny i przyjazny dla środowiska, a także zrównoważony rozwój światowego przemysłu, oszczędność energii i redukcja emisji”.
Ekonomia spotkała ekologię
Według Weichai Power zwiększona efektywność nowego napędu, mogłaby w samych Chinach zaoszczędzić około 31 milionów ton oleju napędowego rocznie i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 97 milionów ton. Przy przebiegu wynoszącym 250 000 kilometrów rocznie, ciężki ciągnik mógłby zaoszczędzić około 12 000 litrów oleju napędowego rocznie, w Niemczech oznaczałoby to oszczędności rzędu 20 000 euro, przy zastosowaniu tylko jednego modelu silnika.
Zdaniem firmy, oprócz sektora transportowego, silniki mogą w przyszłości znaleźć także zastosowanie w maszynach budowlanych, sprzęcie rolniczym, statkach, elektrowniach oraz innych obszarach.
Mogłeś przegapić: Co drugi samochód elektryczny na świecie pochodzi z Chin
********
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy ponieważ umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.
Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami
Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org
Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.