Gruzja: Ogień w Tbilisi, starcia z policją!

Wczoraj wieczorem w Tbilisi, stolicy Gruzji, doszło do gwałtownych protestów przeciwko ustawie o "zagranicznych agentach".

103

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Gruzja: Ogień w Tbilisi, starcia z policją!
Gruzja: Ogień w Tbilisi, starcia z policją!

Demonstranci szturmowali budynek parlamentu, rozpalili ogień w centrum miasta i starli się z siłami specjalnymi.

Ustawa, która ma na celu utrudnienie działalności organizacjom pozarządowym i mediom otrzymującym finansowanie z zagranicy, spotkała się z ostrą krytyką ze strony społeczeństwa obywatelskiego. Protestujący argumentują, że projekt ten jest próbą ograniczenia wolności słowa i zbliżenia Gruzji do Rosji.

Gruzja płonie. Szturm na parlament

Wczoraj wieczorem protesty wymknęły się spod kontroli. Demonstranci podnieśli kosze na śmieci pod bramę parlamentu i próbowali siłą wedrzeć się do budynku. W centrum miasta rozpalili ogień. Gruziński parlament ogłosił czerwony alarm. Gruzińskie media informują, iż w odpowiedzi na działania protestujących siły specjalne użyły armatek wodnych i gumowych kul. Wiceminister spraw wewnętrznych zaprzecza tym doniesieniom.

Według gruzińskich mediów, w wyniku starć rannych zostało kilkadziesiąt osób. Nie ma doniesień o ofiarach śmiertelnych.

Protesty w Gruzji są kontynuacją fali demonstracji, które odbywają się w ostatnich miesiącach przeciwko rządowi premiera Iraklego Garibashviliego. Opozycja zarzuca rządowi autorytaryzmne tendencje i pogarszanie się relacji z Unią Europejską i NATO.

Ustawa, która ma być kneblem?

Ustawa, wzorowana na rosyjskiej ustawie o „agentach zagranicznych”, ma na celu nałożenie surowych ograniczeń na działalność organizacji pozarządowych i mediów otrzymujących finansowanie z zagranicy. Krytycy obawiają się, że ustawa ta posłuży do stłumienia niezależnych głosów i zbliży Gruzję do Rosji.

Zgodnie z proponowanymi regulacjami, organizacje pozarządowe i media otrzymujące ponad 20% finansowania z zagranicy będą zmuszone do rejestracji jako „organizacje realizujące interesy obcego państwa”. Będą one zobowiązane do składania szczegółowych sprawozdań finansowych i podlegać ścisłej kontroli ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.

Podobne rozwiązania wprowadzono w Kazachstanie i Kirgistanie, innych byłych republikach radzieckich.

83 deputowanych poparło projekt, który spotkał się z silnym sprzeciwem społeczeństwa obywatelskiego. Protesty trwają od tygodni, a wczoraj nasiliły się po przegłosowaniu ustawy w drugim czytaniu.

Ustawa musi zostać przegłosowana jeszcze raz, aby wejść w życie. Należy jednak spodziewać się dalszych protestów i mobilizacji społeczeństwa obywatelskiego przeciwko temu kontrowersyjnemu projektowi.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia