Bezpieczna podróż za granicę
Co pamiętać, co zrobić, na co zwrócić uwagę by bezpieczna podróż za granicę była faktem.
-
- Na etapie planowania upewnij się, czy organizator wyjazdu jest wiarygodny. Najlepiej korzystać z usług znanych i wiodących przedsiębiorstw turystycznych, zarejestrowanych w Polskiej Izbie Turystyki.
- Zapoznaj się z przepisami prawa oraz zwyczajami obowiązującymi w państwie pobytu oraz państwach przez, które będziesz przejeżdżał. W zakresie obowiązku wizowego, wymaganych środków płatniczych na pokrycie kosztów pobytu lub przejazdu, warunków przewozu zwierząt itp. Lista państw, do których obywatele polscy mogą udawać się bez wizy, jest dostępna na stronach internetowych MSZ msz.gov.pl.
- Pamiętaj, że dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy państwowej jest paszport. Natomiast do krajów Unii Europejskiej również dowód osobisty (starego i nowego wzoru). Przed rozpoczęciem podróży każdorazowo należy upewnić się czy posiadamy własny dokument oraz sprawdzić czy jest ważny oraz niezniszczony (dotyczy to w szczególności dzieci i osób wymagających opieki). Dzieci do lat 16 wpisane do paszportów swoich rodziców lub prawnych opiekunów mogą przekraczać granicę tylko w towarzystwie osoby, do paszportu której zostały wpisane. Dzieci mogą także przekroczyć granicę na podstawie własnego dowodu osobistego.
- Posiadacz paszportu nie może w nim dokonywać żadnych samodzielnych wpisów lub adnotacji. Wpisów do paszportu (w tym dzieci) mogą dokonywać wyłącznie uprawnione organy.
- Ustal i zanotuj numer telefonu i adres polskiej placówki dyplomatycznej lub konsularnej w państwie, do którego planujesz podróż.
- Wskazanym jest abyś zapoznawał się z ulotkami oraz plakatami informacyjnymi wywieszonymi m.in. w drogowych, lotniczych, kolejowych, morskich przejściach granicznych. Ale też na dworcach komunikacji kolejowej i samochodowej, które zawierają informacje i ostrzeżenia o miejscach niebezpiecznych. Informują też o trybie postępowania w przypadku utraty dokumentów tożsamości lub dokumentów podróży.
Bezpieczna podróż za granicę porady cd
- Osoby, przebywające czasowo na obszarze pasa małego ruchu granicznego (obszar po obu stronach granicy państwowej, każdy o szerokości 15 km) mogą przekraczać granicę państwową z Republiką Czeską. Mogą też z Republiką Słowacką oraz Republiką Federalną Niemiec w ramach małego ruchu granicznego. Możliwe jest to po uzyskaniu urzędowego poświadczenia zameldowania na pobyt czasowy.
- Planując kilkugodzinną wycieczkę sprawdź w jakich godzinach czynne jest przejście graniczne, w którym będziesz przekraczał granicę państwa. Jakim środkiem transportu możesz przekroczyć granicę oraz np. czy przeprowadzana jest w nim również inna kontrola np. weterynaryjna zwierząt. Kompleksowe informacje o przejściach granicznych możesz uzyskać na stronie internetowej Straży Granicznej sg.gov.pl.
- Wyjeżdżając z kraju możesz zwrócić się na przejściu granicznym do Straży Granicznej o potwierdzenie daty wyjazdu z Polski stemplem kontroli granicznej. Pozwoli to uniknąć problemów z ustalaniem czasu pobytu w innym państwie.
- W przypadku utraty dokumentu paszportowego za granicą pamiętaj, że obywatel polski może wjechać do swojego kraju bez paszportu, nie ponosząc żadnych konsekwencji. Należy jednak o tym fakcie poinformować Straż Graniczną podczas przekraczania granicy państwowej.
- Obywatele RP mogą na terytorium Polski kierować tylko pojazdami zarejestrowanymi w naszym kraju. Tak więc przy wjeździe do kraju pojazdem zarejestrowanym za granicą obywatel Polski musi wylegitymować się wizą pobytową innego państwa lub wizą stwierdzającą zatrudnienie za granicą. Jeśli pojazd został zakupiony za granicą, należy fakt ten zgłosić podczas odprawy granicznej w celu dopełnienia formalności celnych.
Źródło: http://msw.gov.pl Bezpieczna podróż za granicę
jak zdobyć tanie bilety na wyjazdy grupowe, tanie bilety lotnicze oczywiście